«Чергову кампанію з переписування Конституції під сучасний момент, що наче звільняє від повинності виконувати чинний Основний закон, уже не зупинити жодними застереженнями», — відзначив лідер найменш численної фракції парламенту Володимир Литвин, коментуючи для «ЗН» свою позицію щодо конституційної реформи.
«Стабільна нестабільність, у якій Україна перебуває вже не менше двох десятків років, стала для влади звичною сферою існування. І, схоже, що іншої вони не знають, та й знати не хочуть. А тому, попри все, несамовито облаштовують країну під себе і для себе», — пояснив він, наголосивши, що процес, який вже не зупинити, необхідно направити у прийнятне русло.
«Потрібно орієнтуватися на те, щоб зміни мали системний характер. Отож слід казати про нову редакцію Конституції. Точкові зміни ще більше ускладнять ситуацію», — заявив депутат.
У новій Конституції, на його думку, повинна бути посилена відповідальність влади і закріплена парламентсько-президентська форма правління.
«І головне: долю країни, яка має ледь не останній шанс на прорив до цивілізації, не можна віддавати в одні руки, навіть гарні. Бо це буде країна однієї людини», — застеріг він.
Від Національної конституційної ради Литвин не чекає ефективної діяльності. «Не думаю, що власне НКР спроможеться на якийсь свій проект. Він радше створений для обговорення вже наявних наробітків, а точніше — їхнього схвалення», — відзначив депутат.
Він припустив, що варіант нової Конституції може бути винесений для затвердження на референдум, проте наголосив: «Цілком очевидно, що в такому разі будуть закладені небезпечні прецеденти: ігнорування конституційного порядку внесення змін до Основного закону, перманентне введення нових конституцій через референдуми новими особами у владі».
На його думку, нинішнє скликання парламенту здатне прийняти Конституцію за стандартною процедурою у разі переформатування коаліції за участі Партії регіонів за умови її повернення у владу.
Не виключив Володимир Литвин і можливості проведення дострокових парламентських та президентських виборів після ухвалення нового Основного закону.
Детальніше читайте у статті Сергія Рахманіна «Законне питання» у свіжому номері «ДТ».