Кабмін підготував закон про місцевий референдум

Поділитися
Найближчим часом вітчизняні політики мають намір заповнити прогалину в національному законодавстві, ухваливши новий закон про місцевий референдум...

Найближчим часом вітчизняні політики мають намір заповнити прогалину в національному законодавстві, ухваливши новий закон про місцевий референдум. Проект документа підготовлений у надрах Кабміну, пройшов попереднє узгодження і в найближчому майбутньому буде винесений на суд парламенту. За інформацією «ДТ», безпосередню роботу з підготовки документа здійснювало Міністерство юстиції на чолі з Олександром Лавриновичем.

Проект передбачає два види місцевого референдуму — імперативний і консультативний. Місцевий плебісцит призначається на вимогу не менш ніж 1/10 громадян України, які мають право голосу і є членами відповідної територіальної громади. На місцевий референдум можуть виноситися питання місцевого значення. Виключно місцевим референдумом вирішується питання реорганізації або ліквідації комунальних дошкільних навчальних закладів.

Питання дострокового припинення повноважень місцевих рад і їхніх голів не можуть бути предметом консультативного референдуму.

На імперативні місцеві референдуми пропонується виносити готові проекти рішень, на консультативні — питання, які передбачають однозначну відповідь («так» або «ні»). Проект рішення або питання мають бути чітко сформульовані, щоб не допустити різного тлумачення.

Ініціативна група створюється на загальних зборах громадян, у яких мають узяти участь не менше:

— 50 громадян — для проведення місцевих референдумів на території села, селища або району в місті;

— 100 громадян — для проведення місцевого референдуму на території міста районного значення;

— 150 громадян — для проведення місцевих референдумів на території міста обласного або республіканського (для АРК) значення;

— 200 громадян — для проведення місцевого референдуму на території Києва і Севастополя.

Плата за реєстрацію ініціативної групи не стягується.

Для організації збирання підписів на користь проведення референдуму дозволено відкривати фонди, в які заборонено робити внески анонімно, а також особам, котрі не можуть брати участі у плебісциті. Днем проведення місцевих референдумів визначено неділю. Місцевий референдум повинен відбутися не пізніше ніж через 40 календарних днів з моменту ухвалення рішення про його призначення.

Виборчкоми, необхідні для проведення місцевих референдумів, формуються відповідно до нещодавно ухваленого закону про місцеві вибори. Засідання виборчих комісій є повноважними за умови присутності не менш як 2/3 складу.

Співробітники правоохоронних органів можуть здійснювати охорону правопорядку в день проведення референдуму та під час підрахунку голосів виключно за межами приміщення для голосування.

Офіційним спостерігачем від громадської організації може бути лише житель відповідної територіальної громади, наділений правом голосу. Громадяни України не мають права реєструватися спостерігачами від іноземних або міжнародних організацій.

Брати участь у місцевому референдумі можуть громадяни, які досягли 18 років, зареєстровані на території даної виборчої дільниці. Дільничні виборчі комісії повинні отримати уточнений список виборців не пізніше ніж за 17 календарних днів до проведення місцевого референдуму. Скарга громадянина, що стосується уточнення списку виборців, може бути подана не пізніше ніж за п’ять днів до проведення місцевого референдуму. Списки виборців остаточно уточнюються не пізніше ніж за три календарні дні до дня голосування.

Голосування проводиться з 8.00 до 20.00 без перерви. Урни для голосування мають бути виготовлені з прозорого матеріалу. Використання олівців для заповнення бюлетенів не допускається.

Під час проведення місцевого референдуму допускається голосування вдома за умови надання виборцем відповідного медичного документа. Члени дільничних комісій, відповідальні за цей процес, зобов’язані повернутися в приміщення для голосування не пізніше ніж за годину до завершення голосування.

Голосування може бути визнано недійсним у випадку, якщо: факти незаконного голосування перевищують 10 відсотків від кількості учасників референдуму; через знищення або пошкодження урн неможливо перевірити бюлетені, кількість яких перевищує 10 відсотків від кількості учасників; кількість бюлетенів в урні на 10 відсотків перевищує кількість учасників, які отримали бюлетені.

Результати місцевого референдуму можуть бути оскаржені в адміністративному суді. Якщо виборча комісія визнала голосування на одній або кількох дільницях недійсним і це вплинуло на результати місцевого референдуму, призначається повторне голосування. Воно проводиться не пізніше ніж у двотижневий строк після проведення місцевого референдуму.

Проект закону містить один непевний момент. Згідно з уточненою редакцією, якщо на підписному листі виявлено автограф особи, яка не має права ставити свій підпис, пропонується визнавати недійсним весь підписний лист. За наявною інформацією, проти такого нововведення, внесеного робочою групою секретаріату Кабінету міністрів, виступило Міністерство юстиції, яке пропонує вважати недійсним лише підпис учасника, а не весь документ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі