На нерухоме майно Національної академії наук України (далі — НАН України), а також організацій, віднесених до її відання, не можуть бути звернені стягнення за претензіями кредиторів.
Цю норму закріплено в законі «Про особливості правового режиму майнового комплексу Національної академії наук України», ухваленому Верховною Радою 7 лютого.
Відповідно до документа, вилучення земельних ділянок НАН України і відчуження нерухомого майна, віднесеного до її відання, можуть здійснюватися лише з дозволу Кабінету міністрів у визначеному ним порядку.
Продаж основних засобів НАН України здійснюється лише на конкурсній основі. Кошти, отримані від реалізації майна, направляються на виконання її статутних завдань.
Крім того, відповідно до закону НАН України дається право приймати рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію організацій, що перебувають у її віданні, а також виступати засновником із боку держави підприємств зі змішаною формою власності, затверджувати статути організацій, що відносяться до її відання, і здійснювати контроль над їхнім дотриманням.
НАН України також має право обирати директорів наукових організацій, давати дозвіл на списання майна, що знаходиться на її балансі, і на безоплатну передачу майна, яке перебуває на балансі однієї організації на баланс іншої, що перебуває у віданні академії.
НАН України може виступати арендодавцем цілісних майнових комплексів нерухомого майна, що передано державою в довічне користування академії; давати дозвіл на продаж майна організацій, які перебувають в її віданні; ухвалювати рішення про розміщення організацій, що відносяться до її відання, в адмінбудинках і нежилих приміщеннях, що належать їй, а також визначати розмір плати за користування цими будівлями і приміщеннями, яка не може перевищувати фактичні витрати на їхнє утримання.