Орієнтування на місцевості

Поділитися
Минулого тижня стало нарешті відомо, як українські комуністи розширюють свій кругозір. Відомий російський бізнесмен Костянтин Григоришин зізнався, що Петро Симоненко кілька разів вів із ним захопливі бесіди...

Минулого тижня стало нарешті відомо, як українські комуністи розширюють свій кругозір. Відомий російський бізнесмен Костянтин Григоришин зізнався, що Петро Симоненко кілька разів вів із ним захопливі бесіди. І дуже цікавився станом української та світової економіки. Костянтин Іванович навіть дав зацікавленому політикові «почитати кілька статей». З яких головний український марксист-ленінець нібито й дізнався про наближення глобальної кризи капіталізму. Симоненко взагалі справив на Григоришина приємне враження. Бізнесмен відразу ж зрозумів: це — не ортодокс. Не те, що Юлія Володимирівна.

Буревісники на пенсії

— Тату, тату, а хто такий Карл Маркс?

— Це був такий економіст.

— Як наша мама?

— Ні, наша мама — старший економіст!

Цей старий анекдот, на мою думку, якнайкраще ілюструє різницю між українськими комуністами й тими, кого вони безуспішно (на щастя чи на жаль — вирішувати вам) намагаються копіювати. Бунтарі й філософи мутували в кращому разі в бухгалтерів. Бородаті класики в кожній новій економічній кризі й військо­вій сутичці — навіть у далеких колоніях — із надією виглядали зірниці світової соціалістичної революції. Вимагаючи й від своїх соратників використовувати кож­ний такий привід для розширення свого впливу на маси й підготовки їх до рішучих штурмів. Петра Симоненка вистачило тільки на єхидні зауваження з приводу вітчизняних олігархів — мовляв, доки мірялися, в кого мільярдів більше, мільярди стали мільйонами. І звичні, що стали вже ритуальними, фрази про те, що, мовляв, «ми ж попереджали». Але жодного революційного ентузіазму й закликів у стилі горьківського «пусть сильнее грянет буря». Такої поведінки в радянських партшколах не навчали...

Доходить до смішного. Експер­ти, котрих важко навіть запідозрити в симпатіях до КПУ, визнають, що ситуація складається на користь комуністів — світова фінансова криза й криза внутрішня, помножена на очевидну управлінську безпорадність уряду, Банкової та біло-синьої опозиції за навальної маргіналізації решти лівих сил за винятком Компартії. Ще трохи — і за Си­моненком із товаришами ладні піти не те що робітники, а й менеджери середньої і вищої ланки, яким тепер нема чого втрачати, крім зобов’язань за кредитами. Але для цього комуністам потрібно бодай продемонструвати волю до того, щоб вести, й розуміння, куди йти. Але знання, отримані на уроках історії КПРС, несподівано закінчилися. А всі спроби пояснити, що іншого шансу може й не бути, наражаються на здивовані запитання «чому?». Мовляв, навіщо «паритися», якщо рейтинг КПУ і так зростає. Зростає, звісно. Але не в кілька разів, як можна було б очікувати під час кризи. А отже — не завдяки, а всупереч зусиллям самих симоненківців.

Показово, до речі, що радість керівників Компартії з приводу оголошених президентом дострокових виборів яскраво спалахнула — і дуже швидко згасла. Зрозуміло, що співати в унісон із Банковою їм не з руки. Але ж для опозиційної партії будь-які вибори — це чудова можливість агітувати проти чинної влади. І засіб показати виборцям, що вони можуть «сколупнути її» своїми руками! Ні, звичайно, і Ленін був переконаний, що парламентськими виборами соціалістичну революцію не зробити. Але ж він «буржуазну демократію» взагалі не поважав і як альтернативу пропонував методи прямої дії. А чим зайнялася КПУ? З азартом долучилася до внутрішньопарламентських інтриг, формування коаліцій та обрання спікера. Пояснюючи ошелешеним виборцям, що тим самим нібито «захищає парламентаризм від диктаторських зазіхань Віктора Ющен­ка». А виборці ж і в «мирні» часи Раду не поважали, а під час кризи ненависть до депутатів як до «нероб, що жирують за народні гроші» посилилася багаторазово! Звичай­но, «захищаючи парламентаризм», комуністи заробляють і інші бонуси — партпрацівники ж теж люди, їм їсти хочеться, — але прихильників КПУ через таку тактику скоріше меншає, ніж додається.

Добре забуте старе?

Узагалі-то під кінець року це почали розуміти й самі комуністи. 13 грудня вони нарешті зібрали свій ЦК, щоб обговорити, як діяти в умовах кризи, й вирішили, що одних парламентських методів таки недостатньо. Але нічого особливо революційного від керівництва вони знову не почули. Доповідь Петра Симоненка (а він, як і годиться першим секретарям, «виступав із доповіддю») нагадувала виступ генсека КПРС. Розведений незалапкованими цитатами з Інтернету, знайденими, очевидно, пошуковиком за ключовим словосполученням «світова криза». А чому дивуватися — із внутрішньопартійними дискусіями у ВКП(б) покінчили ще років вісімдесят тому. І відтоді претендувати на роль інтелектуала в партії більшовиків стало небезпечно. Геній був у ліпшому разі один, а після викриття «культу особи» вигадали й геть без­особову форму — «колективний розум партії». Той, хто вигадав, звичайно, розумів усю умовність свого винаходу. А от на місцях у нього повірили. І досі, очевидно, вірять. Щонаймен­ше, на всі запитання про те, як діяти в ситуації, що склалася, у штаб-квартирі КПУ ще із серпня обіцяли «порадитися з партією».

Утім, грудневий пленум явив світові не так «колективний розум», як «колективне несвідоме». Зробивши неймовірне інтелектуальне зусилля, комуністи... почали говорити формулами з підручників партійної історії. За словами Симоненка, тепер партійні активісти створюватимуть «комітети захисту підприємств і трудових колективів», а потім на їхній основі формуватимуть паралельні структури влади на місцях. Достоту — Ради робітничих депутатів. Як 1905 року. Заодно спробують «оновити» профспілки — оскільки нинішня ФПУ «не спроможна організувати опір свавіллю власників». На 20 грудня призначили мітинги протесту — «проти безробіття, зубожіння народу та бездіяльності влади». Для початку в регіонах. У січні обіцяють і всеукраїнський... ні, поки що не страйк — «акцію».

Обіцянки вийшли дуже грізними. І дехто навіть злякався. Офіційні профспілки, приміром, уже поспішили провести свої акції протесту. Не надто численні, правда, зате на три дні раніше за комуністів. Заворушилися регіонали. А МВС навіть пригрозило кримінальною відповідальністю за порушення громадського порядку, блокаду комунікацій та адміністративних будинків. Чи то революційне минуле свого міністра пригадали, чи то й самі за книжки з історії КПРС засіли — і грудневе збройне повстання примарилося. Але це Ленін у п’ятому році захоплено розповідав соратникам, як краще вбивати поліцейських з-за рогу. А в українській Компартії сидять мирні люди, які про повстання знають набагато менше, ніж міліціонери, що їх злякалися. Втім, комуністи охоче записали погрози владі на свій рахунок. Бояться — отже, шанують?

Капітал. Золото партії

Про репресії, здатні залучити симпатії виборців із загостреним відчуттям справедливості, комуністи, правда, поки що тільки мріють. А ось кістлява рука кризи до них уже дотягнулася. Кажуть, що деякі ідейно нестійкі більшовики з одного західноукраїнського обкому подумали було, що вони — фінансові генії, крутіші за Сороса, — і гроші, виділені їм на підготовку до виборів, вирішили ...покласти на депозит. Акурат за кілька днів до появи злощасної постанови НБУ номер 319. Не дивно, що парламентська фракція комуністів уже наступного дня з усією рішучістю зажадала від Нацбанку скасувати заборону на зняття депозитів, пояснюючи свої вимоги виключно турботою про трудові заощадження населення. Бороть­ба виявилася безуспішною, і тепер КПУ мстить з усією пролетарською ненавистю, вимагаючи відставки Володимира Стельмаха і всіх керівників НБУ з подальшим розслідуванням їхньої «злочинної діяльності».

Показово, до речі, що саме Симоненко виявився першим лідером парламентської фракції, який відкрито заявив про те, що Нацбанк із відома Банкової підігравав не комусь, а громадянинові Росії Дмитру Фірташу і банку «Надра», який став фірташівським. Правда, ні банк, ні власник «РосУкрЕнерго» на інвективи комуністів не звернули жодної уваги й до суду пообіцяли звернутися тільки після того, як обвинувачення повторила Юлія Тимошенко. І справді — як стверджує крилата фраза, — «краще мати справу з Господом, ніж із його апостолами».

Банкова тим часом вирішила завдати симетричного удару. І заборонила в’їзд в Україну іншому російському громадянинові — Костянтину Григоришину. Як пояснили в СБУ — новоспечена персона нон ґрата надто відома своєю участю у рейдерських атаках. Яких саме — завбачливо не уточнили. Певно, щоб не нариватися на ще один судовий позов. Григоришин запевняє, що всьому виною — особиста ворожість Віктора Балоги та відверте інтерв’ю, яке Костянтин Іванович дав напередодні «Українсь­кій правді». В СБУ й на Банковій — неофіційно — визнають, що рейдерство справді ні до чого. І одкровення Григоришина в Інтернеті — загалом, теж. Просто його вирішили таким чином «покарати» за підтримку БЮТ. Голосами комуністів.

Про те, що господар «Енерге­тич­ного стандарту» давно вже спонсорує вірних ленінців, у Києві не знає лише лінивий. Хоч би що з цього приводу казали сам Григоришин та обурені комуністи. Та й той ентузіазм, із яким симоненківці кинулися захищати «жертву свавілля української влади», свідчить багато про що. Чого варта лише заява, що рішення СБУ провокує «новий виток війни з Росією». Втім, навряд чи хтось на Банковій усерйоз міг думати, що Компартію цією забороною посадять на голодний пайок. По-перше, при серйозній організації справи кордони — не завада. Доведено більшовиками ще на початку минулого століття. Особиста присутність спонсора в Україні не потрібна — якщо він, звісно, за прикладом Бориса Абрамовича, не захоче докладного звіту. Та й це — постфактум. По-друге, є ще й альтернативні джерела «енергетичного підживлення». Про них відверто говорили ще влітку, коли «зовсім несподівано» зірвалася відставка уряду Тимошенко. Тепер, після обрання спікером Литвина і створення «коаліції меншості» із перетворенням КПУ на «засадний полк» прем’єра, про розміри вдячності Юлії Володимирівни ходять справжні легенди.

Дехто, до речі, вірить. Зокрема і в самій КПУ. Кажуть, що саме сакраментальне запитання Паніковського «коли ж ми ділитимемо наші гроші?» може стати лейтмотивом внутріпартійних розглядів у найближчий час. Збурювач спокою — Леонід Грач. Давній опонент центрального керівництва КПУ, зрозуміло, не жебрак і досить надійно стоїть на ногах. Запорука цього — міцні зв’язки з російськими товаришами і любов до кримських земель. Але йому, як він сам зізнається, «за партію кривдно». І він радо роздає інтерв’ю про необхідність заміни «функціонерів, які засиділися у високих кріслах». Власна база Леоніда Івановича, втім, обмежується Кримом, і навряд чи йому під силу домогтися тотальної заміни кадрів у верхах, але, за підтримки харків’ян та ще кількох організацій, він цілком може попсувати кров столичним партійним вождям.

Аварійний вихід

До речі, і між самими вождями давно вже не все гладко. Адам Мартинюк явно незадоволений застоєм у своїй партійній та політичній кар’єрі. Незадоволення підігріває й недавнє вимушене виселення Адама Івановича з кабінету першого віце-спікера, у якому він жив ще півтора року після розпуску парламенту четвертого скликання. За цей час практично забулося, хто керував останніми виборчими кампаніями КПУ і кого хотіли зробити відповідальним за погані (на думку кандидатів, які так і не потрапили до Ради) результати. Тепер Мартинюк ходить ледь не в партійних реформаторах. Говорить про необхідність відновлення партії. І навіть про необхідність відкритих списків. У нинішніх умовах — і не тільки в Компартії — це сприймається як замах на священну прерогативу лідера визначати порядок кандидатів залежно від їхніх заслуг перед партією.

Останнім часом Адам Іванович помітно додав і в публічності. Події в парламенті коментує чи не частіше, ніж Симоненко. Правда, інколи трапляються конфузи, — недавно, приміром, заявив, що фракція КПУ не зараховує себе ні до коаліції, ні до опозиції. Але це від хвилювання. Минеться. Обрання спікером Володимира Литвина, з яким Мартинюк колись позмінно працював сторожем на Бессарабці, явно піде Адаму Івановичу на користь. Не тільки й не стільки, між іншим, завдяки особистим симпатіям: у вітчизняній політиці це якраз річ не дуже надійна.

Просто наявність окремого каналу зв’язку з «не першою, але й не останньою» особою в дер­жаві перетворює Мартинюка на самостійний центр впливу. До останнього часу «зовнішні зносини» КПУ так чи інакше замикалися на Петрові Симоненку. А домовленості з прем’єром, за словами обізнаних осіб, узагалі можливі тільки під гарантії першої особи. Для лідера це дуже вагомий козир. Навіть якщо розмови про спонсорство — лише чутки, залишаються ж ще й кадрові бонуси. Судячи з усього, обіцянок було роздано багато, і всі їх доведено до відома претендентів. Буде виконано — позиції Симо­нен­ка зміцняться, ні — серйозно ослабнуть. Досі сумніватися в силі прем’єрського слова у Петра Миколайовича підстав не було. Призначили ж Миколу Тимошенка керівником Держкомлісгоспу — не минуло й двох тижнів після відмови КПУ голосувати за відставку уряду. Ось тільки посад у державі не так уже й багато. І деякі з портфелів було обіцяно не тільки комуністам. Судячи з усього, пріоритет — зі зрозумілих причин — поки що віддають людям Литвина. Скільки часу триватиме це «поки що» — невідомо. І навіть якщо Мартинюк до всього цього не причетний, рахуватися з ним доведеться.

До речі, кажуть, що Адам Іванович узагалі не в захопленні від надто активного зближення з Юлією Володимирівною. Тому, мовляв, найрішучіше наполягає на «непричетності» КПУ до напівживої коаліції. Втім, справа тут може бути зовсім не у внутріпартійних розбіжностях. Прос­то партія повинна мати запасні варіанти для маневрів. І кнопку аварійного виходу. Що як справді доведеться дистанціюватися від уряду й очолювати «обурені маси». А то претендентів на цю роль і без КПУ не бракує. Навіть біло-сині капіталісти обіцяють «підняти народ». Не тепер, правда. Через сто днів. Отож є ще час перехопити ініціативу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі