І в скрутні часи Америка залишається другом України

Поділитися
Призначення на посаду посла Сполучених Штатів в Україні я розцінюю як велику честь. Нинішній час — важливий період для України і для наших двосторонніх відносин...

Призначення на посаду посла Сполучених Штатів в Україні я розцінюю як велику честь. Нинішній час — важливий період для України і для наших двосторонніх відносин. Міцне партнерство з Україною було пріоритетом для керівництва США з часу розпаду Радянського Союзу. Воно залишається пріоритетом і тепер. Державний секретар Гілларі Клінтон знову підкреслила нашу відданість цьому
9 грудня, після зустрічі з міністром закордонних справ Петром Порошенком у Державному департаменті, сказавши: «Сильна й незалежна Україна — це добре для регіону і добре для всього світу». Ми розглядаємо успіх вашої країни у світі, який склався після холодної війни, як ключ до побудови єдиної, вільної і миролюбної Європи.

Під час візиту Петра Порошенка до Вашингтона було дано старт роботі нової Комісії з питань стратегічного партнерства США й України. Ця комісія, створена президентом Ющенком і віце-президентом Байденом у липні нинішнього року, зосередиться на широкому колі питань — зовнішній політиці, енергетиці, проблемах нерозповсюдження, демократії, верховенстві права та гуманітарних обмінах. Це конкретний приклад того, що ми маємо на увазі, коли кажемо про нашу незмінну рішучу відданість поглибленню двостороннього партнерства. Шлях України з 1991 року не був гладким. Я впевнений: українці погодяться з тим, що попереду ще багато роботи.

Під час свого липневого візиту до Києва віце-президент Байден цілком ясно висловився про непохитність нашої підтримки незалежної України: «Дозвольте запевнити вас, що наші зусилля з покращення відносин США з Росією будуть не за рахунок наших відносин із Україною».

Я прибув в Україну як посланник президента Обами, маючи 38-річний досвід роботи в Державному департаменті США. Мені довелося працювати послом США в Грузії, а раніше — в Литві, а також майже рік виконувати обов’язки глави дипломатичної місії США в Москві. Я не новачок у питаннях, що стосуються України. Добре пам’ятаю, як 1992 року у Вашингтоні допізна затримувався на роботі, готуючись до першого в історії візиту у США міністра закордонних справ незалежної України. Роки по тому я очолював у зовнішньополітичному відомстві США напрям, безпосередньо відповідальний за політику щодо України, Росії, Молдови та Білорусі. Вважаю, мені пощастило знову зайнятися двосторонніми американо-українськими відносинами, тепер уже в ролі посланника президента Обами у цій великій країні.

За минуле століття Україна пройшла через війни, поділи, революції і трагедії. Днями народ країни поминав мільйони своїх громадян — чоловіків, жінок, дітей, які загинули під час Голодомору. Але, як зазначив недавно президент Обама, «український народ подолав жахи голоду і пішов уперед, щоб тепер побудувати вільну й демократичну країну». Я був схвильований до глибини душі, коли минулого понеділка, відразу після моєї першої зустрічі з президентом Ющенком, відвідав меморіал Голодомору.

У сфері міжнародних відносин відзначу відмінну службу українських миротворців останніми роками у багатьох небезпечних місцях, включно з Балканами і Сьєрра-Леоне. Президент Обама саме виступив із новою концепцією стратегії наших зусиль в Афганістані. Ми вітаємо недавнє рішення України збільшити кількість українських спеціалістів, які несуть службу на заході Афганістану. Ми шануємо пам’ять дев’яти українців які загинули в Афганістані у вертолітних катастрофах цього року, а також тих 18, котрі віддали свої життя під час служби в Іраку з 2003-го по 2005 рік.

Я додав би, як і під час слухань у сенаті США з приводу затвердження мене на новій посаді, що Україна зробила свого часу сміливий крок, вирішивши позбутися ядерної зброї, успадкованої після падіння радянської системи. У світлі міжнародної загрози, яку становлять собою ядерні програми Ірану та Північної Кореї, і в контексті очікуваного перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї Україна постає як блискучий приклад для наслідування.

Що стосується внутрішніх справ, Україна може похвалитися тим, що не обділена багато чим, у тому числі щедрими сільськогосподарськими угіддями, чималими природними ресурсами і високоосвіченим населенням. Ми, разом із друзями з Європейського Союзу, дуже хочемо допомогти Україні розвинути її економічний потенціал. Необхідні модернізація і зміни в нафтогазовому секторі, щоб Україна почувалася в енергетичній безпеці і мала надійний доступ до джерел палива. Чимало належить зробити, аби поліпшити добробут людей і домогтися сталого зростання у міру поліпшення здоров’я глобальної економіки.

Уряд США нинішнього року надав близько 115 мільйонів доларів у рамках наших різноманітних програм допомоги, спрямованих на поліпшення охорони здоров’я, стимулювання економічного зростання, підтримку миру та стабільності, розвиток ефективного і справедливого управління й утвердження верховенства права. Ми поєднуємо зусилля з Україною та іншими країнами і міжнародними організаціями в боротьбі зі спільними напастями, такими як СНІД і торгівля людьми, а також для глибшого усвідомлення масштабів зміни клімату та інших екологічних проблем.

Наша команда в Посольстві США налаштована на спільну працю і допомогу Україні навіть у період, коли нам усім доводиться переживати економічні труднощі. Останнє, звісно, вимагатиме від керівництва України важких бюджетних рішень, твердої рішучості проводити економічні реформи і готовності боротися з корупцією на всіх рівнях і в усіх сферах життя. Як зазначив віце-президент Байден під час свого візиту, керівники України повинні знайти спільну мову, щоб здійснити необхідні економічні та політичні перетворення.

Ми вітаємо майбутні президентські вибори в Україні і відкритість України для міжнародних спостерігачів. Держсекретар Клінтон 9 грудня сказала: «Українському народу самому вирішувати, кого обрати в керівники... Ми працюватимемо з тим, кого український народ обере на чесних і вільних виборах». США й надалі підтримуватимуть розвиток ефективного державного управління, вільний обмін інформацією та динамічне громадянське суспільство.

Нинішній час — надзвичайно тяжкий в історії України. Країна опинилася на роздоріжжі. Перед вашим суспільством і вашим урядом стоять серйозні виклики. Але знайте, що Америка готова допомогти вам — як партнер і друг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі