Інколи великі війни розпочинаються на диво тихо й непомітно.
У середу, 9 червня, Кабінет міністрів буденно зареєстрував у парламенті законопроект, який пропонує радикальну перебудову структури власності у країні.
Законопроект №6504 має рядову назву — «Про внесення змін у деякі закони України щодо зменшення кворуму для проведення повторних загальних зборів господарського товариства». Задекларована мета — за рахунок зниження кворуму повторних зборів вирішити питання блокування зборів акціонерів.
У квітні віце-прем’єр Сергій Тігіпко анонсував позицію уряду: «Запропоноване... революційне рішення — визначити термін проведення повторних зборів акціонерів — 20 днів. Не змогли зібратися — через 20 днів наступні збори. І застосувати зменшення кворуму — 50%.
Не можете зібратися 60%+ — через 20 днів 50%... Нам потрібно, щоб акціонерні товариства працювали, а не консервували проблеми, не збиралися роками...»
Експерти меланхолійно прокоментували проект необхідністю вирішити конфлікт навколо «Укрнафти», сказали кілька слів про частки власності в енергетичних компаніях.
Ну що тут заперечиш? В українських умовах це означає, що ігнорування прав малих акціонерів стане ще тотальнішим.
Власне, такі проекти ходили Верховною Радою не один рік, проходячи перше читання і навіть потрапляючи під президентські вето. Але при докладнішому розгляді все, як з’ясувалося, набагато веселіше.
Законопроект виявився не тільки про акціонерні товариства. Він, взагалі-то, про товариства господарські і серйозно зачіпає ті ж таки ТОВ.
За тією ж процедурою пропонується проводити повторні збори тих-таки учасників ТОВ. А це радикально перекроює баланс власності в країні, який вибудовувався роками.
Відходить у минуле типова ситуація, коли дві групи володіють ТОВ на паритетних засадах і сплять спокійно. Тепер, у разі прийняття законопроекту, кожна з них може провести цілком легітимні збори акціонерів. І якщо не пустить іншу сторону, наприклад за ухвалою неупередженого українського райсуду, то далі все залежить від фантазії.
Так, відповідно до законодавства, для зміни статуту або припинення діяльності компанії цілком достатньо згоди 75%... від присутніх на зборах акціонерів.
Взагалі, як свідчить практика, фантазій не бракуватиме. Народ у нас кмітливий.
Попередню систему стримання і противаг так-сяк утрясали років десять, причому інколи зі стріляниною. Тепер процес запустять заново. І вже юристи при такій системі біднішими точно не стануть.
Мін’юст уже заявив, що проект закону в запропонованій редакції був розроблений з його власної ініціативи. Може, юристам просто грошей бракує?