Ми розійшлися, як у морі кораблі?

Поділитися
Через 17 років після розпаду Радянського Союзу вже досить складно сказати, наскільки близьким для нас залишається «близьке зарубіжжя».

Через 17 років після розпаду Радянського Союзу вже досить складно сказати, наскільки близьким для нас залишається «близьке зарубіжжя». Що ми знаємо сьогодні про Таджикистан і Киргизстан? Яких сучасних письменників Казахстану та музикантів Вірменії можемо назвати? Що нам відомо про Туркменистан, окрім його багатих газових родовищ? Навряд чи багато хто з нас може блиснути глибоким пізнанням сучасного життя колишніх «сестер». Чи залишилося у нас щось спільне, окрім радянського минулого і спогадів про нього?

Цими питаннями і задалися автори соціологічного дослідження «Взаємні інтереси громадян країн СНД як засади інтеграції: що нас зближує, чим ми цікаві одне одному?», презентація якого відбулася минулого четверга в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень ім.І.Кураса НАН України. Дослідження проводилося в квітні-травні ц.р. під час дев’ятої хвилі опитувань у рамках проекту «Євразійський монітор» (останній відбувся 2004 року за аналогією з «Євробарометром», який заміряє настрої та уподобання громадян країн Європейського Союзу). Як пояснив модератор презентації Євген Копатько (він представляв учасника проекту з українського боку — Research&Branding Group), опитування «Євразійського монітора» проводять двічі на рік синхронізовано в кожній із країн-учасниць за єдиною анкетою, що складається з двох частин. Постійна (моніторингова) частина містить питання щодо соціального самопочуття й актуальної проблематики, ставлення до різних гілок влади, а також ставлення до інтеграції. Перемінна (тематична) частина — запитання, присвячені якійсь одній темі, котра змінюється від опитування до опитування. Дослідження «Взаємні інтереси громадян країн СНД» і стало такою тематичною частиною останнього опитування «Євразійського монітора», проведеного в 13 країнах СНД і Балтії з використанням індивідуальних формалізованих очних інтерв’ю (вибірки репрезентативні, загальнонаціональні, обсяг вибіркових сукупностей — від 1000 до 2000 респондентів).

Отримані свіжі дані дослідникам ще потрібно буде як слід вивчити та зробити висновки, однак наведені на презентації цифри цікаві й самі по собі. Візьмімо, наприклад, відповіді на запитання «Які з держав колишнього СРСР, на думку респондентів, є дружніми (союзниками) для їх­ньої країни?» Для наших читачів, напевно, найцікавішим буде той факт, що українців, котрі вважають такою країною Росію, майже втричі більше, аніж росіян, які бачать союзника в Україні (58,4 і 21,8 відсотка відповідно). Крім того, Росія лідирує зі значним відривом серед інших країн, яких українці вважали своїми союзниками (Білорусь — на другому місці (39,4%), Грузія — на третьому (16,8%), і майже 15% українських респондентів вважають, що серед перелічених 14 держав колишнього СРСР дружніх нашій країні нема). Чим викликана така асиметрія у стосунках українців і росіян? На думку експерта з Центру соціальних досліджень «Софія» Володимира Лупація, причин щонайменше три. По-перше, асиметрія в родинних зв’язках. Як показало те ж дослідження, 37,3% наших співгромадян мають близьких родичів у Росії, і лише у 17,2% росіян є родичі в Україні. Друга і третя причини, названі експертом, очевидні — це результат роботи на «українському фронті» російських ЗМІ і демонізація в Росії відносин двох країн на високому політичному рівні. Своєю чергою Ольга Каменчук із Всеросійського центру досліджень суспільної думки пояснила гірше ставлення росіян до українців образою та розчаруванням: «Після багаторічних і багатомільярдних російських вливань в Україну її поворот на Захід сприймається багатьма в Росії як зрада. Багато росіян відчувають глибоке розчарування. Звідси й такі результати опитування».

Дискусія на тему «хто, скільки і в кого вливав» не є предметом цього матеріалу, однак, на наше глибоке переконання, має стати предметом інформаційної політики та роботи Української держави на російському напрямку. У іншому разі нас ще дуже довго вважатимуть не лише бідними, а й невдячними родичами.

До речі, можна образитися на українців і грузинам, адже різниця в наших відповідях показала ще більшу асиметрію, аніж із росіянами: грузинів, які вважають Україну союзником своєї країни, виявилося вчетверо більше, аніж українців — Грузію (68,7 і 16,8% відповідно). Україна — явний лідер симпатій жителів Грузії. Посівши в грузинському рядку друге місце, Азербайджан здобув 41,3%. В Україні ж друге місце в списку дружніх країн посіла Білорусь із 39,4 відсотка. Цікаво, що наша країна має значно вищі показники у респондентів багатьох держав, аніж їхні країни в Україні. Так, наприклад, трохи більше шести відсотків українських респондентів назвали союзниками України Киргизію, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан. Україну ж дружньою державою вважають 31,8% таджицьких респондентів, 24,7% — узбецьких, 14,4 — киргизьких. Значно перевищують українські результати і цифри, отримані в Молдові (27,6% проти українських 13,0%), у Литві (33,6% проти 10,2%), у Латвії (22,8% проти 11,4%). Паритет у нас вийшов тільки з білорусами: 39,4% українців вважає Білорусь дружньою державою і 38,8% білорусів — Україну.

Помітною і, загалом, більш зрозумілою, аніж в українських показниках, є асиметрія у відповідях росіян і жителів Грузії, Латвії та Литви. Трохи більш як чотири відсотки росіян вважають дружніми три балтійські країни, та й Грузії дісталося лише 5,7%. Водночас Росію вважають дружньою державою (союзником) у Латвії 26% респондентів, у Литві — 10,6%, у Грузії — 17,5%. Натомість у прибалтів і грузинів є порівнянними і досить високими показники дружніх почуттів — у середньому понад 20%.

Цікавими є й відповіді щодо кожної держави на запитання, чим приваблива і цікава дана країна для респондентів. За свідченням Людмили Шубіної з «Соціологічної майстерні Задоріна» (Росія), яка зробила основну доповідь під час презентації, практично до всіх країн інтерес у колишніх співгромадян радше «туристичний». Тобто здебільшого приваблюють природа та географія, історичні місця, архітектура, пам’ятки, національна кухня. І мало знайомі жителі пострадянських країн із літературою, музикою, кіно, театром, спортивними досягненнями одне одного. Виняток, за словами Л.Шубіної, становить Росія, до культурних досягнень якої жителі СНД і Балтії досі мають значний інтерес. Показово, що при цьому Росія виявилася чемпіоном у графі «Не цікава жодна країна»: у РФ 24,1% респондентів дали саме таку відповідь.

Щодо України, то унікальність природи нашої країни, її географічне положення й особливості найбільше приваблюють білорусів (43,3%), а також мешканців Азербайджану, Грузії, Литви, Молдови та Росії (приблизно від 26 до 29 відсотків респондентів цих країн). Історичні місця, архітектура, пам’ятники та визначні пам’ятки знову ж таки найбільш цікаві нашим білоруським сябрам (42,1%), а також грузинам (36%), литовцям, молдаванам і росіянам (приблизно по 27%). Український борщ із пампушками та вареники з вишнями найбільше шанують ті ж білоруси, люблять нашу національну кухню також у Грузії, Латвії, Литві, Молдові та Росії. А от із літературою справи значно гірші. Тільки для не дуже великої частини білоруських (17,8%) і російських (16,5%) респондентів є цікавою творчість українських письменників і поетів, в інших же пострадянських країнах ці показники ще нижчі. Трохи кращі справи з кіно і театром (Білорусь — 24,6%, Росія — 17,1%, Таджикистан — 17%), і музикою, композиторами і виконавцями (Білорусь — 26,4%, Литва — 24,3%, Росія — 17,9%). Українські спортивні події та досягнення найбільший інтерес викликають в Азербайджані (18,9%). А народна культура (пісні, танці, обряди, одяг) — у Білорусі (27,6%), Грузії (27,5%) та Молдові (22,3%).

У тому, що вони погано знають Україну, зізналися 51,6% респондентів із Киргизії, 45,6% — із Казахстану, 43,8% — із Латвії і приблизно третина тих, хто дав відповіді на запитання анкети в Азербайджані, Литві, Узбекистані.

Однак при цьому на запитання: «Чи відчувають респонденти дефіцит інформації про якусь із країн колишнього СРСР? Якщо так, то про які країни хотіли б знати значно більше, ближче познайомитися з культурою, історією та традиціями?», — у графі «Україна» є лише відсоткові показники відповідей представників Грузії (16,3%) та Таджикистану (18,4%). Наприклад, у Киргизстані, де люди найменше знайомі з Україною, тільки 11,9% респондентів хотіли б знати про неї більше, в Казахстані — 7,1%, Латвії — 7,4%. Найвищі ж показники відповідей на це питання виявилися в графі «Ні, я не відчуваю нестачі інформації про країни кол.СРСР, у мене немає потреби в додатковій інформації про неї». Найбільший відсоток таких відповідей дали представники Вірменії (72,6%), потім Білорусі (67,9%), Литви (67,1%), Росії (55,1%).

Які ж нові незалежні держави хотіли б відвідати опитані жителі з колишніх радянських республік? Якщо узагальнити всі відповіді, то на першому місці — Росія, на другому — Україна. Наші співгромадяни не стали винятком: 44,6% українців – учасників опитування хотіли б відвідати Росію. Ще їх ваблять Азербайджан (18,5%), Грузія (16,8%), Латвія (18,7%), Литва (17,4%). Найменш привабливою є Киргизія, її хотіли б відвідати лише 3,6% українських респондентів. Приїхати в Україну найбільше бажаючих виявилося в Грузії (35,3%). Досить багато їх також у Росії (26,6%), Білорусі (24,7%), Азербайджані (24,1%), Литві (24%), Латвії (21,7%), Вірменії (21,1%).

А от влаштуватися на роботу або пройти стажування в якійсь із країн колишнього Союзу бажаючих виявилося значно менше, аніж потенційних туристів. Таку можливість навіть не розглядають 82,3% росіян, 82,6% громадян Литви, 72,6% — Латвії, 63,7% — України. Досить високий відсоток і в інших країнах СНД, і тільки Молдова значно вирізняється на загальному тлі — лише 4,6% жителів цієї республіки не думають про можливість заробити в інших пострадянських країнах. Найбільш привабливою для есендівських заробітчан є Росія (особливо для представників Таджикистану, Узбекистану, Киргизії, Молдови, Вірменії). В Україні ж на Росію як потенційного роботодавця дивляться 15,6% наших співгромадян із тих, хто не проти попрацювати на теренах СНД.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі