Консорціум. Інший світ

Поділитися
Один напроти одного розмістилися сільські голови. Один — лисуватий і маленький, другий — огрядний і з зачіскою. Між ними сидів смаглявий і доглянутий чоловік.

У невеликій, але затишній гостинній залі сільського клубу за овальним столом сиділи троє. Один напроти одного розмістилися сільські голови. Один - лисуватий і маленький, другий - огрядний і з зачіскою. Між ними сидів смаглявий і доглянутий чоловік. Він був керівником району, причому району благополучного, принаймні до недавнього часу. Це надавало йому додаткової ваги, а знижувало вагу те, що він був керівником призначеним, а двоє інших - обраними на сільських сходах. Точніше, лисуватий обраним не був, але однаково керував селом, як хотів. Так у тому селі було заведено.

- Дозволите вас привітати, - легкою скоромовкою почав Лисува­тий. - Ми зібралися сьогодні, колеги, щоб поговорити про наших баранів.

Він кинув швидкий погляд на присутніх. Великий похмуро дивився в стіл. Смаглявий щось повільно записував.

- Як відомо, - продовжував Лисуватий, - ми поставляємо баранів шановному району (погляд на Смаглявого), користуючись дорогою, що проходить через сусіднє село (погляд на Огрядного). - І в нас є договір, за яким братнє село купує баранів і забезпечує транзит їх у район. І нас у цьому все влаштовує...

- Звичайно, - буркнув Огряд­ний. - Мене б на його місці теж улаш­тувало б...

- Але от наші брати, - удаючи, що не почув, продовжував Лисуватий, - стверджують, що ціну баранів завищено. Хоча, як усім зрозуміло, це ринок!

- Та який це ринок! - не витримав Огрядний. - Барани ж є тільки у вас! І не тому, що ви такі розумні, а тому що гірські пасовища є тільки у вас!

- Не тільки в нас, - не погодився Лисуватий. - Вони й на сході від нас є, і на півдні...

- А возити нам їх звідти як? На дирижаблях? Це ж будуть золоті барани!

- Правильно! У нас же дешевше. Я тому й кажу - ринок! - Лисуватий був задоволений.

- Вони ж нам виходять дорожче, ніж їхньому району, - кивнув Огрядний на Смаглявого.

- А це тому, що в нас там спільні м’ясокомбінати є, - відповів Лисуватий. - Отож, наші брати стверджують, що їхній сільський бюджет не тягне ціну наших якісних і вгодованих баранчиків. І ми могли б не звернути на це увагу й вирішити питання в районному суді, - сказав він, звертаючись до Смаглявого. Той продовжував записувати.

- Секундочку! - несподівано низьким басом сказав Великий. - Цей ваш договір підписала наш колишній голова сільради. Вона навіть із правлінням не порадилася! Не мала вона права! І тепер за порядком, що діє в нас у селі, відповідатиме. А ми, коли що, підемо в їхній районний суд!

- Ну гаразд, гаразд, - усміхнувся Лисуватий. - Посадили дівчину ні за що ні про що...

- Два слова, - озвався Смаглявий. - Перше. Якщо ви хочете їздити в наш район на шопінг, колишнього голову сільради саджати не можна. Це в нас не заведено. І друге. Якщо хочете продавати нам ваші молотки й свердла, треба б вам її відпустити.

- А кого ще не можна? - насмішкувато спитав Огрядний. - Усіх, хто крав із нею, теж не можна?

- Інших можна, - погодився Смаглявий. - Якщо порушили закон, звичайно. А її не можна. Такі в нас правила.

Лисуватий сміявся очима.

- Ну гаразд, чого ви... Ви там щодо дівчини подумайте... Так про баранів. Ми ж братні все-таки села. І коли в наших сусідів криза, ми завжди приходимо на допомогу, протягаємо вам руки, щоб ви там не простягнули ноги (хихикнув).

- У нас не все так погано, - обурився Огрядний. - Ми розвиваємося, ми наводимо лад...

- Ти ще скажи «модернізуємося», - знову хихикнув Лисуватий. - Був у мене один такий модернізатор. Хочеш, пошлю його до тебе? Недорого...

Огрядний звернувся до Смагля­вого, котрий продовжував записувати:

- Ми ж рухаємося по шляху до вас!

Смаглявий похлинувся.

- Куди до нас? Коли? Навіщо?

- Ну, в значенні хочемо інтегруватися, - пояснив Огрядний.

- Хух... - полегшено зітхнув Смаглявий. - А я ж подумав, що вже рухаєтеся. Вам ще дуже багато треба зробити. Навести лад на вулицях, підмести їх хоча б. Міліцію вашу реформувати. Зробити так, щоб у майстернях не крали. Школу відремонтувати. Корупцію в правлінні ліквідувати.

- Отож вона ж корупцією й зай­малася! - вигукнув Огрядний і, звертаючись до Лисуватого, поцікавився: - У нас тут одна бабця казала, що вона від вас за ваших же баранів премію одержувала, га?

- Наклеп, - хитро посміхаючись, сказав Лисуватий, - у нас пуб­лічна бараняча компанія «Баран­пром», вона вся під контролем. Ось у вас до неї є претензії? - звернувся він до Смаглявого.

- Ну які претензії! - вигукнув Смаглявий. - У нас із нею давні конструктивні відносини.

- Рекламації щодо якості баранів є? - спитав Лисуватий.

- Ну що ви, прекрасна баранина. І ми дуже вдячні вам за її якість і кількість. Правда, от із кількістю... З’явилася в деяких наших селах думка, що час нам їсти її менше. Рейтинг вегетаріанців зростає, так що на майбутнє нічого сказати не можу.

- Ваші вегетаріанці - пройдисвіти! Запитай кожного з наших експертів, кожен скаже: жити без баранини ваш народ не може! - різко сказав Лисуватий. Він нервувався.

- Я знаю, що ви там потихеньку з оазами домовляєтеся. Ну послухай, які оази! Поки ви баранину законсервуєте, поки привезете, а в них розборки, дикі люди, одне слово. А траву жерти, може, й екологічно, але неефективно ж! Яка енергія від цієї трави? Ми, до речі, можемо вам дещо додатково запропонувати.

Останні слова пролунали тихо, а сам Лисуватий нагнувся до стола:

- Та це ми потім з вами обговоримо, наодинці...

Огрядний насторожено спостерігав за їхньою бесідою. Найне­при­ємніші підозри підтверджувалися.

- Ну, гаразд, - сказав Лисуватий. - А тепер про предмет бесіди. От наші брати стверджують, що в них немає грошей на підтримку в порядку дороги, що йде через їхнє село, і якою від нас ідуть барани. Кажуть також, що ми мало платимо за користування цією дорогою, хоча дорогою її й назвати вже не можна. Так, путівець. Ви б, до речі, там хоч бордюри поставили, - звернувся він до Огрядного.

- Нормальна дорога, - відповів той. - А якщо не подобається, так чого ж ви нею користуєтеся?

- А ми невдовзі, може, й перестанемо, - спокійно відповів Лисуватий. - Ось ми міст через північне озеро побудували, новий такий місток. А скоро через південне побудуємо, і ви своєю дорогою воду возитимете.

- Добродії, - встряв у розмову Смаглявий, - не сперечайтеся. Ми як основні покупці баранів зацікавлені в їх безперебійному надходженні. І головне, чого нам треба уникнути, - це припинення їх поставок. Нам наші жителі не подарують.

- Гарантуємо безперервне надходження баранів до вас, - завчено сказав Огрядний.

- Ну-ну, гарантуємо, - озвався Лисуватий. - Раніше теж гарантували. А потім наші баранчики десь у вашому селі тю-тю. Ноги їм приставили. Що, смачно було?

- Добродії! - знову перервав їх Смаглявий. - Я закликаю вас до взаємопорозуміння...

- Та розуміємо ми один одного ліпше, ніж вас, - усміхнувся Лисуватий. - Брати ж. Ми ж духовно - одне село. У них, звичайно, голова обертом іде, у район вони інтегруються. Ну куди їм у ваш район? Ви їм кордон відкрийте, і всі до вас відразу втечуть! І матимете багато п’яних на вулицях!

- Усі мають право ввійти до складу нашого району. Принаймні, торгувати вільно мають повне право, - твердо зауважив Смаглявий. - До того ж, нас цікавить їхній центральний базар.

- Ось базар ваш їх і цікавить, - звернувся Лисуватий до занудженого Огрядного. - А потім твої жителі жертимуть не нашу баранину, а їхні консерви, а майстерні зупиняться, а сівалки твої я не куплю. Ні, не куплю... Якщо я кордон відкрию, ти ж через нього їхній спирт до нас гнатимеш..

- Добродії, - не витримав Смаглявий. - Давайте вирішувати щось, а то в мене скоро диліжанс.

- Ну гаразд, - погодився Лисуватий. - Коротше так. Ми забираємо з вами їхню дорогу, знижуємо їм ціну на баранину, а ви їм цю дорогу реконструюєте. Ну там, бордюрчики всякі, асфальтик фірмовий. Щоб тварини йшли як по маслу. Власність - кожному по третині.

- А чому ми? - не зрозумів Смаглявий.

- А хто? Ми втрачаємо наші гроші, а ви свої вкладаєте. І рятуємо разом наших братів.

- Почекайте, у нас тепер не дуже добре з грішми, - обережно зауважив Смаглявий. - Там два-три села в нас у важкому стані...

- Хлопці, але ми не можемо всіх рятувати, - розвів руками Лисуватий.

- Але ви одержуєте за ваших баранів великі гроші, - нагадав Смаглявий.

- Підкреслюю: це ринок. Не хочете, не купуйте. Гаразд, жартую. Про це ми з вами потім домовимося. Але головне - третина вам, третина нам. Ну й третина їм.

- Почекайте, це ж наша дорога, - нагадав про себе Огрядний. - Давайте половина нам, половина вам. Обом.

- Ага, - посміхнувся Лисуватий. - Тоді й будинок правління з твоїм кабінетом. І земельки вашої не забудь, що за околицею.

- Ні, ми цю землю продаватимемо, - твердо сказав Огрядний.

- А ти ще не все приватизував? - зачудувався Лисуватий. - Розповідали мені, як же. Магазинчики, майстерні, лакофарбові. А що, кабельне телебачення теж?

- Хто б казав... - мовив Огрядний, дивлячись прямо в очі Лисуватому.

- Гаразд, гаразд. Але коли що, ми теж готові взяти участь. У вас там пшеничка росте, морквочка всяка. Пристані нам теж би знадобилися. Але це ми потім, наодинці обговоримо.

Смаглявий з підозрою спостерігав за бесідою. Він пам’ятав про центральний базар і розумів, що над ним нависає загроза.

- Добродії, у мене диліжанс. Мені треба терміново в проблемні села. Так що, домовилися?

- Я заскочу днями, - сказав Лисуватий. - Усе вирішимо.

Смаглявий зник.

- Бувай, брате, - подав руку Огрядному Лисуватий. - Нам із тобою ще жити й жити, ти ж у відставку не збираєшся? А може, ну його, це все?

Огрядний обурено засопів.

- Жартую. Заскоч якось днями, коли зможеш. Ну, наприклад, у п’ятницю. Десь о 22.40. Ви, до речі, молодці, що час підкорегували. А то подзвоню тобі вранці, а ти спиш іще. А мені тебе будити незручно.

Смаглявий їхав у диліжансі й думав, як він розповість своїм сільським головам про баранину, про те, що село Огрядного віддавати Лисуватому не можна, але й до себе близько не підпускати, а також про те, що ж таке цікаве йому особисто запропонує Лисуватий. Остання думка була особливо приємною.

Огрядний думав про те, що настав час зав’язувати з цією братньою бараниною; про те, що настав час будувати пристань на озері й возити її бог знає звідки, і це однаково дешевше буде; про те, що треба серйозно зайнятися курами, свинями й взагалі менше жерти. А також про те, кому зі співрозмовників як найдорожче продати цю авантюристку, яка нагріла його з баранами. Та так продати, щоб не бачити її у своєму селі ніколи.

Лисуватий згадував слова Смаглявого про вегетаріанців і схилявся до того, що на його віку альтернативи баранині вони там на районі не вигадають; прикидав, як одержати від Смаглявого доручення на ведення справ з обридлим сусіднім селом. Настрій його піднімалося, коли він міркував про принадності будівництва південного містка, який за прибутковістю міг перевершити проведення міжрайонної спартакіади там же, біля озера.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі