За словами українського лідера, «для цього необхідно підвищити рівень довіри до Ради безпеки, удосконалити інструменти забезпечення миру, які є в її розпорядженні, усебічно реформувати цю структуру».
«Розглядаю проведення цього форуму як підтвердження готовності Ради безпеки ООН узяти на себе головну відповідальність за забезпечення ефективного функціонування системи колективної безпеки в XXI столітті. Її основами повинні стати виняткова монополія Ради безпеки на ухвалення рішень про застосування сили в міжнародних відносинах, за винятком випадків здійснення права на самооборону, а також вживання невідкладних і рішучих заходів щодо попередження чи усунення загрози миру та припинення актів агресії».
За словами українського лідера, Рада безпеки мусить не лише усувати конфлікти та їх симптоми, а й глибинні причини, джерела таких протистоянь. Л.Кучма додав, що, передусім, це стосується соціально-економічних чинників, які особливо часто провокують спалахи насильства.
Президент України нагадав, що на «Саміті Тисячоліття» він запропонував розробити всебічну стратегію попередження конфліктів. Серед ключових її компонентів повинно бути створення й діяльність регіональних центрів ООН із попередження конфліктів.
Л.Кучма висловився за запровадження якісно нової моделі миротворчої діяльності — проведення операцій щодо попередження конфліктів.
Говорячи про режим санкцій, український Президент відзначив: «задумані як важливий засіб реалізації її рішень (Ради безпеки. — ІФ), санкції перетворилися, особливо останнім часом, на малоефективний, а в деяких випадках і просто шкідливий інструмент. Тож необхідно розробити збалансовану методику їх введення та скасування, яка враховувала б інтереси як мирного населення, так і третіх держав».
Відзначаючи, що Україна залишається активним учасником миротворчої діяльності під прапором ООН, Л.Кучма заявив про необхідність посилення уваги до так званих заморожених конфліктів на пострадянському просторі. «Напруженість в Абхазії, Грузії та Нагірному Карабасі вже майже ціле десятиліття дестабілізує становище у великому регіоні й загрожує масштабною гуманітарною катастрофою», — сказав український лідер.
Він нагадав, що Україна виступила з ініціативою проведення найближчим часом у Ялті чергового раунду грузинсько-абхазьких переговорів у рамках заходів щодо зміцнення довіри. «Тепер слово за іншими членами Ради безпеки», — сказав Л.Кучма.
За його словами, Україну також «непокоїть те, що й на Балканах тугий вузол проблем усе ще залишається далеким від розв’язання».
Л.Кучма відзначив важливість «підвищеної уваги» до проблем Африканського континенту. За його словами, Україна налаштована зробити свій практичний внесок у миротворчі зусилля ООН із метою врегулювання конфліктів в Африці. Президент також відзначив, що, крім усього іншого, це збігається з наміром України розширювати економічне співробітництво з країнами регіону.