Конституційний суд України використовує всі можливі засоби для того, щоб ухилитися від оцінки конституційності президентських указів, вважає відомий юрист і політичний діяч Віктор Мусіяка. На думку експерта, подібна тактика КС створює умови для порушення конституційних прав і свобод.
Віктор Мусіяка вважає, що відмова Конституційного суду розглядати укази президента України у зв’язку з їх відміною або під іншим формальним приводом є формою ухилення від відповідальності.
«Починаючи з першого указу про дострокове припинення повноважень парламенту від 2 квітня 2007 року, КС відмовляв послідовно у відкритті конституційного провадження, виходячи з того, що до моменту оголошення рішення по першому указу його було скасовано. Також було скасовано два наступні укази», — констатував юрист.
При цьому Мусіяка нагадав, що конституційність указу, на підставі якого були проведені торішні вибори, КС теж не розглянув, пославшись на те, що депутати, котрі подали позов, до моменту розгляду втратили свої повноваження.
«Відмовляючись розглядати укази на предмет їхньої конституційності, КС створює умови для порушення конституційних прав і свобод, оскільки реалізувати право на відшкодування матеріальної чи моральної шкоди, завданої фізичним чи юридичним особам актами та діями, визнаними неконституційними, буде неможливо», — резюмував експерт.
Мусіяка відзначив, що навіть укази, які були згодом скасовані, принесли фізичним і юридичним особам реальні збитки.
«У зв'язку з виданням указів президента була паралізована діяльність парламенту, що унеможливило призначення на посаду сотень суддів. Десятки судів не приймали позовів у тисячах справ. Багато громадян, юридичних осіб зазнали збитків у зв’язку з діями указів, згодом скасованих», — наголосив він.
Детальніше читайте у статті Віктора Мусіяки «Судами горю не допоможеш…» у свіжому номері «ДТ».