НДІ «Оріон» — боротьба з невідомістю

Поділитися
Фактично розпочато процес доведення НДІ до банкрутства. Призначення «некомпетентних керівників» призвело до того, що з’явилася багатомільйонна заборгованість із заробітної платні і перед держбюджетом.

Про оборонно-промисловий комплекс України (ОПК) сказано й написано вже досить багато. Про його можливості і потенціал знають не тільки в нас у країні, а й у далекому зарубіжжі. Однак сьогодні на тлі, здавалося б, позитивних устремлінь керівництва країни навести порядок у цій тонкій і дуже чутливій сфері відбувається паралельний процес знищення деяких виробничих підприємств, які є ключовими у створенні важливої технологічної продукції. І відбувається це чи то просто через незнання або нерозуміння багатьох процесів, чи то з метою одержання прибутку або якихось інших благ.

Хоч як дивно, але сьогодні не всі підприємства України, які працюють в оборонній сфері, опинилися під парасолькою ДК «Укроборонпром» або інших міністерств і відомств, тією чи іншою мірою відповідальних за реалізацію оборонних програм і виконання міжнародних зобов’язань. Виявляється, у процесі проведення реорганізаційних змін держструктур іноді буває так, що деякі підприємства залишаються не при ділі або не там, де мають бути. «Так, таке може трапитися через якусь дику випадковість. Ми обов’язково відреагуємо», - відповість стандартною фразою високопоставлений чиновник. Але це так лише на перший погляд.

Якщо уважно придивитися, порівняти факти та обставини, то можна дійти висновку, що все не так просто, як здається. Спочатку підприємство опиняється у невідповідному відомстві або в складі непрофільної структури. Потім відбувається зміна його керівництва. Причому часто директором призначають людину, далеку від специфіки виробництва. Далі, незалежно від того, прибуткове підприємство чи ні, відбувається поступовий процес його знищення. Механізмів реалізації цього дуже багато. Але у всіх випадках мета одна - отримання фінансового прибутку або інших благ.

Нині тривожною є ситуація навколо Державного підприємства «Науково-дослідний інститут «Оріон» - колись відомого на увесь світ як «розробник нових методів та обладнання для генерування і посилення потужних сигналів у сантиметровому і міліметровому діапазоні довжин хвиль».

Згідно з колективним зверненням представників підприємства, яке є у розпорядженні видання, ДП «НДІ «Оріон», яке тривалий час перебувало у складі Міністерства промислової політики, потрапило у підпорядкування до його правонаступника - Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном. Усе б нічого, але ж фактично розпочато процес доведення НДІ до банкрутства. Призначення «некомпетентних керівників» призвело до того, що з’явилася багатомільйонна заборгованість із заробітної платні і перед держбюджетом. (За деякими даними, на сьогодні борг із зарплати становить 8,7 млн. грн., а загальний борг підприємства, включаючи заборгованість перед бюджетом, уже перевищив 20 млн. грн.).

За словами одного з представників трудового колективу, який побажав залишитися невідомим, «підготовку до банкрутства НДІ «Оріон» розпочали з призначення на посаду директора ДП «НДІ «Оріон» М.Можари, який у розпал фінансової кризи ухвалив низку сумнівних з фінансового і практичного поглядів рішень». Зокрема йдеться про переведення, всупереч рекомендаціям Мінпромполітики, коштів підприємства наприкінці 2008 р. у комерційний банк, де на початку 2009 р. було призначено тимчасову адміністрацію і накладено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Далі - переїзд адміністрації НДІ «Оріон» з окремої триповерхової адміністративної будівлі в іншу, затримка з виплатою зарплати і регулярне влізання у кредити. У результаті Можару було звільнено. На чолі ДП «НДІ «Оріон» у травні 2011 р. поставлено Є.Волкова та А.Грибанова, які фактично продовжили розпочате їхнім попередником.

Сьогодні керівництво інституту всіляко ухиляється від підписання нових контрактів із вітчизняними та зарубіжними замовниками або затягує ці процеси. У державні органі подаються неправдиві або перекручені звіти про витрачання коштів, нереальні графіки погашення заборгованості. Керівництво уникає спілкування з трудовим колективом, не дає вичерпних відповідей на письмові запити та звернення до нього.

Прокуратура Києва вже порушила кримінальну справу проти в.о. директора Є.Волкова за ознаками злочину, передбаченого ст. 175 КК України (невиплата заробітної плати). Однак слухання суду з різних причин постійно переносяться.

І все це на тлі того, що «Оріон» бере активну участь у виконанні багатьох важливих державних програм України і Росії, у тому числі з оборонної тематики. У РФ продукція інституту використовується в таких популярних зразках озброєння, як ЗРГК «Панцир-З» і ПТРК «Хризантема», а в Україні підприємство бере участь у державних цільових програмах «Корвет» і «Сапсан». Але, попри значущість інституту, він не включений ні до складу ДК «Укроборонпром», ні до складу Державного агентства з питань науки, інновації та інформатизації України, а перебуває в підпорядкуванні Державного агентства. На його сайті основним напрямом НДІ «Оріон» визначено зенітно-ракетні комплекси, а не НВЧ-прилади, які в цей час є фактичним напрямом діяльності підприємства (напрям ЗРК був, але він уже в минулому).

За словами співрозмовника, про становище на підприємстві та необхідність ужити термінових заходів провідні працівники та профспілкові організації надсилали листа секретареві РНБО, генеральному прокурору, голові фракції Партії регіонів, в адміністрацію президента України, міністру економіки України та в інші державні структури. Однак, незважаючи на кількаразові звернення, до цього часу дій щодо зміни керівництва ДП «НДІ «Оріон» з боку вповноважених органів не було.

Таке враження, що керівництво Агентства з управління корпоративними правами та майном або не в змозі зрозуміти важливість для ОПК України технологій, які напрацьовано ДП «НДІ «Оріон», або має зовсім інші «корпоративні» інтереси.

У свою чергу в.о. директора Є.Волков цю ситуацію коментує інакше. В листі голові профкому ДП «НДІ «Оріон», який також є у розпорядженні редакції, він, зокрема, зазначає, що зі свого боку «робить усе можливе, щоб не допустити банкрутства підприємства». Однак низка чинників цьому не сприяє, а саме: зменшення обсягів реалізованої продукції, неефективна робота спецекспортерів на зовнішніх ринках, збільшення ціни на енергоносії, сировину, закупівельні матеріали та послуги тощо.

Виходить, що більша частина колективу ДП «НДІ «Оріон» просто помиляється? Але ж так не буває. Не може бути, щоб один був правий, а сотні помилялися. Якщо сьогодні запитати працівника «Оріона» про обстановку на підприємстві, відповідь буде приблизно такою: треба негайно поміняти керівництво ДП «НДІ «Оріон», призначити нового компетентного в цій галузі директора…

Які висновки напрошуються? Попри досить тривалий період формування архітектури управління ОПК України, вона так до кінця і не сформована, має низку «темних плям», нейтралізація яких вимагає негайних рішень з боку вищого керівництва країни (якщо, звичайно, воно саме не зацікавлене в нейтралізації унікальних підприємств).

Як кажуть, ламати - не будувати. Сьогодні хтось женеться за принагідною наживою, знищує і розпродає геть усе, а завтра виникнуть такі обставини, що оборонну продукцію просто не буде де взяти і доведеться втридорога купувати за кордоном. Важливо усвідомити, що зайвого в ОПК не буває, адже іноді навіть дуже маленьке підприємство, яке випускає окремі комплектуючі, вироби або агрегати, може відіграти стратегічну роль у сфері захисту національних інтересів.

І останнє. Для того щоб таких інцидентів не було, треба як мінімум вкладати в ОПК необхідні фінансові ресурси і регулярно споживати створювану ним продукцію. А не ситуативно, наскоками, то реанімувати, то доводити його до ручки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі