Загалом, громадська думка про опозиційність (неопозиційність) парламентських політичних сил є досить суперечливою. Водночас, орієнтуючись на позиції переважних часток опитаних, можна скласти певне уявлення про сприйняття громадянами України парламентських політичних сил у координатах «опозиційні — не опозиційні».
З-поміж представлених у парламенті політичних сил громадська думка вирізняє як опозиційні, перш за все Блок Юлії Тимошенко та КПУ.
Переважає думка про опозиційність СПУ: опозиційною її вважають 33,7% опитаних, не опозиційною — 27,2%.
Стосовно Блоку Віктора Ющенка «Наша Україна» громадська думка не визначилася: опозиційним його вважають 33% опитаних, не опозиційним — 33,6%. Суперечливі оцінки блоку можна пояснити особливостями його публічного політичного курсу, в межах якого опозиційні заяви та дії чергуються із заходами протилежного характеру.
Слід відзначити, що 13,3% громадян визнали опозиційною СДПУ(о); 6,5% — блок «За Єдину Україну!». Водночас, 23,9% опитаних відмовили в опозиційності КПУ; 21,3% — Блоку Юлії Тимошенко.
Такі, дещо несподівані, оцінки можуть пояснюватися недостатньою обізнаністю громадян із діяльністю партій і блоків, про що свідчать значні частки тих, хто не зміг відповісти на питання (29—40%).
Регіональні особливості оцінок громадянами опозиційності парламентських партій (блоків). Регіональний розподіл оцінок політичних сил в координатах «опозиційні — не опозиційні» загалом співпадає з особливостями розподілу їх електорату. Так, Блок Юлії Тимошенко користується іміджем опозиційного переважно в Західному регіоні України, де зосереджений головний масив електорату блоку та де його визнали опозиційним 65,8% опитаних. КПУ вважається опозиційною переважно на Сході (51,7%) та Півдні (48,0%). Водночас, на Півдні Блок Юлії Тимошенко вважають опозиційним лише 26,9% опитаних; а КПУ на Заході України — лише 31,3%.
Блок Віктора Ющенка «Наша Україна», в оцінках громадян більшості регіонів, «балансує» на межі опозиційності. Лише на Заході України частка громадян, які впевнені в його опозиційності (44%), переважає частку тих, хто дотримується протилежної думки (36,5%).
Наведені дані дають підставу ще для одного висновку: громадяни Західного регіону вважають опозиційними переважно партії і блоки, що активно заявили про себе під час «касетного скандалу», — Блок Юлії Тимошенко та СПУ. Традиційно як опозиційна тут сприймається і КПУ.
Як видно з діаграми, експерти практично одностайно визнали опозиційними Блок Юлії Тимошенко (93,1%) та СПУ (90,2%). «Офіційно» опозиційна КПУ набрала лише трохи більше половини (53,1%) голосів.
Оцінки опозиційності Блоку Віктора Ющенка «Наша Україна» характеризуються значно меншою визначеністю — опозиційним його визнали 30,2% експертів, неопозиційним — 25%, а значна частка експертів — 44,8% — не змогли відповісти на це питання. Такі оцінки експертів пояснюються невизначеністю позиції самого лідера «Нашої України» В.Ющенка стосовно (опозиційності) неопозиційності політичної сили, яку він очолює.
Загалом, результати загальнонаціонального та експертного опитувань свідчать про наступне: (1) КПУ втратила статус єдиної опозиційної сили в Україні. Більше того, у значимих часток як експертів, так і громадян існують сумніви в її опозиційності до діючої влади; (2) з’явилася впливова частина опозиції, що не закликає до реставрації попередньої соціально-економічної системи, а пропонує альтернативні шляхи розвитку українського суспільства в рамках демократичного ринкового вибору. Отже, можна констатувати початок реального становлення в Україні «нелівої» опозиції.