Після того як Михайло Бродський оголосив про свій намір спробувати щастя в президентських перегонах, любителі гострих політичних відчуттів стали потирати руки в очікуванні. Як відомо, в останні місяці лідер «Яблука» з помітним задоволенням критикував єдиного кандидата від влади, не надто при цьому церемонячись у доборі висловлювань. Можна було лише здогадуватися, що очікує Віктора Федоровича після отримання Михайлом Юрійовичем реєстраційного свідоцтва.
Та несподівано для багатьох у Бродського виявився гідний суперник. Заяви ще одного здобувача президентського звання, Анатолія Кінаха, у частині різкості на адресу влади можуть дати фору спічам будь-кого з записних опозиціонерів.
Припущення про те, що екс-прем’єр стане уникати жорстких висловлювань, не підтвердилися. Один із головних штабістів Анатолія Кириловича, нардеп Микола Онищук, зовсім недавно оголосив: «Ми агітуватимемо за себе, а не проти інших». Минулого тижня лідер Партії промисловців і підприємців (ПППУ) здивував Миколу Васильовича, а заодно й всю країну.
У прямому ефірі радіо «Свобода» кандидат у президенти Кінах, відповідаючи на запитання слухача: «Як ви вважаєте, чи може людина, яка має судимості, претендувати на посаду президента?» — без найменшого вагання заявив: «Абсолютно не має такого права. Це вже не проблема людини, це проблема честі, авторитету, достоїнства всього суспільства та держави. Не можна робити заручниками суспільство й державу, честь, авторитет держави спробою тих, хто має кримінальне минуле, досягти влади».
Пізніше в інтерв’ю столичним журналістам керівник Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) підтвердив цю тезу, зазначаючи, що «це принципова позиція».
Не менш принциповим (на подив багатьох) Кінах виявився й в оцінках влади в цілому. Так, наприклад, роки президентства Леоніда Кучми були названі періодом «дуже великих втрачених можливостей». Цікаво, що особливу увагу в опозиційних монологах колишнього голови уряду приділено критиці того, що Кабінет Віктора Януковича вважає майже головним своїм досягненням.
«За перші 6 місяців поточного року декларується зростання валового внутрішнього продукту на 12 відсотків, а зростання доходів — лише на два відсотки. І коли я чую, що хтось обіцяє вкотре підвищити пенсію і забуває сказати, на скільки підвищувалися ціни, то це величезний цинізм стосовно свого народу... 1990 року ВВП України був у 1,2 разу вище, ніж у Польщі, а сьогодні ВВП Польщі вже в 5 разів вищий, ніж в Україні, не кажучи про інші показники».
Реакція протилежної сторони не забарилася. Фаворит Янукович, природно, проігнорував випад аутсайдера Кінаха. А ось довірена особа потенційного наступника Кучми В’ячеслав Богуслаєв натякнув на те, що найближчим часом Кінах може бути усунутий із посади глави Українського союзу промисловців і підприємців. В’ячеслав Олександрович раптом побачив недоцільність у суміщенні однією людиною посад керівника союзу промисловців і лідера політичної організації. «Керівником УСПП має бути інша людина — не з партії», — заявив пресі генеральний директор підприємства «Мотор-Січ» (яке, до речі, входить в УСПП).
На обставинах висування Кінаха, на описуванні можливої кінцевої мети його участі в президентських перегонах «ДТ» докладно зупинялося в попередніх номерах. А тому обмежимося лише невеличким коментарем. Припущення про те, що Анатолій Кирилович є так званим технологічним кандидатом чи Януковича, чи Ющенка найшвидше безпідставні. Наскільки відомо, обидва Віктори не проявили серйозної після можливої перемоги зацікавленості в послугах лідера УСПП ні під час кампанії, ні після неї. У зв’язку з цим вибори-2006 набули для колишнього прем’єра особливого значення. Що примітніше виглядатиме керівник партії промисловців у ході президентської кампанії, то більше в ПППУ шансів домогтися успіху в кампанії парламентській. Заради цієї мети варто було ризикнути.
З іншого боку, висування Кінаха може дещо зашкоджати планам фаворитів. Уродженець Сходу, директор, який має досвід роботи у вищому ешелоні влади, — людина з такими характеристиками цілком спроможна зіпсувати гру Януковичу. Досить відомий персонаж, критик влади, проте не радикал і не лівий — на появу подібного учасника, цілком ймовірно, не розраховували в штабі Ющенка. А тому опозиційність Кінаха, що несподівано проявилася, навряд чи обрадувала команду Віктора Андрійовича.
І все-таки, повторимо: Анатолій Кирилович працює передусім на себе. Навряд чи він спроможний завдати серйозної шкоди позиціям Януковича, навряд чи він здатний серйозно розладнати плани Ющенка. Повернути повагу до себе та завоювати симпатії виборців — ось два реальних завдання, які може ставити перед собою наступник Ющенка та попередник Януковича. З першим завданням він справляється. Поки що.