Володимир Путін підписав указ про помилування Михайла Ходорковського. "Керуючись принципами гуманності, постановляю: помилувати засудженого Ходорковського Михайла Борисовича, 1963 р. н., уродженця м. Москви, звільнивши його від подальшого відбування покарання у виді позбавлення волі", - йдеться в тексті указу. Нагадаємо, що строк ув'язнення екс-глави ЮКОСа закінчувався в 2014 р.: він мав вийти на волю 23 серпня.
За кілька годин після оприлюднення указу, що набрав сили від дня його підписання, Ходорковський покинув колонію.
Після появи указу про помилування Ходорковського адвокат Платона Лебедєва Олексій Мірошніченко повідомив, що колишній глава компанії "МЕНАТЕП" задумався про те, щоб написати прохання про помилування.
Ще 19 грудня після завершення великої прес-конференції президент Росії Володимир Путін заявив, що найближчим часом підпише указ про помилування екс-глави ЮКОСа Михайла Ходорковського. Під час прес-конференції Путін також заявив, що не бачить перспектив у "третій справі Ходорковського", як припускають, пов'язаною з експертизою лібералізації кримінального законодавства, яку нібито фінансував ЮКОС.
В історії з помилуванням Михайла Ходорковського дуже багато загадкового. У всякому разі, з реакції адвокатів уже зрозуміло, що новина про помилування незабаром екс-глави ЮКОСа стала для них несподіванкою. Чому Путін вирішив звільнити "злодія"? На яких умовах? Цього ми не знаємо. Безперечно, рішення, ухвалене Володимиром Путіним на висотах олімпу, має іміджевий характер і орієнтоване на західного споживача. А думку Заходу російський президент не може ігнорувати за два місяці до початку Олімпіади в Сочі, особливо коли його колеги один за одним вирішують бойкотувати церемонію відкриття.
Це іміджеве рішення, подане як акт гуманізму - помилувати ув'язненого за дев'ять місяців до звільнення, коли в того хвора мати, - мабуть, легко далося російському президентові. Тим більше що екс-глава ЮКОСа вже не становить для Володимира Путіна хоч трохи серйозної загрози. А отже, його можна відпустити без ризику "фінансування революції".
Тому російські коментатори скептично сприймають розмови про те, що Ходорковський фінансово підтримуватиме Олексія Навального. "Ходорковський виходить не воювати з Путіним", - констатує російський політолог Станіслав Бєлковський.
"Ходорковський не вийшов би на волю ні тепер, ні до кінця другого строку, якби не погодився на умови, які нам не відомі", - у свою чергу вважає Гліб Павловський. На його думку, "є дві цілком очевидні речі: по-перше, ці умови Ходорковський прийняв під надзвичайно сильним тиском. По-друге, в ці умови, скоріш за все, входить зобов'язання не займатися політикою". А отже, на думку довколакремлівських експертів, на волі Ходорковский займатиметься громадською діяльністю - братиме участь у некомерційних культурних проектах.