Україна — світовий лідер за кількістю обвинувачуваних, яким під час досудового слідства було обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою.
Про це заявила уповноважений із прав людини Верховної Ради Ніна Карпачова, виступаючи з доповіддю в парламенті у п’ятницю.
За її словами, 37% обвинувачуваним обирається запобіжний захід у вигляді арешту. Тільки в Києві кожен другий обвинувачуваний у кримінальних справах арештовується.
Водночас омбудсмен нагадала, що умови утримання в слідчих ізоляторах України, як і раніше, не відповідають світовим стандартам, слідчі ізолятори переповнені.
Н.Карпачова відзначила: як і раніше, українські пенітенціарні заклади, у яких відбувають термін засуджені, не відповідають загальносвітовим нормам.
На 1 січня 2003 року в українських в’язницях утримувалося 150 тис. засуджених і понад 43 тис. осіб перебувають в СІЗО, повідомила омбудсмен. Уповноважений із прав людини протягом останніх років одержала від громадян України 12 тис. звернень про катування з боку працівників міліції.
Лише за останні чотири роки понад 400 міліціонерів притягувалися до кримінальної відповідальності за застосування насильства до громадян України, 168 — засуджено у цих справах. Торік за насильство над громадянами понад одну тисячу працівників було звільнено з міліції, відзначила вона.
За словами Н.Карпачової, найчастіше катування до затриманих застосовуються в районних відділах міліції для «вибивання свідчень» при розслідуванні кримінальних справ. Такі факти становлять 53% від загальної кількості випадків застосування катувань щодо затриманих міліцією.