Найбільшим порушенням, що може вплинути на результат виборів, є тиск на виборців із метою збирання у них відкріпних посвідчень або паспортів напередодні повторного голосування.
Про це заявив у п’ятницю на прес-конференції у Києві глава правління Комітету виборців України Ігор Попов.
«Кількість підприємств, установ, де чиниться тиск на виборців, налічується десятками, а кількість громадян, яких таким способом позбавляють права голосування, — десятки тисяч», — зазначив І.Попов.
За словами глави правління КВУ, якість списків виборців дещо поліпшилася порівняно з першим туром, та все одно залишається незадовільною. За оцінками КВУ, близько 5—7% громадян, які прийшли на виборчі дільниці, можуть мати проблеми у зв’язку з якістю самих списків.
Для виявлення порушень, пов’язаних із голосуванням за відкріпними посвідченнями, КВУ радить спостерігачам і членам комісій старанно перевіряти документи осіб, які голосують за відкріпними посвідченнями на предмет відповідності прізвищ у посвідченнях особи та відкріпних посвідченнях.
І.Попов наголосив на тому, що органи внутрішніх справ мають оперативно реагувати на факти порушень виборчого законодавства й затримувати тих, хто дійсно заважає волевиявленню громадян або зловживає, зокрема, відкріпними посвідченнями.
Водночас, за словами глави правління, Комітет виборців України відзначає фахову і справді «незаангажовану роботу Верховного суду України», який скасував незаконні рішення судів апеляційної інстанції і виборчих комісій.
Комітет виборців України розраховує на те, що явка в другому турі буде досить високою. «Згідно з нашими даними, установку на явку дано у східних областях України», — зазначив І.Попов, наголосивши при цьому, що буде не дивно, якщо явка в цих регіонах сягне до 98%. Загальна ж явка виборців, за інформацією КВУ, буде приблизно такою ж, як і в першому турі, тобто понад 80%.
Говорячи про зловживання з відкріпними посвідченнями, можливі в другому турі, глава правління КВУ зазначив, що їх буде «набагато більше у другому турі на відміну від першого, де таких (порушень. — ІФ) було в принципі небагато — 10—20 тисяч».