Глава «Газпрому» Олексій Міллер, голова правління Deutsche Bank AG Йозеф Акерманн і керівник НАК «Нафтогаз Україна» Олег Дубина «обговорили питання тристороннього співробітництва». Як повідомила прес-служба «Газпрому», зустріч відбулася в четвер у Франкфурті-на-Майні, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Раніше, за інформацією ЗМІ, «Газпром» запропонував Україні повернутися до ідеї передачі української газотранспортної системи в управління міжнародному газотранспортному консорціуму. За словами співрозмовника, передача ГТС в управління консорціуму дозволить Україні наростити обсяги транзиту природного газу з 110 млрд. до 130-140 млрд. кубометрів на рік.
Як додає «Українська правда», ідея створити газотранспортний консорціум виникла під час переговорів екс-президента України Леоніда Кучми, екс-канцлера ФРН Герхарда Шредера й екс-президента, нинішнього прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна у 2002 році.
У 2003-му було створено ТОВ «Міжнародний консорціум з управління газотранспортною системою України», в якому по 50% належало «Нафтогазу» й «Газпрому». Проте проект так і не реалізували через різне розуміння акціонерами функцій цього підприємства. Тоді російська монополія наполягала на управлінні всією українською ГТС, а українська сторона пропонувала обмежитися будівництвом двох нових газопроводів: Богородчани-Ужгород і Новопсковськ-Олександрів Гай.
У п’ятницю «ДТ» зв’язалося з головою НАК «Нафтогаз» Олегом Дубиною, який перебуває на переговорах у Москві. «Ні про який консорціум на переговорах не йдеться, - категорично заявив глава НАК. - Під час зустрічі обговорювалося надання Deutsche Bank «Нафтогазу» кредиту для фінансування виробничих програм нашої компанії. Протокол про кредит підписаний 2005 року. Однак з обсягів 2 млрд.
євро отримано було лише два транші по 300 млн., і лінію заморозили. Тепер ми перебуваємо на фінальному етапі пророблення поновлення кредиту. Присутність же на зустрічі глави «Газпрому» Олексія Міллера була викликана потребою підтвердити намір «Газпрому» прокачати 2009 року через Україну в Європу не менш ніж 120 млрд. куб. м газу».
Неспроможними видаються твердження окремих експертів, що створення тристороннього консорціуму з управління українською газотранспортною системою дозволить збільшити обсяг транзитного російського газу через територію України до 130-140 млрд. куб. м. Як заявило «ДТ» джерело в «Нафтогазі»: «До кінця цього року обсяг російського газу, що пройшов через Україну транзитом у Європу, становитиме 140 млрд. куб. м без усякого консорціуму. Адже обсяг визначається не формою управління, а попитом і пропускною спроможністю української ГТС».
Крім того, джерело додало: «Усі розмови про створення консорціуму - це фантазії колишнього керівництва Мінпаливенерго, близького до «РосУкрЕнерго». Досягнута між Дубиною й Міллером домовленість щодо відсутності у схемі газопоставок на 2009 рік компанії «РосУкрЕнерго» змушує лобістів цієї компанії шукати собі нові портфелі й джерела прибутків. Звідси й розмови про ідею консорціуму, що нібито відроджується».