Члени регламентного комітету Верховної Ради рекомендували спікеру Володимиру Литвину анулювати свій підпис під рішеннями парламенту, прийнятими 24 грудня 2003 року, зокрема під рішенням про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін у Конституцію, і повернутися до розгляду трьох законопроектів про політичну реформу на наступній сесії.
На прес-конференції в п’ятницю перший заступник голови регламентного комітету Сергій Сас (фракція БЮТ) повідомив, що 14 січня відбулося спільне засідання представників трьох підкомітетів із питань регламенту парламенту, на якому обговорювалися події в парламенті 23—24 грудня. За його словами, учасники засідання виявили низку грубих порушень законодавства, допущених керівництвом парламенту та народними депутатами.
Депутат повідомив, що в комітет надійшло одне звернення і 12 заяв народних депутатів про розгляд питання, що стосується порушення регламенту, Конституції та законодавства при розгляді питань 23—24 грудня в парламенті. Крім того, сказав він, до регламентного комітету переданий лист міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка, який теж стосується процедури підготовки, розгляду та ухвалення рішення по законопроекту про внесення змін у Конституцію.
С.Сас зазначив, що 14 січня на заплановане засідання комітету з затвердженим порядком денним не з’явилися представники більшості та комуністів (співвідношення представників опозиційних фракцій і фракцій більшості в комітеті становить 50:50 — по шість представників опозиції, а також більшості та комуністів), тому для проведення засідання не було відповідного кворуму. Водночас, за його словами, щоб не зривати строки розгляду цього питання, було прийняте рішення про проведення засідання трьох підкомітетів.
За словами С.Саса, всі висновки, зроблені членами підкомітетів, підтверджуються відповідними матеріалами. «Юридичного факту ухвалення рішення про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін у Конституцію за номером 4105 Верховною Радою прийнято не було», — зазначив він.
У свою чергу, заступник голови комітету, член фракції «Наша Україна» В’ячеслав Коваль зазначив, що аналізував підписи депутатів під текстом постанови про зміну способу голосування і дійшов висновку, що візуально підписи 10 народних депутатів не збігаються з підписами, які зберігаються в їхніх особистих справах. Крім того, за словами депутата, у голосуванні в сесійній залі шляхом підняття рук не брали участі спікер В.Литвин і його перший заступник Адам Мартинюк. (Як повідомлялося, за постанову про зміну способу голосування в парламенті проголосувало 227 народних депутатів.) Як зазначила член парламентського комітету Галина Гармаш (фракція Соцпартії), члени лічильної комісії парламенту також не були присутні в сесійній залі під час голосування руками.
Членами регламентного комітету зафіксовано, що 24 грудня о 10.00 пленарне засідання не було відкрито головою Верховної Ради. Крім того, проекти законів про внесення змін у Конституцію, внесені до порядку денного пленарного засідання, не були роздані народним депутатам. Спікер, не відкриваючи ранкового пленарного засідання цього дня та не оголошуючи порядку денного, вніс на розгляд питання про попереднє схвалення законопроектів про внесення змін у Конституцію.
Крім того, представники регламентного комітету встановили факт підробки документів. Зокрема, заявляють у комітеті, у парламенті зареєстрували проект постанови про зміну способу голосування за законопроектами з політреформи, що припускав проведення голосування іменними бюлетенями, проте натомість зареєстрували інший проект постанови, який пропонував проголосувати по цьому законопроекту шляхом підняття рук.
Регламентний комітет хоче ознайомити з висновками про порушення при голосуванні з політреформи пані Северінсен, ПАРЄ, Євросуд і готує подання в КС.