Оксамитовий сезон

Поділитися
Кримська влада продовжує агонізувати. Слідом за й у зв’язку з аналогічним процесом у місцевій організації Партії регіонів...

Кримська влада продовжує агонізувати. Слідом за й у зв’язку з аналогічним процесом у місцевій організації Партії регіонів. Останнє пленарне засідання ВР автономії, що відбулося цього тижня, стало радше каталізатором ланцюгової реакції розпаду, ніж стабілізатором, у чому намагається переконати громадськість і партійне керівництво голова парламенту Анатолій Гриценко. І знервованість його дій і коментарів, і правове свавілля, яким супроводжувалося засідання, зайвий раз підтверджують: у прагненні втриматися при владі було використано останні ресурси, які раніше дозволяли більш-менш спокійно прожити від сесії до сесії.

«Може, ми оголосили війну Гондурасу?»

Напередодні чергового пленарного засідання опозиція зробила спробу скликати позачергове. У запропонованому порядку денному — відставка спікера і прем’єра автономії. Проте Анатолій Гриценко засідання не призначив, пославшись на порушення регламенту в поданих документах. Опозиція змушена була чекати на чергову пленарку, відмовившись навіть від ідеї оскаржити рішення спікера. Причина відступу загальновідома, і її відверто сформулював член президії Володимир Кличніков (партія «Союз»): «У Гриценка вже немає більшості голосів, а в нас — іще немає». Розстановка сил напередодні сесії була 46 на 48 на користь опозиції, проте цього було замало для перемоги. Залишалося одне — блокувати стіл президії. Проте прибічники спікера виявилися більш далекоглядними і захистили тілами трибуну, яку й зайняв спікер. Гідна Книги рекордів Гіннеса сесія кримського парламенту тривала одну хвилину. За цей час депутати вилучили з порядку денного п’ять пунктів, а за інші проголосували пакетом. Після чого спікер засідання закрив і на прес-конференції оголосив, що воно було легітимним.

«Це цілковите свавілля!» — обурилася опозиція. «Ви знаєте, за що депутати в залі кнопки понатискали? — допитувався член президії В.Кличніков у журналістів. — Ми не знаємо. Може, ми оголосили війну Гондурасу? Я не здивуюся, може бути й так. Ніхто не знає, за що було проголосовано, і, ясна річ, це порушення норми регламенту, бо кожне питання має голосуватися окремо». Севастопольський міський голова Сергій Куніцин обіцяє рішення сесії оскаржити в суді: «Я таких див не бачив навіть під час перебування Леоніда Грача головою Верховної Ради Криму, щоб одним рішенням затверджувалися порядок денний, постанови, без створення секретаріату сесії та дотримання норм регламенту. Причому ніхто не може зрозуміти, що ж було ухвалено на сесії».

Проте Гриценкові вдалося зберегти владу. Якою ціною?

Перша лінія оборони — партійна. Головного дратівника спікера та його прибічників у кримській організації ПРУ — Василя Кисельова нарешті було усунуто від керівництва КРО. Спочатку, після тривалої душевної розмови з В.Януковичем, він написав заяву про призупинення виконання обов’язків на період виборів. Василь Джарти, куратор ПРУ в Криму, публічно заявив однопартійцям, котрі домагалися скликання позачергової сесії та відставки А.Гриценка, що такі дії неприпустимі, оскільки «добро» на них має дати партія. Повчання не дало очікуваного ефекту. Радше навпаки: політрада КРО проголосувала за повернення В.Кисельова до керівництва кримськими регіоналами і закликала А.Гриценка добровільно скласти із себе повноваження спікера парламенту та керівника фракції «за антипартійну діяльність».

Тому напередодні сесії президія політради ПРУ ухвалила рішення: виключити Василя Кисельова з партії «за порушення положень і вимог статуту Партії регіонів та завдання шкоди репутації партії». Рішення президії мала затвердити політрада. Тобто час подумати у В.Кисельова був. Та він ним не скористався. Каральний захід ніяк не подіяв на регіоналів — прихильників відставки Гриценка. Тому продовження репресій, які Анатолій Гриценко вже обіцяв однопартійцям у вигляді позбавлення посад, можна вважати позбавленим сенсу.

Друга лінія оборони спікером свого крісла, яка ще ніколи не підводила, — роздача «слонів». Завдяки постійній потребі А.Гриценка зміцнювати згадані меблі, власниками багатьох посад стали представники партії «Союз», фракції «Рух-Курултай», блоку Вітренко та комуністи. Як це виглядало, спікера не цікавило, головне — результат. Так міністром знакового для Криму Міністерства курортів і туризму став соратник покійного Курочкіна і колишній директор скандально відомої дніпропетровської «Озерки», котрий жодного дня не працював у держслужбі.

Але цієї середи Гриценкові вдалося роздобути голоси БЮТ, які в Криму досі були найголовнішою опозицією владі! Звісно, якщо мудрувати, можна висловити припущення, що таким підступним способом бютівці додавлюють кризову ситуацію у стані кримських регіоналів до повного апофеозу, загострюючи їхню внутрішньовидову боротьбу напередодні виборів. Однак тоді було б логічно і далі заявляти, що все, що відбувається, — не їхня війна, і просто реєструватися на сесії, але нізащо не голосувати. Зберігаючи нейтралітет і обличчя. Проте є інформація, що соратники Тимошенко пропонували під час переформатування кримської влади залишити за ними п’ять посад — дві комісії у ВР і три посади в уряді. Отже, по посаді за кожен депутатський голос. І, подейкують, лідерові «Союзу» Леву Миримському такі пропозиції видалися, скажімо так, несправедливими. А от Анатолій Гриценко щедро роздавав обіцянки. І не тільки бютівцям. Депутатам Блоку Сергія Куніцина, які так і не спокусилися, пропонувалися посади першого віце-прем’єра, голів постійної комісії ВР і спеціальної — з приватизації. Фракції «Рух-Курултай» пообіцяли земельну комісію парламенту!

Та от халепа. Щоб Анатолій Павлович обіцянки дотримав, треба ці посади в когось забрати! Конкретно — у партії «Союз», представників «Російського блоку» і навіть соратників із Партії регіонів. Облишмо пропагандистські наслідки («забрати в «союзівця» земельну комісію і віддати кримським татарам? Який подарунок!»), поглиблення розколу в лавах регіоналів і зупинімося на регламенті. А він під час перебування спікером Л.Грача був так виписаний, що відправити у відставку керівництво парламенту ненабагато легше, ніж домогтися імпічменту президента. І щоб ухвалити рішення, приміром, стосовно відставки голови постійної комісії, необхідно або спецкомісію зі збирання аргументів і фактів створювати, або заслухати звіт самого голови комісії. Усі ці голосування в хвилину не вкладеш. Тому, за наявною інформацією, готуються поправки до регламенту, аби правом виносити таке рішення наділити голову ВР. Чи голосуватиме за зміни в регламенті та кадрові питання фракція БЮТ?

«Поки що на руках у депутатів фракції немає проектів документів, про які ви говорите. Отримають — визначимося», — ухильно відповів лідер кримських бютівців Андрій Сенченко. Інакше кажучи — ймовірність є. А от відповідь на запитання, чи погодяться на посади в соціальному блоці уряду, однозначно позитивна. «За соціальну сферу в країні загалом відповідальна прем’єр Юлія Тимошенко і наша політична сила. Тому ми зобов’язані робити все можливе, щоб люди і в Криму почувалися соціально захищеними. Ми готові були б усю владу в Криму й усю відповідальність узяти на себе, але політичні реалії такі, що це неможливо», — вважає А.Сенченко.

БЮТ згоден був брати участь у відставці спікера і глави уряду, але за умови, що саме йому дістанеться посада прем’єра автономії (на яку претендували також Л.Миримський, С.Куніцин і Є.Михайлов...).

«БЮТ не братиме участі у внутріпартійних війнах Партії регіонів. Ні на чийому боці. Але я сподіваюся, що в результаті цих війн у кримській політиці залишаться тільки здорові сили, а криміналітет піде туди, куди йому скаже Геннадій Геннадійович Москаль», — підсумував Андрій Сенченко. Так, мабуть, опоненти регіоналів зможуть скористатися плодами, що падають із підпиляного ними ж дерева кримської організації ПРУ.

Усі — в сад!

Майбутні вибори до Верховної Ради Криму обіцяють бути надзвичайно цікавими. Судячи з кількості столичних різнокаліберних політичних гравців, які націлюються на кримський мандат, останній набув особливого значення. Він, звісно, не самоцінний, він є перепусткою на територію Криму. Територію особливого режиму стосунків із російськими донорами та особливим каналом комунікації з небайдужим до слова «Росія» електоратом на всій території України. Тому в похід на кримський парламент вирушили Інна Богословська, Василь Волга, Наталя Вітренко. А Інна Германівна націлилася ще й на Севастопольську міськраду. Саме вона, судячи з килимового рекламного бомбардування півострова, що свідчить, крім іншого, ще й про те, що фінансується проект украй щедро, намагатиметься співати соло в цій партії. Хоча є побоювання, що можна й голос зірвати: адже старі пісні про головне вже самостійно збираються затягнути ветерани мєшковських часів — Російська громада Криму і партія «Російський блок». Три роки тому їм удалося стрімко піти з політичного маргінесу, здобути 12 місць у ВР автономії, посади першого і «простого» віце-спікерів, очолити дві парламентські комісії плюс посади у виконавчій владі. Такий бліц-криг, безумовно, був би неможливий, якби блокросівців не взяли із собою «на риболовлю» чутливі до побажань Москви лідери Партії регіонів і не включили на прохідні місця у списку блоку «За Януковича!». Проте цього тижня, напередодні скандальної сесії, Сергій Цеков і його соратники добровільно залишили лави Партії регіонів, і прогнози почали справджуватися: «Російський блок» піде на чергові вибори самостійно. Спарингу з Партією регіонів, яка підірвала свій авторитет у Криму, він більше не потребує. Тому Віктору Федоровичу тепер варто дуже обережно експлуатувати «російську тему», особливо в Криму. Колишнім партнерам із цього приводу є що публічно сказати лідеру, котрий не виконав жодної з обіцянок щодо другої державної мови, зближення з Росією тощо. А оскільки на цьому полі штовхатиметься півдюжини політсил (окрім уже названих, є ще й комуністи Л.Грача, і «Союз» Л.Миримського), прогнозувати успіх Партії регіонів на виборах в автономії досить важко. Особливо, якщо до формування списків, на радість опонентам, таки буде допущений Анатолій Гриценко із товаришами Мельником і Лукашевим.

Самостійною фігурою стає Василь Кисельов. Поексплуатувавши метафору щодо пістолета з одним патроном (порада нардепа Чечетова самому піти з ПРУ) і публічно вистріливши заявою про вихід із партії, екс-лідер кримських регіоналів ховати себе не збирається. Він іде в мери Сімферополя. І той, хто вважає, що один у полі не воїн, просто не знайомий із Василем Олексійовичем. Це не бульдозер. У мистецтві безоглядного викриття це коток-амфібія з вертикальним зльотом. Тобто може діяти в будь-якому природному середовищі. У Сімферополі ж воно на сьогодні просто ідеально підготовлене для його кампанії. Геннадій Бабенко і його соратники зробили все, щоб сімферопольці більше за них не голосували. Навала кримінальних справ за фактами посадових зловживань у міській мерії, звісно ж, є результатом роботи правоохоронців Москаля. Та заварив усю цю кашу Василь Кисельов. Це він публічно назвав адреси незаконних будівництв фірм, що мають відношення до О.Мельника, він домагався від прокуратури порушення кримінальних справ, він провів у ВР України питання щодо створення тимчасової слідчої комісії із цих самозахоплень. Тепер генерал Москаль говорить про те, що позбавляє криміналітет економічного підживлення, яке надходило в кабінети ВР автономії із Сімферопольської мерії у вигляді зібраних хабарів і відкотів. Однак, здається, хтось аргументовано переконав Віктора Януковича, що в такий спосіб підривається імідж партії. А може, економічного підживлення позбавляється і сама партія?

Москаль і голуби

На момент здачі цього матеріалу, на жаль, ще не було ніякої інформації про результати перевірки прокуратури АРК, яку протягом тижня проводила ГПУ, — нарада з участю заступника генпрокурора Віктора Пшонки ще тривала. Як повідомляло «ДТ», згідно з поширеною у вищих відомчих колах версією, мета приїзду
25 перевіряльників із Генпрокуратури — зміна прокурора автономії. За деякими даними, Володимирові Бойку пропонували змінити регіон, а саме — очолити прокуратуру Запорізької області. А Валерія Кулакова, який свого часу обіймав посаду заступника прокурора Донецької області і починав свою кар’єру слідчим у Єнакієвому, відповідно, буде призначено у Крим.

Необхідність такої рокіровки, крім відомого бажання В.Пшонки повернути втрачений із відставкою В.Гальцова вплив у Криму, зумовлена ще й надзвичайною активністю новопризначеного начальником кримського головкому МВС Геннадія Москаля. Потрібен не просто баланс, потрібен надійний механізм стримування. Останньою краплею, зважаючи на все, стало затримання віце-мера Сімферополя Марини Чернової, котра раніше очолювала міське управління земельних ресурсів. За впливовість участі в житті міста Марину Чернову журналісти прозвали сімферопольською Кільчицькою. У вівторок увечері, тобто напередодні скандальної сесії, Чернову затримало слідче управління головкому МВС і помістило в ізолятор тимчасового утримання. Затримання відбулося в рамках розслідування кримінальних справ щодо земельних зловживань у Сімферопольській міськраді, йдеться у повідомленні ТСО головкому міліції. Водночас керівники кримської міліції відмовляються конкретизувати підстави затримання чиновниці. Джерело в МВС на умовах анонімності повідомило Центру журналістських розслідувань, що на керівництво головкому міліції чиниться безпрецедентний тиск з метою звільнити М.Чернову.

Наприкінці серпня слідче управління ГУ МВС порушило кримінальну справу за фактом незаконного використання бланка дозволу на виконання будівельних робіт і печатки ГАБК. Будівництво офісного центру в самому центрі Сімферополя, як неодноразово заявляв Василь Кисельов, має відношення до впливового депутата ВР АРК Олександра Мельника.

Не чекаючи закінчення строку затримання, головком МВС направляє в четвер у прокуратуру АРК нові матеріали щодо Чернової для ухвалення рішення про порушення кримінальної справи з приводу зловживання владою або службовим становищем та посадовою підробкою документів. «У процесі слідства, що ведеться в рамках кримінальної справи, де підозрюваною є заступник голови Сімферопольської міськради Марина Чернова, встановлено суму збитків, що становить 2 млн. 536 тис.
489 гривень», — повідомляє ГУ МВС. У п’ятницю в прокуратуру, як повідомив «ДТ» Геннадій Москаль, направляються нові матеріали стосовно ще одного епізоду, але з тією самою підозрюваною.

«До Криму прибув заступник генпрокурора України Віктор Пшонка. Я з ним ще не зустрічався, проте мені вже передали, що він незадоволений нашими діями стосовно Чернової. — повідомив «ДТ» Г.Москаль. — Мовляв, зі слідством розберуться належним чином. А що з ним розбиратися, якщо факти вчинення посадових злочинів лізуть з усіх боків? Це вже переходить усі межі. Тому звернемося до генерального прокурора. Але спочатку я спробую зустрітися з В.Пшонкою. Хочу зрозуміти, хто і як інформує його щодо цієї справи».

Отже, багато чого в розвитку подій у Криму тепер залежить від позиції генерального прокурора О.Медведька. А вона на сьогодні невідома.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі