Низький сезон

Поділитися
Вночі — плюс 10—12°C, удень — ледь дотягує до 20°C. Це що, місяць травень надворі в Криму? Погода, здається, вирішила солідаризуватися зі світовою кризою і геть позбавити надії щось заробити в новому сезоні...

Вночі — плюс 10—12°C, удень — ледь дотягує до 20°C. Це що, місяць травень надворі в Криму? Погода, здається, вирішила солідаризуватися зі світовою кризою і геть позбавити надії щось заробити в новому сезоні. Таксисти ледь не плачуть — возити нема кого, курортники не їдуть... Винні, звісно, в цьому криза і погода. І тільки. Адже все, як і раніше: Керч, Севастополь — без води, Сімферополь — без доріг, увесь півострів тоне в смітті, навіть ціни торішні. Якщо в доларах, звісно. А те що в гривні виходить у півтора разу дорожче, то хто ж винен? Криза!

І тут — просто-таки зарясніло у кримських ЗМІ — «Партія регіонів почала широкомасштабне розгортання в Криму антикризового штабу». Ой нене моя, невже в очолюваній регіоналами автономії буде на ділі застосовано антикризову програму, якої ніхто не бачив, але про яку так багато говорять?! «Це буде щось подібне антикризовому менеджменту на підприємствах. Збирається серйозна команда, — поділилося з тижневиком «Первая крымская» джерело в штабі партії. — Досить сказати, що очолить штаб куратор Криму Василь Джарти, а допомагатимуть йому чотири екс-нардепи від Партії регіонів». Але виявилося, що антикризовий штаб створено для того, щоб підняти обвалений рейтинг ПР в автономії. Причому це буде «не короткострокова кампанія із прицілом на най­ближчі вибори, а стратегія, розрахована щонайменше на 17 місяців», тобто на період президентських, імовірних позачергових парламентських і місцевих виборів. На осінь рейтинг піднімуть і оголосять молодіжний призов у партію.

Кримські регіонали з числа керівництва автономії, слід гадати, в цих заходах участі не братимуть. Їм ніколи. Вони займаються звичною справою — землю безплатно для бюджету нарізають. За одне засідання уряду — близько ста гектарів (мужньо долаючи протести прокуратури). Та наполягає: Земельний кодекс вимагає проведення аукціонів. А їй і народу пояснюють: мовляв, підприємці хотіли отримати землю ще три роки тому, але через бюрократичні зволікання не змогли, отже, віддамо без аукціонів. Справді ж бо — треба курорти розвивати. Особливо на ділянці, відведеній під будівництво «очисних споруд», котрі, як з’ясувала прокуратура, є не чим іншим, як вигрібними ямами. Прямо в санітарній зоні.

Якщо і далі так піде, то на осінь ПР обов’язково своєму рейтингу остаточно дасть раду. Особливо якщо так і не вдасться змусити мовчати народного депутата і поки ще лідера Кримської регіональної організації Василя Кисельова, котрий рейтинг піднімає по-своєму — наприклад, домагається створення тимчасової слідчої комісії ВР України для перевірки земельних зловживань у Сімферополі. І чотири конкретні адреси в центрі міста називає, де нібито незаконно ведеться будівництво, до якого мають стосунок місцеві регіонали і їхній безпартійний авторитетний товариш. Звісно, таке оприлюднити — шкідливо для іміджу партії. Люди ж можуть піти за вказаними адресами і побачити, що підрядчик на деяких новобудовах один і той самий. І який збіг: він же будуватиме і спортивний мегакомплекс на місці старого велотреку, а проект особисто курирує почесний президент Федерації велоспорту Анатолій Гриценко. Остання обставина спочатку мало допомагала інвестору будівництва — корпорації «ТЕС». Необхідні для початку проекту погодження і дозволи на рівні мерії Сімферополя не вдавалося отримати більш як рік. А от щасливе вирішення проблеми відбулося, коли, знову ж таки випадково, підрядчиком проекту вартістю 80 млн. доларів стала та сама фірма «Стар-строй». І закладання каменя в основу будівництва ознаменувалося першим публічним виходом і вітальною промовою авторитетного депутата Олександра Мельника.

А от у політичних конкурентів регіоналів низький сезон не завадив високому старту. Хоча і в них — суцільна чистка лав, а звідси й неминучі скандали і дроблення, котре відразу компенсується новими союзами. Наталя Вітренко обезглавила за самочинство кримську організацію і, так і дивися, сама її очолить. І навіть не виключає, що балотуватиметься до парламенту автономії. «Русский блок», котрий повернувся у «велику» кримську політику завдяки регіоналам, схоже, наважиться на автономне плавання. Але в човен із собою може взяти і вітренківців. Спільну мову знайдено давно — російську. Як державну. І ворог спільний — НАТО. І мету позначено: безстрокове базування Чорноморського флоту РФ у Севастополі, а попутно — входження України в союз із Росією і Білоруссю. Об’єднання зусиль скріплено угодою, підписаною 8 травня лідерами ПСПУ, «Русского блока» і «Русской общины Крыма». Ні, це ще не передвиборний блок, але коаліція готова. І, головне, нічого робити не треба — тільки вчасно рефлексувати на заяви опонентів і давати коментарі. Севастопольська міськрада додумалася зобов’язати управління освіти внести до статутів усіх шкіл міста (крім спеціалізованих українських) пункт про те, що навчання має вестися лише російською мовою. Народні депутати від УНП реєструють проект постанови про розпуск міськради, котра своїм рішенням порушила Конституцію. А у відповідь — заклики до референдуму за відокремлення Криму і Севастополя від України.

Головне, преса відгукується у нас на такі речі. Її, як і політиків, скидання каналізаційних стоків у море, відсутність води у кранах і тотальна корупція мало цікавить. А от референдум на голому місці — топ-новина! Що, комусь не зрозуміло, що ВР України не ухвалить рішення про розпуск міськради Севастополя? Чи ніхто не знає, що всі ініціативи з проведення референдумів — заіржавіла технологія, а адміністрація Куніцина не виконуватиме цього рішення міськради? Розуміємо і знаємо, але допомагаємо створювати пустодзвін. Тому можна не сумніватися, що ще одне проросійське новоутворення може добре заощадити гроші донорів на дешевизні агіткампанії. Блок Грача приріс Волгою. Лідер «Союзу лівих сил» теж вступає в боротьбу за кримський мандат. Однак не виключає, що ще спробує свої сили і на президентських виборах. Перед російськими політтехнологами, котрі працюють із Грачем і Волгою, як повідомляють кримські ЗМІ, поставлено завдання: досягти результату в 25—30% місць у ВР автономії. Але технологи не єдині, хто братиме участь у процесі. Василь Волга анонсує якісь угоди з російськими політиками і помітними діячами на підтримку Блоку Грача.

Так травень місяць, який в інформаційному плані завжди в Криму був «кримськотатарським» (День депортації і заходи до і після 18 травня), став суцільно «проросійським». Навіть масштабна подія — перший Усесвітній конгрес кримських татар — не змогла вплинути на тематику головних «новин» із Криму. І це, схоже, вже надовго. Тому що розумної і «прохідної» альтернативи на сьогодні в самій автономії немає, а імпорту ніхто ще не налагодив. Політики старої генерації, приїжджаючи до Криму з Києва, дістають заїжджену платівку або співають місцеві куплети про ЧФ, дружбу з Росією та особливості Криму як автономії. Політики нової хвилі поки що не мають ані структур, ані ресурсів, ані надійних людей на місцях, і їхній здоровий прагматизм і свіжі думки — новина одного дня. Зате про своє бажання всерйоз повправлятися на кримському плацдармі заявляють праві партії, яким за жодних обставин у Криму нічого не світить, хіба що їхнім союзником виступить меджліс. Анатолій Матвієнко, лідер «Собору» і екс-прем’єр Криму, повідомив, що його партія братиме участь у виборах до ВР АРК. У союзі з іншими силами. Якими саме — не уточнив. Але є певні побоювання, що серед них, і навіть самостійно, може виявитися «Свобода» Олега Тягнибока. Так, це буде весело, як каже в таких випадках інший патріот — Дмитро Корчинський, участі якого в цьому бенкеті теж не слід виключати. З погляду технологій — усе правильно. Не про голоси ж кримчан ідеться, а про те, як на кампанії в Криму зробити голоси в Україні. Ось тільки цікаво: цю країну, Батьківщину нашу, ще комусь шкода?

А от кому в цьому сезоні пощастило, то це Сергію Куніцину. Ну що світило б градоначальнику Севастополя, якби він залишився в «Єдиному центрі», куди його (з НДП на додачу) змусила ввійти потреба в підтримці секретаріату і особисто В.Балоги в конфлікті з міськрадою на тлі обвинувачень у шахрайствах із землею? А тут — подарунок за подарунком. Спочатку його виключають із «ЄЦ», і поки він збирається подавати апеляцію — відставка Балоги, а за нею — виключення з партії 26 «кримських комісарів». Публічно названі причини вигнання глави адміністрації Севастополя з «Єдиного центру» звучать так: за дії, які «шкодять авторитету партії і суперечать нормам статуту та програмним засадам «Єдиного центру». Без розшифрування. За версією самого Куніцина, причин було дві. Перша — неправильно розтлумачено його слова, сказані в одному з телеефірів, де він висловив особисту симпатію до Арсенія Яценюка і Валерія Хорошковського. Друга — нервова реакція на бажання Куніцина балотуватися до кримського парламенту під старим — іменним — брендом. Севастопольський градоначальник уже втаємничив громадськість у тональність цих дискусій: «Я Ігорю Івановичу (Крілю. — Авт.) сказав: Блок Куніцина існує вже п’ять років. До нього входять 200 депутатів і мерів міст. Не всі вони вступлять у «Єдиний центр», але всі вони мої соратники. Потрібно бути політичним ідіотом, щоб поховати блок, який посів на минулих виборах друге місце і набрав 100 тисяч голосів виборців. «Єдиний центр» візьме в Криму від сили 3%, а Блок Куніцина — 10, а може, і 20%». Отже, виходить, що Балога і Кріль просто підштовхнули Куніцина і його адміністративно й фінансово упакованих соратників у чужі обійми. Зрозуміло, що на регіональному рівні Блок Куніцина може йти на вибори й самостійно. Охочі до нього долучитися теж знайдуться. Однак дуже може бути, що симпатії до
А.Яценюка будуть матеріалізовані. При цьому потенційні союзники Куніцина повинні розуміти, що його кампанія апріорі не може бути «проукраїнською», вона буде «прокримською». Ось як сам С.Куніцин виклав концепцію програми проекту, що створюється на уламках КРО «ЄЦ»: «Це буде платформа кримського патріотизму, відстоювання інтересів Конституції Криму та економічних повноважень, захист Хартії про мови національних меншин, позиція державного нейтралітету». Одне слово — старі пісні про головне.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі