Осінь ОПЗЖ: чи зможе партія взяти округ на Херсонщині?

23 липня, 2021, 17:00 Роздрукувати
Відправити
Відправити

ОПОРА проаналізувала ситуацію на славнозвісному 184-му окрузі,  де в рамках довибрів іде підготовка до боротьби за мандат нардепа

Осінь ОПЗЖ: чи зможе партія взяти округ на Херсонщині?
© Опора

Після обрання Ігоря Колихаєва мером Херсона звільнився округ № 184, у якому на 31 жовтня призначено проміжні вибори народного депутата. Округ має багатолітні «традиції» підкупу виборців, зловживань адміністративними ресурсами і навіть у 2012 році пережив штурм ОВК.

Нині перед округом два шляхи: або там знову переможуть локальні групи інтересів, або парламентським партіям все ж вдасться перевести кампанію на рівень загальнонаціональної політики.

Фактор Колихаєва

У 2019 р. Ігор Колихаєв зі своїм регіональним проєктом «Нам тут жити» став єдиним із п’яти обраних мажоритарників регіону, котрий не представляв президентську партію «Слуга народу». Місцеві вибори 2020 року зміцнили тодішній успіх Колихаєва і надали його локальному проєктові регіонального значення. Партія «Нам тут жити» отримала другий результат у Херсонській обласній раді, а її депутат Геннадій Лагута став заступником голови.

Входження партії Колихаєва до керівництва облради разом зі «Слугою народу» та ОПЗЖ засвідчує його вагому роль у владній конструкції регіону. Крім того, в обласному центрі партія контролює 31% депутатських мандатів і посаду секретаря міської ради.

Партія "Нам тут жити"/facebook

У самому окрузі проєкт Колихаєва спільно зі «Слугою народу» має найбільшу кількість голів громад (по три посади), а за кількістю депутатських мандатів в органах місцевого самоврядування (ОМС) округу «Нам тут жити» поступається лише «Слузі народу» та «Опозиційній платформі — За життя». В переважній більшості громад між партіями налагоджено співпрацю. В Новій Каховці (центрі округу) тричі переобраний мер Володимир Коваленок висувався на виборах від «Слуги народу». Але досвідчений чиновник ефективно співпрацює з ОПЗЖ та «Нам тут жити», що буде вагомим чинником майбутньої кампанії.

Після обрання міським головою Херсона Ігор Колихаєв не приховував бажання передати виборчий округ представникові своєї команди. Ще в березні було публічно оголошено про намір офіційного лідера партії «Нам тут жити» і соратника мера обласного центру Геннадія Лагути балотуватися в народні депутати України. Лагута вже де-факто розпочав передвиборну кампанію, в якій бере участь сам Колихав, а також його однойменний з партією благодійний фонд. Остання деталь дуже важлива. Під час кампаній 2019–2020 рр. благодійний фонд Ігоря Колихаєва був одним зі стовпів електоральних успіхів політика й водночас яскравим прикладом живучості технологій матеріального стимулювання виборців в Україні.

Загальний розклад сил та інтересів

Амбіціям локального партійного проєкту потенційно могли б завадити плани найвпливовіших в області парламентських партій регіону: «Слуга народу» та «Опозиційна платформа — За життя». Із двох політичних «важковаговиків» регіону саме ОПЗЖ вже визначилася з кандидатом, а рейтинговий у регіоні Юрій Бойко встиг особисто долучитися до його дочасної агітації. Передвиборну ставку опозиційної партії уособлює перший заступник голови Херсонської обласної ради Єгор Устинов. Для ОПЗЖ вибори в окрузі можуть стати спробою сатисфакції за невиразну кампанію на проміжних виборах нардепа в ОВО №50 Донецької області, де її представник зняв свою кандидатуру, а успіх в окрузі має сигналізувати про стресостійкість політсили після справи Медведчука.

У «Слузі народу», натомість, поки що не заявляли про свого кандидата чи навіть намір його висувати. 2019 року їхнім кандидатом був Данило Репілевський, син відомого в окрузі агробізнесмена, нинішнього депутата облради від ОПЗЖ Едуарда Репілевського. Після програшу Ігорю Колихаєву Данило Репілевський не виявляв помітної активності, а зараз правляча партія представлена на території округу лише приймальнями народних депутатів, обраних у сусідніх округах. При цьому на місцевих виборах 2020 р. «Слуга народу» офіційно підтримувала кандидатуру Ігоря Колихаєва на посаду Херсонського міського голови.

Слуга народу Facebook

Як і правляча сила, парламентські партії «Європейська солідарність», ВО «Батьківщина» та «Голос» ще публічно не сигналізували про своїх висуванців на проміжних виборах.

Змагання локального й національних партійних проєктів — це не єдина інтрига майбутніх виборів в окрузі. Потенційними кандидатами є група колишніх народних депутатів України, які обиралися в цьому та сусідніх округах і мають намір спробувати повернути своє на нових виборах (Іван Вінник, Микола Дмитрук, Сергій Хлань, Юрій Одарченко). Здатність старожилів херсонської політики зіграти нарівні з трьома провідними силами регіону — «Слугою народу», ОПЗЖ та «Нам тут жити» — одна з інтриг майбутньої виборчої кампанії.

Херсонська обласна рада

Обласна рада ризикує стати політичним епіцентром виборчого протистояння. До її керівництва входять два активних претенденти на мандат. Єгор Устинов (перший заступник голови) і Геннадій Лагута (заступник голови) вже активно включилися в передвиборну кампанію, публічно поєднуючи агітацію з виконанням посадових обов’язків. Голову і заступника голови облради від «Слуги народу» Олександра Самойленка та Юрія Соболевського депутати від «Європейської солідарності» та ВО «Батьківщина» звинувачують у коаліційних домовленостях із ОПЗЖ та «Нам тут жити» й підіграванні амбіціям Єгора Устинова.

На тлі бурління в облраді, ОДА поки що не виявляє помітної зацікавленості в майбутніх виборах. Чинний голова Херсонської ОДА Сергій Козир був призначений лише в березні 2021 року, а доти працював заступником попереднього голови, нинішнього гендиректора ДК «Укроборонпром» Юрія Гусєва.

Потенційні кандидати. Хто вони?

За оцінками ОПОРИ, у 184-му окрузі активність різною мірою вже виявляють вісім кандидатів. Основними формами її стали зовнішня реклама, зустрічі з виборцями та благодійна діяльність.

Перший заступник голови обласної ради Єгор Устинов

Херсонские Вести

4 лютого 2021 року на з’їзді політичної партії «Опозиційна платформа — За життя» було прийнято рішення висунути кандидатуру Єгора Устинова на проміжних виборах по округу № 184. Єгор Устинов — чинний заступник голови Херсонської обласної ради й голова Херсонської регіональної організації політичної партії «Опозиційна платформа — За життя». Кандидат активно використовує зовнішню рекламу та місцеві ЗМІ, регулярно відвідує громади округу.

Заступник голови обласної ради Геннадій Лагута

Г. Лагута третій зліва
Г. Лагута третій зліва
Херсонська обласна рада

20 березня на з’їзді партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити» Геннадія Лагуту було висунуто кандидатом у депутати Верховної Ради України по 184-му виборчому територіальному округу. З 2020 року Лагута очолює партію, наразі є чинним заступником голови Херсонської обласної ради. Кандидат представлений у широкому колі комунікаційних каналів: борди, друковані ЗМІ, сюжети в місцевих новинах та матеріали в соціальних мережах. На користь кандидата активізував діяльність благодійний фонд «Нам тут жити», а в самому окрузі представлені бізнес-активи мера Херсона (ТОВ «Торговий дім «Продексім»).

Народний депутат VIII скликання Іван Вінник

ІНФОРМАТОР

Про свою можливу участь у виборах повідомляє у Facebook Іван Вінник — народний депутат VIIІ скликання від політичної партії «Блок Петра Порошенка». У 2019 році балотувався по округу як самовисуванець, але зміг посісти тільки третє місце. Більше року Іван Вінник не живе в Україні, а, за його словами, перебуває у США як студент другого року навчання двох магістерських програм. Наразі кандидат не виявляє активності на території округу, його діяльність обмежується кількома постами на сторінці у Facebook. Іван Вінник має досвід захисту свого результату в окрузі на парламентських виборах 2012 року через суди, що супроводжувалося штурмом ОВК жителями Нової Каховки.

Представник партії «Народовладдя» Ігор Токовенко

Нова Каховка.City

З 17 червня свій тур по 184-му округу розпочав представник політичної партії «Народовладдя» Ігор Токовенко. Він подорожує населеними пунктами округу та проводить зустрічі з жителями. Згідно з даними сайту політичної сили, Ігор Токовенко голова Дніпропетровської організації партії, профспілковий лідер, правозахисник у сфері трудового права.

Народний депутат VII скликання Микола Дмитрук

Микола Дмитрук — народний депутат VII скликання від Партії регіонів, чинний депутат Херсонської обласної ради від політичної партії «Наш край». Потенційний кандидат представлений в окрузі в зовнішній рекламі, активно використовує друковані ЗМІ та зустрічі з виборцями.

Херсонские Вести

Він є головою наглядової ради ПРАТ «Кам’янський», що займається вирощуванням винограду та виготовленням вина. Його дружина Олена, натомість, займається бізнесом із вироблення кондитерських та борошняних виробів на території округу (ППТФ «Гарант»).

Народний депутат VIII скликання Сергій Хлань

Сергій Хлань може стати кандидатом від політичної партії «Європейська солідарність». Народний депутат VIII скликання по округу №185, чинний депутат Херсонської обласної ради та голова херсонської територіальної організації політичної партії «Європейська солідарність». Сергій Хлань не виключає свого висунення партією, яка обиратиме кандидата на праймеріз. Поки що його активність в окрузі невисока.

agroportal.ua

Сергій Хлань володіє ПП «Златодар» і є директором ТОВ «Деметра-трейд», що розміщені в Каховському районі, займається вирощуванням зернових та технічних культур.

Народний депутат VIII скликання Юрій Одарченко

Херсонские факты

Політична партія ВО «Батьківщина» має у своєму арсеналі політичного важковаговика Херсонщини Юрія Одарченка. Він — чинний депутат Херсонської обласної ради. У 2016 році вже перемагав на проміжних виборах по 183 округу. Висунення Одарченка на виборах восени 2021 року по 184-му округу цілком імовірне.

Лідерка партії «Національна платформа» Катерина Одарченко

Соцмережі

На території округу масово розповсюджуються листівки з фото лідерки партії «Національна платформа» Катерини Одарченко та закликом підтримати програму «Наш пріоритет: нові робочі місця». Також у Facebook Катерина написала про плани балотуватися по 184-му округу. Катерина Одарченко є донькою Юрія Одарченка, депутата Херсонської обласної ради від «Батьківщини».

Збірний образ майбутніх кандидатів і їхній політичний бекграунд свідчать про незмінність викликів для демократичних виборів. Як і раніше, актуальним завданням залишається протидія підкупу, спробам місцевої влади та бізнесу незаконно вплинути на перебіг виборів і надмірній політизації виборчих комісій. Щоб уникнути ексцесів минулого вже створено більш-менш ефективні правові механізми, але суб’єкти виборчого процесу мають захотіти ними скористатися.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК