Конституційний суд України закрив провадження щодо питання конституційності повноважень керівних органів партій і блоків із дострокового припинення повноважень депутатів місцевої ради у разі, якщо депутат не ввійшов у фракцію цієї партії або блоку, або вийшов із неї чи перейшов в іншу фракцію.
Рішення про це, ухвалене КС 27 травня, оголосив голова суду Андрій Стрижак у п’ятницю.
Водночас КС визнав неконституційними положення низки законів, що передбачають можливість дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад на підставі рішень керівних органів партій і блоків в інших випадках, крім не входження у фракцію або блок, або виходу з них.
КС визнав неконституційним положення низки законів, відповідно до якого передбачене право вищого керівного органу партії або блоку приймати рішення про відкликання депутата місцевої ради, якого було обрано за списком цієї партії або блоку, «на інших підставах», установлених вищим керівним органом партії або блоку.
У рішенні КС зазначається, що «вказаним положенням законодавець фактично надав право вищому керівному органу політичної партії (виборчого блоку) на свій розсуд визначати підстави для відкликання депутата відповідної ради».
12 січня 2007 року Верховна Рада України встановила імперативний мандат для депутатів Верховної Ради Криму і місцевих рад. Президент підписав його 5 лютого. Відповідно до закону, підставою для відкликання депутата Верховної Ради Криму й місцевої ради політичною силою, за списками якої його обрали, є невходження цього депутата до складу депутатської фракції відповідної політичної партії, вихід із складу такої фракції, перехід в іншу депутатську фракцію. Повноваження такого депутата припиняються достроково.