Кандидати в нардепи від Херсонщини: «Дивіться, хто йде!»

26 жовтня, 2021, 13:00 Роздрукувати
Відправити
Відправити

«Гречка», клони, адмінресурс та інші технології в асортименті

Кандидати в нардепи від Херсонщини: «Дивіться, хто йде!»

Від редакції: наступного дня після публікації цього матеріалу президент Володимира Зеленський звільнив з посади голови Херсонської ОДА Сергія Козиря, а на це місце призначив його безпосереднього конкурента на окрузі №184 на довиборах до парламенту Геннадія Лагуту. 

 

Проміжні вибори на 184-му окрузі, що залишився без нардепа рік тому, коли Ігоря Колихаєва обрали мером Херсона, мали носити суто формальний характер. Геннадій Лагута, якого висунула партія Колихаєва «Нам тут жити», міг би стати майже безальтернативним кандидатом. Адже частина парламентських партій навіть не висунули кандидатів, а в «Слузі народу» шукали кандидата так довго, що на передвиборну кампанію, здавалося б, уже немає часу.

Але виборча кампанія, яка стартувала у вересні, одразу виявила наявність клонів, чиї прізвища збігалися з прізвищами рейтингових кандидатів, що свідчить: за округ будуть боротися. «Слуги народу» висунули голову ОДА Сергія Козиря, який має доступ до адмінресурсу.

Наразі у бюлетені залишається лише один клон — у Лагути. Решта знялися. Активні кампанії ведуть менше половини. Рух ЧЕСНО підготував інформаційний бюлетень про всіх кандидатів і стежить за перебігом агітаційного процесу в регіоні.

Партія Колихаєва VS «Слуги»

Майже відразу після «висунення», ще до реєстрації, кандидат від партії «Нам тут жити» Геннадій Лагута розпочав агітацію. Все літо в селах округу проводили безкоштовні заходи з участю аніматорів, на яких роздавали солодку вату і брендові повітряні кульки, що є типовим «гречкосійством» із боку кандидата.

Рух ЧЕСНО

У червні благодійний фонд Ігоря Колихаєва дарував різним закладам на 184-му окрузі побутову техніку, ноутбуки, оргтехніку. На День медичного працівника фонд подарував медикам близько трьох тисяч наборів. А за програмою «Поряд» лікарі з Херсона приїжджають у села та проводять безкоштовний огляд усіх охочих.

За сприяння цього ж благодійного фонду на 184-му окрузі гастролював із безкоштовною програмою Миколаївський цирк «Олександр», що теж є «гречкою». Замість того, щоб розповідати про програму, яку могли б доповнити вимогами виборців, кандидати роздають громадянам безкоштовні блага.

Рух ЧЕСНО

Ці заходи висвітлювалися на сторінці благодійного фонду у Фейсбук.

Базовими для Лагути є села правобережної частини округу (колишні Бериславський, Нововоронцовський, Великоолександрівський райони). Крім «гречкосійства», штаб Лагути відзначився поширенням фейкової соціології (згодом спростованої конкурентами) через фейкові сторінки фейкової соціологічної служби.

Висуванець «Слуги народу» уродженець Донецька Козир на Херсонщину потрапив через програму Зеленського «Ліфт» — принаймні це офіційна версія його появи на посаді заступника голови ОДА. Працюючи в Херсонській ОДА, де відповідав за будівництво, і зокрема «Велике», Козир дуже швидко сформував власну команду, що складалася з його колишніх колег по роботі на шахті. Працівники облдержадміністрації дали цій групі влучну назву «Шахтьори».

Колишній голова ОДА Юрій Гусєв після призначення в «Укроборонпром» зміг переконати офіс президента в доцільності призначення наступником саме Козиря, який на той час уже спирався на підтримку заступника голови ОП Кирила Тимошенка. Тож у вересні 2021 року, коли з’ясувалося, що в партії президента немає кандидата, а паралімпійська чемпіонка Ліза Мерешко відмовилась балотуватися, було прийнято рішення висувати Козиря.

Фактично, передвиборна кампанія Сергія Козиря розпочалася 17 вересня, за півтора місяця до дня виборів. Очевидно, що головним лейтмотивом його кампанії стали успіхи «Великого будівництва». На передвиборних білбордах навіть прибрали прізвище Зеленського, аби переконати виборців у причетності до будівництва доріг саме голови ОДА.

Рух ЧЕСНО

Другою опорою Козиря став мер Нової Каховки Володимир Коваленко, якого 2020 року висунула партія «Слуга народу». Він незмінно керує другим за величиною містом області з 2006 року, тож має певний авторитет у громаді.

І Нова Каховка стала базовим містом для голови Херсонської ОДА. Коли тут традиційно святкували День міста, то, звісно, не впустили нагоди цього року сказати, що воно «за сприяння Козиря».

Рух ЧЕСНО

Більшість рекламних місць у місті зайняті агітацією кандидата. Козир відкривав «Таврійський ярмарок» і фестиваль козацької звитяги «Чумак Фест» у місті Нова Каховка, долучився до круглого столу «Шляхи розвитку економіки громад», відкривав ЦНАП. Це традиційне задіяння адмінресурсу для партії центральної влади та влади міста.

А 9 жовтня агітувати за Козиря в Нову Каховку на «Форум представників місцевих громад» приїхали народні депутати і міністри. Ба більше, на 26 жовтня в Нову Каховку заплановано візит Володимира Зеленського: для нього Херсонщина з 2019 року є базовим регіоном, і він уже має досвід агітації за кандидатів на Херсонщині. Тут варто наголосити, що до повноважень президента не входить презентація кандидатів, це, по суті, задіяння адмінресурсу. Президент мав би займатися міжнародною політикою та обороною.

Така картина дуже добре ілюструє важливість цих виборів для «Слуги народу», які так боролися за перемогу на Франківщині навесні, що «десантували» до ОВК своїх нардепів. До речі, цими вихідними на запрошення Козиря до Нової Каховки приїжджав ділитися досвідом Василь Вірастюк. Про що повідомляли на афішах, розклеєних по місту.

Рух ЧЕСНО

Вірастюк агітував за Козиря і в Новій Каховці, і в сусідньому Бериславі.

Рух ЧЕСНО

Нагадаємо: це нардеп, який тільки минулої весни здобув мандат на Івано-Франківщині, де під час виборів невідомо куди зникли 500 бюлетенів.

Позмагатися за лідерство з Сергієм Козирем та Геннадієм Лагутою намагається і депутат Херсонської облради Ігор Йосипенко, якого висунула «Європейська солідарність». На відміну від двох попередніх кандидатів, він має прямий стосунок до округу — бо саме тут, у Бериславському районі, зареєстроване його фермерське господарство. Крім того, він активно займається відродженням та розвитком пам’ятки «Кам’янська Січ».

Рух ЧЕСНО

Йосипенка підтримує частина місцевих еліт, переважно голови громад. Тому його агітаційні матеріали здебільшого розміщені на трасах поблизу сіл правобережної частини округу та в Новій Каховці.

Хто ще агітує?

Крім трьох найактивніших кандидатів, на окрузі ведуть кампанію ще ряд кандидатів.

Одним із перших, у квітні 2021 року, про бажання балотуватися на 184-му окрузі повідомив представник партії «Народовладдя» Ігор Токовенко. Провідний юрист профспілки працівників медицини і фармації «Громадське здоров’я» проживає в місті Новомосковськ Дніпропетровської області. До заяви про бажання балотуватися на Херсонщині про нього ніколи не чули.

Однією з можливих причин балотування маловідомих кандидатів від різних партій, як писав Рух ЧЕСНО, може бути бажання зберегти партійну реєстрацію. Якщо партія упродовж десяти років не брала участі у виборах, то її реєстрацію можуть скасувати.

Але в роботу Токовенко включився доволі активно. Ще влітку агітувати за нього на округ приїжджав співак Сергій Василюк, який і сам балотується по 197 округу.

Рух ЧЕСНО

Токовенко доволі активний у Фейсбуці й офлайн. Хоча він замовив тільки два білборди, які розміщені в Бериславі та Новій Каховці, кандидат щільно заклеїв своїми листівками дошки оголошень у населених пунктах округу.

Рух ЧЕСНО

30 вересня Ігор Токовенко привів на сесію Новокаховської міської ради людей, із якими виступав проти будівництва багатоквартирного будинку. Під час бійки, що зчинилася в залі, «Муніципальна варта» і представники організації «Патріоти — за життя» Іллі Киви вивели кандидата з зали. Поліція заявила, що порушила дві кримінальні справи.

Лідерка партії «Національна платформа» Катерина Одарченко активно включилася у виборну кампанію ще влітку. І якщо спочатку вона була більше віртуальним кандидатом, розповідала про проблеми Херсонщини на сторінках соцмереж, то з початком передвиборної кампанії з’явилася на 184-му окрузі й активно працює.

Катерина позиціює себе політтехнологинею, засновницею SIC Group Ukraine. У Новій Каховці кандидатка виставляла «куби» та вішає білборди, а в селах агітує за себе на вулицях.

Рух ЧЕСНО

Катерина — уродженка Херсона, донька депутата обласної ради від ВО «Батьківщина» та екснардепа кількох скликань Юрія Одарченка. До речі, партія Одарченка старшого, який очолює Херсонську обласну організацію, свого кандидата не висувала.

Крім роботи «в полі», штаб Катерини Одарченко працює з центральними ЗМІ, розміщуючи замовні матеріали. У жовтні її почали активно вихваляти на сторінках сайту ГО «Стоп корупції».

На округах бувають «технічні» кандидати, які не ведуть кампаній і не агітують за себе, зате «мінусують» ключових кандидатів або судяться з ними. Це робиться для того, щоб реальний опонент цього ключового кандидата не був у негативному світлі і від свого імені не давав негативного контенту.

До категорії таких технічних кандидатів може належати кандидатка від партії Антона Яценка Ганна Живцова, що мешкає у Херсоні й активно включилася в передвиборну кампанію тільки в середині жовтня. Правда, замість агітації Ганна займається скаргами та судами. Тут слід зазначити, що Антон Яценко, який має іменну партію, у парламенті входить до фракції «Батьківщина».

19 жовтня Центральна виборча комісія розглянула дві скарги Ганни Живцової, яка вважала, що її конкурент на окрузі Геннадій Лагута підкуповував виборців і порушив закон, надрукувавши свою агітацію в передвиборній газеті, в одному блоці з соціальною інформацією.

Обох скарг ЦВК не задовольнила. Але Живцова подала до суду ще й позов, яким вимагала визнання дій Геннадія Лагути протиправними та встановлення факту підкупу виборців. Окрім цього, Живцова позивається до Лагути як головреда газети «Нам тут жити», вимагаючи тимчасово заборонити її видання.

Рух ЧЕСНО

Крім цієї судової активності та скарг до ЦВК, кандидатка Живцова на окрузі нічим помітним не відзначилася.

Директор ТОВ «Таврійський парк» Максим Негров, якого висунула «Європейська партія України», розпочав кампанію у вересні, повідомивши, що не планував іти в політику, але мусить. Активність Негрова, судячи з його сторінки у Фейсбук (раніше мала назву «Максим Азачем») сконцентрована у Бериславі та Новій Каховці. Там він зустрічається з виборцями, проводив круглі столи, розповсюджує газету й розмістив білборди.

Максим Негров — учасник АТО. У 2015 році відзначений кількома державними нагородами. Того ж року в місцевих медіа вийшов матеріал із його біографією. Дані про період до 2014 року в матеріалі викладено у стилі пригодницького детективу, але наразі перевірити їх достовірність неможливо. Військову біографію Негрова публікував сайт Міністерства оборони України.

У серпні 2021 року Херсонський міський суд розглядав справу про вчинення Максимом Негровим домашнього насильства психологічного характеру стосовно колишньої дружини Олени, але суддя відправив матеріали до Херсонського РУП ГУНП у Херсонській області для доопрацювання.

Рух ЧЕСНО

Повторний розгляд справи призначено на 29 жовтня.

Двійники та ті, хто зійшов із дистанції

На 184 окрузі під час висунення було зареєстровано відразу три Геннадії Лагути, два Сергії Козирі та Юрій Колихаєв. Дуже ймовірно, чотири з шести цих кандидатів були технічними і так званими двійниками.

Поліція навіть порушувала кримінальну справу щодо реєстрації Сергія Козиря з Кіровоградщини, але навряд чи вона дійде до суду, адже 1 жовтня, як на команду, Геннадій Лагута, Сергій Козир та Юрій Колихаєв відмовилися від балотування. Причини такого рішення невідомі.

Дубль у бюлетені залишився тільки в Геннадія Лагути. Житель Івано-Франківщини своєї кандидатури не зняв.

Окрім двійників, відмовився від балотування секретар Новокаховської міської ради Дмитро Васильєв. Він балотувався як самовисуванець, але зазначив, що є членом ОПЗЖ, яка свого кандидата на окрузі не висувала.

Неактивні кандидати

Кандидатів, чиєї активності на окрузі ми не зафіксували взагалі, семеро. Це як місцеві жителі, так і представники партій, що ніколи не жили на Херсонщині. Останні, швидше за все, вирішили зекономити кошти своїх партій. У Законі «Про політичні партії» зазначено, що Міністерство юстиції може скасувати реєстрацію політичної партія, якщо вона впродовж десяти років не висувала кандидатів на парламентські вибори. Тож керівники регіональних проєктів та інших партій не першого плану вирішили висунути кандидатів на проміжних виборах, де застава для кандидата становить усього 60 тис. грн.

На наступних виборах, які пройдуть 2023 року, мажоритарки не буде, тож заставу доведеться платити за партійний список. У 2019-му це коштувало 1,5 млн грн.

Такими кандидатами на 184 окрузі, найімовірніше, є Тетяна Лазарєва з Одеси, яку висунула партія «Миколаївці», Сергій Матвійчук з партії мера Хмельницького «Команда Симчишина», Андрій Помазан від партії мера Ірпеня «Нові обличчя», Олександр Пономарьов від «Блоку опозиційних сил» та ексзаступник голови Херсонської ОДА ще домайданних часів Михайло Мельник. Його висунула «Партія місцевого самоврядування».

Одеситка Тетяна Лазарєва до 2019 року трудилася в порту «Чорноморськ», із грудня 2020-го по березень 2021 року працювала заступницею начальника відділу матеріально-технічного забезпечення та соціально-побутових потреб Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

На місцевих виборах 2020 року вона балотувалася до Одеської районної ради від «Опозиційної платформи — За життя» і була обрана депутаткою. Але ТВК відмовилася її реєструвати, тож Тетяні Лазарєвій довелося примушувати комісію рішенням суду зареєструвати її кандидаткою. Але у списку депутатів Одеської райради наразі такої депутатки немає.

На 184-му окрузі Тетяна не працює, однак зв’язок із округом у її діяльності простежується. 8 жовтня ЦВК зареєструвала херсонця Вадима Алхімова довіреною особою кандидатки. На 17 травня 2021 року ця людина була помічником заступника голови Херсонської обласної ради Геннадія Лагути.

Сергій Матвійчук із партії мера Хмельницького «Команда Симчишина» — підлеглий цього мера. Він працює директором Хмельницького міського комунального підприємства «Хмельницькінфоцентр» і раніше від цієї партії не балотувався. Очевидно, що на окрузі він не з’являвся і навряд чи з’явиться.

Як і кандидат від партії «Нові обличчя» Андрій Помазан. Це депутат Ірпінської міської ради від цієї ж партії.

З 2015 року по 2020-ті він був сільським головою Михайлівсько-Рубежівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області. Активісти й журналісти звинувачували його в корупції та у зловживанні владою.

Зважаючи на все, Андрій Помазан не планував починати хоч якусь кампанію. Ми не зафіксували жодної активності кандидата чи його партії на окрузі, тож, швидше за все, це балотування — спроба не втратити партійну реєстрацію. Адже навіть лідер партії Володимир Карплюк у 2019 році балотувався до парламенту як самовисуванець, а не від партії «Нові обличчя», бо рейтинг партії, ймовірно, не додавав би йому шансів на перемогу.

Зазначимо, що на черкаському окрузі №197 від цієї партії балотується нікому не відома студентка з Ірпеня.

Отже, партія Карплюка таким чином подовжує собі життя, а її кандидати, найімовірніше, технічні висуванці.

Херсонець Олександр Пономарьов висунутий партією «Блок опозиційних сил». Про нього взагалі нічого не відомо. Він ніде не працює, не має майна і жодних активів.

Місцевим кандидатом від маловідомої «Партії місцевого самоврядування» є Михайло Мельник. Він працює виконувачем обов’язків директора Херсонської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України». У 2011–2014 роках працював заступником голови херсонської ОДА, відповідав за питання сільського господарства.

З 2015 року Михайло Мельник балотується від цієї партії у ради різних рівнів, але жодного разу не переміг. Жодної активності цього кандидата у ЗМІ чи на рекламних площах ми не зафіксували.

Не вирізняється активністю на окрузі кандидат від ВО «Свобода» Олег Баркаренко. Це відомий у Херсоні підприємець і волонтер. Його компанія нинішнього року виграла тендер на постачання продуктів харчування у школи та дитячі садки Херсона. Влітку його фірма стала фігурантом гучного розслідування каналу «1+1» щодо постачання неякісних продуктів.

Вся передвиборна робота кандидата зафіксована в єдиному пості у Фейсбук із лейтмотивом дослівно: «а вдруг виберуть…».

Єдиним неактивним самовисуванцем на окрузі є ексголова Чаплинської районної ради Володимир Бериславський. Він іде на вибори як позапартійний, хоча до минулого року був членом партії «Опозиційний блок». Від цієї партії він балотувався у парламент на позачергових виборах 2014 року по 185 округу та до Чаплинської райради 2015 року. Під час місцевих виборів 2020 року Бериславський балотувався на посаду голови Чаплинської громади. Селище Чаплинка, в якому мешкає кандидат, не входить до складу 184 округу.

Related video

Володимир Бериславський проходить свідком у справі про підкуп виборців, яка надійшла до суду в березні 2021 року. Обвинуваченим у справі виступає підприємець із Чаплинки Олексій Фещук.

Більше статей Сергія Нікітенко читайте за посиланням.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК