Протягом двох років МБФ «Україна 3000», очолюваний першою леді країни Катериною Ющенко, украй рідко надавав ЗМІ дані про те, як просувається реалізація проекту «Дитяча лікарня майбутнього» (ДЛМ). Останні ж два місяці, ніби вирішивши за одним заходом заповнити дворічні прогалини, фонд збурює інформаційне поле мало не щотижня. Не встигла громадськість досхочу пообурюватися з приводу «з’їденої» інфляцією частини грошей, зібраних на ДЛМ; образитися на олігархів, які не квапляться, не побачивши бодай котловану, виконувати взяті на себе зобов’язання щодо наповнення рахунків фонду; а також потішитися з приводу виділення КДМА земельної ділянки під новий проект, як надійшла нова звістка. 2 березня НБУ призначив в АКБ «Трансбанк», де станом на 19 лютого 2008 року зберігалися
99 961 966 грн., зібраних на будівництво ДЛМ, тимчасову адміністрацію терміном на один рік, наклавши мораторій на задоволення вимог кредиторів на шість місяців.
Наскільки великою є загроза відстрочки, яка нависла над нещодавно оприлюдненим наміром Держуправління справами та МБФ «Україна 3000» розпочати нарешті у березні поточного року «нульове» будівництво ДЛМ? Це ми спробували з’ясувати в Андрія Мірошниченка, голови Наглядової ради БФ ДЛМ, запитавши про таке:
1. Чи були кошти, які фонд ДЛМ зберігав у «Трансбанку», переказані на рахунки інших банків? Якщо так, то в якому обсязі?
2. У яких саме банках і під які відсотки вони зберігатимуться надалі?
3. Якщо гроші не були переказані з рахунків «Трансбанку», то що, у зв’язку із нинішньою ситуацією, планує робити керівництво фонду?
На жаль, як показує наш досвід, на запитання, пов’язані з ДЛМ, представники МБФ «Україна 3000» воліють відповідати «ДТ» лише в письмовому вигляді. Отже, відповіді Андрія Мірошниченка: «Кошти, які БФ ДЛМ зберігав у «Трансбанку», у повному обсязі на рахунки інших банків не переказані. Наразі цей процес триває у порядку черговості здійснення платежів. Процедуру погашення заборгованості та переказування коштів контролює тимчасова адміністрація, призначена в АКБ «Трансбанк».
Кошти переказуються у ВАТ «Укрексімбанк». Остаточний відсоток за депозитними рахунками ще не визначений, оскільки триває розробка фінансового плану.
МБФ «Україна 3000» і БФ ДЛМ висловлюють щиру подяку АКБ «Трансбанк» за співробітництво. «Трансбанк» — перший, хто долучився до участі в реалізації проекту створення ДЛМ. Ми переконані, що призначення тимчасової адміністрації піде на користь банку, який після проходження цієї процедури продовжить свою діяльність.
Ми упевнені, що, як наголосив під час прес-конференції 19 лютого керівник Держуправління справами Ігор Тарасюк, будівництво «нульового циклу» ДЛМ у березні розпочнеться».
На жаль, особливої ясності в розуміння питання, чи будуть цього місяця в розпорядженні фонду ДЛМ гроші, необхідні для початку будівництва, відповіді Андрія Мірошниченка не внесли. Не названо частку переказаних в «Укрексімбанк» коштів, не зрозумілі перспективи.
Колишній голова правління «Трансбанку» Андрій Кияк відмовився прокоментувати «ДТ» ситуацію з коштами фонду ДЛМ, пославшись на проблеми зі здоров’ям.
Михайло Бердій, колишній заступник голови правління банку «Хрещатик», призначений тимчасовим адміністратором «Трансбанку», хоча й не відмовився поговорити з кореспондентом «ДТ», жодних подробиць не повідомив. Запевнив тільки, що банк не безнадійний і з ним можна працювати. Проблеми, за словами тимчасового адміністратора, виникли через неправильні дії працівників банку та паніку навколо банківської сфери в Україні. У планах — збільшення статутного фонду банку на 65 млн. грн. Якщо знадобиться велика сума, то із цим питанням керівництво вийде на Кабмін і надішле лист із проханням про допомогу до НБУ — з тим, щоб держава увійшла своїми коштами в бюджетний фонд банку.
На сьогодні поточні платежі поступово відновлюються. Що ж до стану рахунків фонду ДЛМ, то розповісти про це Михайло Бердій навідріз відмовився, пославшись на таємницю банківських вкладів: «Будівництво, якщо воно заплановане, якщо є всі проекти, кошториси, договори, якщо все нормально із цього боку, розпочнеться. Кошти надходитимуть у нормальному режимі. АКБ «Трансбанк» не стане причиною затримки будівництва ДЛМ. А називати суми я не маю права і не хочу. Гроші люблять тишу».
Проте саме неповнота і невиразність відповідей змушує журналістів збурювати громадську думку, ставлячи нові й нові запитання; висловлювати здогади і вкотре замислюватися над тим, чи судилося ембріону ДЛМ побачити світло.
Тим часом надія на те, що проект усе-таки буде реалізовано, є. Віктор Ющенко має серйозні важелі впливу на Нацбанк, які дозволяють вірити в те, що грошам ДЛМ не дадуть остаточно замерзнути і вмерти. Інше питання, чи зможе перша леді до виходу у відставку В.Ющенка показати спонсорам від крупного капіталу об’єкт, стадія завершеності якого дасть їм підстави виконати свої зобов’язання щодо платежів за устаткування...
На своє здивування «ДТ» отримало більш чітку інформацію, але дещо з іншого питання. Днями в Інтернеті з’явилася інформація про продаж за «смішні гроші» трьох об’єктів, які належать СБУ: поліклініки на вул. Липській, купленої нібито МБФ «Україна 3000» для розміщення там спеціалізованої благодійної лікарні, а також будинків «Альфи» на вул. Великій Васильківській та Департаменту захисту національної державності на вул. Малопідвальній. Купівля останніх двох приписується «структурам, які чітко асоціюються з ім’ям Балоги».
За роз’ясненнями ми звернулися безпосередньо до Світлани Нєжнової, заступника голови СБУ, відповідальної за ці питання. Вона дала нам чіткі відповіді: «Поліклініка і госпіталь СБУ, розташовані на вул. Липській, 11, мають статус державного військового майна і використовуються виключно за своїм цільовим призначенням для медичного обслуговування співробітників СБУ та членів їхніх родин, ветеранів органів СБУ, ветеранів Великої Вітчизняної війни, а також співробітників СЗР України, Держспецзв’язку, Управління держохорони; вони перебувають на бухгалтерському обліку Військово-медичного управління СБУ України.
У 2008 році разом із БТІ у м. Києві проведено технічну інвентаризацію всіх об’єктів згаданого комплексу. Технічні паспорти перебувають на експертизі відділу технічного контролю БТІ.
На земельні ділянки, на яких розміщуються зазначені будівлі, оформлено державні акти на право постійного користування землею СБУ.
Відчуження або передача іншим установам, організаціям будь-яких об’єктів СБУ не планується. При цьому підкреслюємо, що реалізація об’єктів державної власності без рішення Кабміну або органів місцевого самоврядування неможлива.
Інформація, яка поширюється в мережі Інтернет з приводу нібито передачі згаданого об’єкта фонду «Україна 3000», не відповідає дійсності.
На цей час СБУ готує позовну заяву про спростування недостовірної інформації про нібито розпродаж майна СБУ, яку поширюють окремі народні депутати».