Ще зовсім недавно керівництво автономії домоглося в Конституційному суді підтвердження свого ексклюзивного права призначати дату виборів ВР Криму. При цьому продовжити собі каденцію ще на рік не вдалося — КСУ залишив попередню норму закону про те, що п’ятирічка вводиться уже для депутатів наступного скликання. І ось тепер своє відвойоване виключне право більшість у кримській Раді радо віддала на волю Києва. Точніше — ВР України, постановивши, що чергові вибори кримського парламенту буде призначено після того, як парламент країни визначиться з датою місцевих виборів. Правової прив’язки — жодної, бо, як уже було сказано, закон, підтверджений вердиктом КСУ, чітко диктує: дату виборів депутатів ВР Криму призначає тільки вона сама. З цим кримські депутати зволікали до останнього, ризикуючи навіть порушити встановлені законом терміни — треба було дочекатися завершення президентських виборів. І дочекалися: і Янукович переміг, і ВР України, скасувавши місцеві вибори, дала можливість не церемонитися з нормами Конституції та закону про вибори депутатів ВР автономії. Підстава не призначати дату виборів ВР Криму була та ж сама — відсутність держбюджету, а на кримські вибори необхідно 100 мільйонів гривень.
«Щойно буде прийняте рішення ВР України, ми скликаємо сесію, ухвалюємо рішення і призначаємо дату виборів. Тут немає бажання, як багато хто намагається уявити, узурпувати владу», — запевняв журналістів кримський спікер Анатолій Гриценко.
Далі чуємо в Криму розмірковування політиків: мовляв, весняні вибори ВР Криму не вигідні жодній політичній силі, всі втомилися від жорсткої боротьби під час президентської кампанії, треба віддихатися, наростити жирок тощо. При цьому мало хто говорить публічно і з погляду не політичних і не ресурсних міркувань про законність зазначеного рішення. І про те, що 12 травня повноваження депутатів ВР АРК п’ятого скликання закінчуються, і вся дальша їхня діяльність нелегітимна. Якщо не буде прийнято рятівні зміни в чинне законодавство. Про що, відбиваючись від обвинувачень у порушенні закону, уже заявляють видні депутати, які не полишають надій продовжити свою каденцію ще на рік. Член президії ВР Криму Юхим Фікс розповідає про зареєстрований у ВР України законопроект №4177, який передбачає продовження терміну повноважень уже цього складу парламенту автономії з чотирьох до п’яти років. «Нам можуть повернути п’ятирічний термін уже наступного тижня, — запевняв депутатів перший віце-спікер Григорій Йоффе. — Як ми діятимемо, якщо ухвалимо рішення про вибори, а Київ продовжить нам повноваження до п’яти років?»
Заодно автори цього аргументу не спромоглися просвітити колег про те, що згаданий законопроект, по-перше, 22 жовтня минулого року не потрапив до порядку денного п’ятої сесії ВР України, і то було останнє голосування щодо цього проекту, а по-друге, він передбачає внесення змін до Конституції України. Далі, напевно, можна не продовжувати.
Противників відтермінування чергових виборів на невизначений час багато. Це партія «Союз», блок «Русское единство», кримські комуністи та бютівці. Соратники Юлії Тимошенко, як відомо, готують подання в Конституційний суд із приводу рішення українського парламенту про скасування місцевих виборів. За словами народного депутата Андрія Сенченка, аналогічним чином БЮТ має намір оскаржити й постанову ВР Криму.
Тутешні комуністи заявили про план оскаржити рішення про відтермінування виборів ВР у суді, назвавши його спробою узурпації влади. У своїй заяві Леонід Грач нагадує, що Конституційний суд України виніс рішення про неприпустимість самовільного продовження терміну повноважень ВР Криму. «Тому нинішнє рішення кримського парламенту є грубим порушенням постанови Конституційного суду України, яка не може бути скасована або оскаржена жодним судовим органом чи органом влади. У результаті виявилася підірваною правова система країни, порушено Конституцію АРК, а також виникла загроза скасування автономного статусу та введення в автономній республіці президентського правління», — йдеться в заяві.
Що таке президентське правління, нам невідомо. Але передумову для свого розпуску ВР Криму, по суті, вже створила. Оскільки Конституція передбачає: якщо КС визнає незаконність рішень кримського парламенту, ВР України має право достроково припинити його повноваження і призначити дату виборів. Цей дамоклів меч завжди висів над кримською владою і в час президентства Леоніда Кучми був дуже активним стимулом для коригування поведінки автономного парламенту.
У часи президентства Віктора Януковича в базовому для нього регіоні найближчим часом очікується застосування інших інструментів виправлення. І Конституція тут ні до чого. Проте саме звідси може випливти довгоочікувана для кримської опозиції зміна влади в автономії. Надію подарував куратор Криму від Партії регіонів Василь Джарти.
В інтерв’ю партійній газеті «Регион-Крым» він повідомив, що найближчим часом буде підбито підсумки виборчої кампанії в автономії, і дії недбалих соратників оцінять належним чином. «Потрібно підбити підсумки кампанії, провести партійну конференцію і подивитися, хто і як працював, як відстоював інтереси народу і кримчан на президентських виборах. Оцінки буде дано всім — тим недбайливим партійцям, які намагалися відсидітися чи зобразити бурхливу діяльність, і тим, хто справді добре потрудився», — пообіцяв Джарти і дав зрозуміти, що із завершенням виборів президента його генерал-губернаторські партійні повноваження не закінчуються. «Тут у мене ще багато справ... На місцевих виборах нам потрібно сформувати нову боєздатну й ефективну команду, тому що виконання тих зобов’язань, які взяв Віктор Янукович, потребує чіткої вертикалі влади для вирішення поставлених завдань», — заявив Василь Джарти.
Для опозиції в його промові, безперечно, ключовими стали слова «сформувати нову команду». З цього ж випливає, що попередня — і небоєздатна, і неефективна. Втім, немає потреби читати між рядками. Кримський політичний олімп — село невелике. Тому надбанням преси вже став вищий склад нової команди. Спікера Анатолія Гриценка, за інсайдерською інформацією, планують замінити Володимиром Константиновим — батьком-засновником найбільшої будівельної фірми «Консоль», керуючої компанії корпорації «Укрросбуд».
При різних спікерах і прем’єрах автономії ця компанія, завдяки щасливому збігу обставин, ставала незмінним переможцем різноманітних тендерів, отримуючи бюджетні асигнування та завидні земельні ділянки у Сімферополі й на узбережжі. Саме в консолівських елітних новобудовах одержують квартири кримські чиновники. Володимир Константинов — заступник лідера фракції регіоналів у ВР Криму, а офіс його будівельної компанії під час виборів був місцем зустрічей Віктора Януковича з активом в усі приїзди «Лідера» до Криму.
Причини для заміни керівництва автономії — на поверхні. По-перше, київським донецьким уже набридли чвари у ВР автономії, хитке становище спікера, розвал фракції (на сьогодні, після зачищення партії від бунтарів на чолі з Василем Кисельовим і відходу групи Сергія Цекова, збереглося лише 30 вірних голосів). По-друге, очевидне невдоволення місцевих бізнесменів діями Анатолія Гриценка та Олександра Мельника. А ще — вічний шлейф обвинувачень у беззаконні. І, нарешті, — слабкий результат президентських виборів. Крим так і не зібрав обіцяного мільйона голосів за Януковича. Так, штабом керував Анатолій Могильов, кампанію курирував Василь Джарти, але весь ресурс був у руках влади автономії. Крім того, втрату майже 200 тисяч голосів за «Лідера» (порівняно з попередньою кампанією) дуже легко пояснити низьким авторитетом влади, представленим регіоналами, у населення півострова. Цілком можливо, що є ще одна причина: самому Василеві Джарти вже не хочеться вирішувати питання в Криму через посередників в особі А.Гриценка, О.Мельника та І.Лукашева.
За словами депутатів-регіоналів, кандидатура Константинова узгоджена з Януковичем, а дехто каже, що це взагалі вибір Віктора Федоровича. Залишилося мало — проголосувати в парламенті, проте тут не все так просто.
Володимир Константинов, вочевидь, «проходитиме» не сам, а «в пакеті» із новим прем’єром. А на його роль, за словами кримських депутатів, претендує близький до Джарти Анатолій Могильов. Він очолював кримський штаб Януковича, — кримським партійцям Джарти цю роботу не довірив. Доти Могильов був начальником кримського главку МВС, і на цю високу посаду він був призначений за тим-таки принципом земляцтва, адже вершина його міліцейської кар’єри — посада начальника міського управління Макіївки. Кримчанам тоді він сумно запам’ятався кривавою бойнею на плато Ай-Петрі, звідки тисяча спецназівців вибивала із застосуванням спецзасобів торговців-репатріантів. Тому голоси депутатів від фракції Рух-Курултай відразу віднімаємо.
Фракція БЮТ, як запевняє Андрій Сенченко, у цих іграх участі не бере і домагатиметься призначення чергових виборів. Того ж прагнуть і комуністи: блок Грача та Волги до осені може й не дожити, а в його розкручування вже вкладено чиїсь кошти. Лев Миримський (партія «Союз»), як розповідають, заповнює свої розклади у клітинках посад, що, втім, не заважає знайти спільну мову з Константиновим. У Блоку Сергія Куніцина теж свій розрахунок — севастопольського градоначальника називають серед альтернативних Могильову кандидатів у прем’єри.
А є ще й створений під вибори блок «Русское единство». Є депутати, які воювали з Гриценком і ображені на «Лідера», оскільки Віктор Федорович у цій війні став на бік спікера. Крім усього цього, слід узяти до уваги, що Могильов для Криму все одно чужий. Випадків призначення «іногородніх» за всю історію автономії лише два. Це московський уряд Євгена Сабурова, закликаний першим (він же й останній) президентом Криму Юрієм Мєшковим, що, до речі, й стало початком його протистояння з соратниками. І уряд Анатолія Матвієнка, делегований Криму президентом Віктором Ющенком. Але уявити собі Анатолія Могильова у ролі ефективного чи хоча б компетентного глави уряду дуже складно...
Взагалі ж, як Василь Джарти планує зшити нову клаптикову ковдру кримської влади — поки що незрозуміло. Проте зробити це напередодні місцевих виборів необхідно, бо кримському народонаселенню, яке більше не довіряє владі нинішній, треба показати нову. Навіть якщо це буде перетасована стара колода. Інакше цю владу регіонали втратять, або ж її доведеться з великими втратами ділити з іншими.
Р.S. Коли матеріал уже був підготовлений, ми змогли зв’язатися з Василем Джарти телефоном. Він підтвердив, що засідання політради і конференція кримської організації ПРУ, на яких буде підбито підсумки виборчої кампанії та дано оцінку роботі партійців, відбудуться «найближчим часом». А саме: «засідання політради КРО — вже наступного тижня, конференція — однозначно через тиждень». На запитання про можливість швидкої зміни керівництва Криму Василь Георгійович відповів ухильно: «Поки що це тільки розмови, але не рішення. Вони прийматимуться відповідно до тих оцінок та висновків, які будуть зроблені на засіданнях політради, ради фракції у ВР Криму та на партійній конференції. У тому числі буде дано оцінку й керівництву кримської Ради».
Інформацію про те, що на посади спікера та прем’єра пропонуються кандидатури В.Константинова й А.Могильова, Василь Джарти не заперечує, проте від прямої відповіді ухилився: «Розмова точиться навколо багатьох кандидатур, але це ще не рішення. У Партії регіонів багато людей, які можуть очолити будь-який напрям, у тому числі і Раду міністрів, і Верховну Раду Криму».