Хто хазяїн "України"? Вирішить хазяїн України

Поділитися
Конфлікт на поліграфічному комбінаті "Україна" став найбільш резонансною і гострою ситуацією між турами...

Конфлікт на поліграфічному комбінаті "Україна" став найбільш резонансною і гострою ситуацією між турами. Спроба Кабміну замінити керівництво на підпорядкованому йому ж державному підприємстві вилилася в масову бійку. Цей скандал - наочний приклад хаосу державного управління в Україні, спричиненого приватизацією різноманітних сегментів влади ворогуючими угрупованнями.

Фабула така. 22 січня представники Кабміну намагалися провести на підприємство нового в.о. директора, але документи в них не прийняли, і уповноважені пішли ні з чим. А 25 січня за рішенням Кабінету міністрів на комбінат "Україна" у супроводі співробітників міліції спробував зайти новопризначений в.о. директора В.Хомко. Проте о шостій ранку вхід на комбінат був заблокований депутатами Партії регіонів, підкріпленими майже двадцятьма приватними охоронцями. Після сутички з биттям скла, штурханиною, бійкою та застосуванням сльозогінного газу Хомко зайшов на комбінат, але до кабінету директора депутати його не пустили.

Міністр МВС Ю.Луценко змалював причини так: "Народний депутат Василь Грицак, близький до консорціуму ЄДАПС, відмовився друкувати паспорти в січні, у результаті в нас 60 тисяч громадян заплатили гроші, але не можуть отримати паспорт, тому що ЄДАПС, фактично використовуючи монопольне становище і вплив на колишнього директора комбінату "Україна", відмовляється виконувати свої зобов'язання".

"Кадрові рішення, які проводить Міністерство фінансів, дозволять у найближчі дні поновити друк закордонних паспортів в Україні, причому без участі таких посередників, як ЄДАПС", - заявив перший віце-прем'єр Турчинов і зазначив, що Кабмін планує усунути "корумповане" керівництво комбінату "Україна" для укладання прямих договорів із підприємством.

Консорціум ЄДАПС і депутат Грицак, підтримані всією пропагандистською машиною Партії регіонів, заявили, що намагання міліції зайти з новим в.о. директора від Кабміну - "рейдерське захоплення", що Тимошенко намагається захопити комбінат разом із "грузинськими бойовиками" і надрукувати 1,5 мільйона фальшивих бюлетенів для другого туру голосування, щоб здійснити їх масове вкидання за Тимошенко. Після цього скандал набув міжнародного звучання.

Вивчення цих заяв і зіставлення піар-кампанії з реальним станом речей дозволяє дійти висновку, що підгрунтя конфлікту жодна зі сторін до кінця не розкриває.

Міністр Луценко каже про відмову консорціуму ЄДАПС друкувати паспорти, але при цьому забуває свої власні слова від 13 січня: "На жаль, на цей момент виготовлення паспортів ЄДАПСом зупинено через звичайний судовий спір, йому справді не доплатили гроші за грудень". Як заявляє консорціум, їм не доплатили 150 мільйонів гривень, тому не дивно, що ЄДАПС припинив роботу без оплати за поставлену продукцію.

Далі - поновити виробництво паспортів у "найближчі дні" без ЄДАПС неможливо, оскільки крім "України" інші підприємства ЄДАПС контролюють багато необхідних технологічних процесів. Провести тендер у найкоротші терміни неможливо, крім того, на оформлення допусків та отримання ліцензій закордонною фірмою піде багато місяців. Один з керівників Мінфіну заявив "ДТ", що заміна ЄДАПС можлива не раніше ніж через рік після проведення нового тендера. Нормативні акти визначають чималу кількість обов'язкових і секретних вимог до виробництва паспорта. Понад те, ЄДАПС отримав повноваження і працює відповідно до спеціальної правової бази, і швидко розірвати всі стосунки з ЄДАПС неможливо, оскільки ці стосунки складалися в державному апараті не один рік.

Тепер - рентген аргументів Партії регіонів. По-перше, заходження на об'єкт за наказом підрозділу міліції дивно називати рейдерством - це законні дії. По-друге, ніякі грузини, зрозуміло, не намагалися захопити комбінат. По-третє, навіть якщо надрукувати 1,5 мільйона "зайвих" бюлетенів - як їх легалізувати і вкинути в такому обсязі? Технічно неможливо - за результатами першого туру істотні порушення в голосуванні було зафіксовано тільки на шести дільницях - в інших місцях вибори пройшли з дотриманням усіх процедур. Надто високий ризик і надто суворий контроль. Крім того, чому Тимошенко не спробувала "захопити" комбінат іще перед першим туром? Або чому БЮТ не надрукував додаткових бюлетенів під час дострокових виборів київського мера чи дострокових виборів у Тернополі? Дуже сумно, що для захисту свого бізнесу пан Грицак вважає за можливе вдаватися до такого відвертого нагнітання психозу і створює "гарячу точку", хоча для цього немає реальних підстав. З огляду на постійне чергування на комбінаті народних депутатів ПР, важко припустити, що "Україна" раптом спішно, за тиждень до другого туру, почне на додачу до основного накладу гнати фальшиві бюлетені на користь БЮТ. Таким чином, політичне замовлення з метою друкування бюлетенів як причину конфлікту ми виключаємо.

Для розуміння суті конфлікту важливо визначити загальну канву. Отже, поліграфічний комбінат "Україна" - основне державне підприємство, яке займається випуском паспортів і документів суворої звітності, у тому числі виборчих бюлетенів. Директор підприємства В.Музика призначений на цей пост урядом В.Януковича. Директор призначається на конкурсній основі і працює за контрактом, тому звільнити його не так просто. Підприємство підпорядковується Міністерству фінансів України і працює в системі ЄДАПС. Проте одночасно Мінфін є власником 25% консорціуму ЄДАПС - і також у прямій відповідності законодавству і відповідним рішенням влади. ЄДАПС (Єдина державна автоматизована паспортна система) забезпечує повний цикл як виробництва паспортів і документів, так і розроблення систем захисту та автоматизованих систем управління базами даних.

Обличчя консорціуму - народний депутат Партії регіонів Василь Грицак, який заперечує свої майнові інтереси в цьому бізнесі, але відкрито лобіює ЄДАПС. Василь Грицак - один із найавторитетніших людей в українській міліції. Будучи генерал-лейтенантом і начальником департаменту ресурсного забезпечення МВС України, ця суперталановита людина зуміла стати кандидатом юридичних наук, доцентом, заслуженим економістом України, лауреатом Державної премії в галузі науки і техніки і навіть учасником бойових дій. Свій вплив на МВС Грицак зберіг і в даний час, оскільки у Василя Миколайовича є рідний брат Віталій, теж генерал, який очолює департамент державної служби охорони МВС. Саме група Грицака в МВС змогла при уряді Януковича реалізувати проект консорціуму ЄДАПС. Було проведено тендер, у якому перемогла пропозиція українських інвесторів. Приватні компанії, які ввійшли в консорціум, узяли на себе початкові інвестиції в розгортання інфраструктури проекту, розроблення баз даних і систем захисту, отримання ліцензій від компетентних державних органів, закупівлю низки патентів. Держава включила в технологічний ланцюжок роботи консорціуму поліграфкомбінат "Україна", Державний центр персоналізації документів МВС та інші підприємства з пайовою участю держави. Таким чином, ЄДАПС - монополіст, уповноважений самою державою.

У чому цінність ЄДАПС і унікальність його становища?
1. Об'єднання в рамках однієї структури ключових державних підприємств і відомств із приватними компаніями, забезпечує автономність роботи і повний замкнутий цикл (консорціум наполовину належить державі).
2. Неможливість конкуренції на ринку - оскільки держава сама входить у число учасників консорціуму і оскільки підприємства ЄДАПС мають усі необхідні допуски для роботи з документами суворої звітності, пряму взаємодію з усіма профільними державними відомствами.
3. Об'єднання в одній структурі всього комплексу патентів і ліцензій, необхідних для забезпечення роботи з виробництва будь-яких видів документів суворої звітності, електронних платіжних систем тощо.

Абсолютно некоректні заяви Кабміну про завищення ЄДАПС цін на паспорти. Річ у тім, що ціни на закордонні паспорти встановлює не ЄДАПС, а сам уряд. Постанова КМ від 28 січня 2009 року встановлює вартість бланка паспорта в 150 гривень. Інші складові вартості закордонного паспорта встановлює декрет Кабміну "Про державне мито" і спільний наказ МВС, Мінфіну і Мінекономіки від
5 жовтня 2007 року. Відповідно до законів України, вартість закордонного паспорта, шановні співгромадяни, при оформленні до 30 днів становить 343 гривні, до 10 днів - 862 гривні, до 3 днів - 1205 гривень. Ці цифри важливо знати, тому що до недавньої зупинки виробництва посередницькі контори в більшості регіонів України пропонували закордонні паспорти зі строком оформлення один-три дні за 3200-4000 гривень! За минулий рік громадяни придбали близько одного мільйона трьохсот тисяч паспортів на суму приблизно в 700 мільйонів гривень. Вартість бланка паспорта становить 150 гривень. Інші кошти йдуть на рахунки підприємств консорціуму. Заступник генерального директора ЄДАПС Олександр Драніков заявив "ДТ": "Компанії, які входять у консорціум, отримують із цих 150 гривень з кожного паспорта лише 40, а решта грошей іде на рахунки державних підприємств і МВС. При терміновому оформленні закордонного паспорта вся додаткова плата надходить за законом не ЄДАПС, а МВС. Компанії в структурі ЄДАПС для забезпечення виробництва сучасних закордонних паспортів України отримали понад 80 ліцензій, які забезпечують 27 ступенів захисту паспорта, а також мають патенти на виробництво полікарбонатної сторінки з лазерним гравіруванням. Більш низьких цін у Європі не існує, і ми не боїмося ніяких тендерів".

Конфлікт Кабміну та ЄДАПС має, вочевидь, більш глибоку причину, ніж боротьба з монополізмом і завищенням цін. По ціні паспортів б'є монополізм не виробника ЄДАПС, а самої системи МВС. Війна з ЄДАПС почалася не зараз, а ще влітку 2009-го.

Виконувач обов'язків міністра фінансів Ігор Уманський у коментарі "ДТ" зазначив: "Головною причиною ситуації на комбінаті "Україна" є втрата керованості підприємством. Формально підпорядковуючись Мінфіну, керівництво державного комбінату - власника ЄДАПС, у комерційному питанні виступило на боці керівництва ЄДАПС, а не уряду. Директор В.Музика за станом здоров'я часто перебував на лікарняному, а відповідальність перед органом управління несе тільки директор. Його заступники ніякої відповідальності не несли - я навіть не міг отримати від них пояснювальні. Тому ми внесли зміни в статут підприємства відповідно до повноважень Мінфіну та наділили заступників не тільки правами, а й відповідальністю. Все інше - це політика".

Дуже дивно, що монопольне становище ЄДАПС відкрилося керівництву уряду тільки тепер - через два роки від початку своєї роботи. Тому що перші півтора року своєї роботи Тимошенко чудово взаємодіяла з ЄДАПС. Прем'єр особисто брала участь у роботі консорціуму, а в грудні 2008-го навіть погасила всі заборгованості держави перед ЄДАПС з усіх видів платежів. Якби від самого початку роботи уряд продемонстрував системний підхід до змін правил гри в галузі, то відсторонити ЄДАПС було б неважко. Нормальна робота консорціуму повністю залежить від взаємодії з владою. Але ламати ЄДАПС на частини ніхто не став - проблеми виникли тільки у вищих керівників. Це наводить на думку, що Кабмін намагається дуже швидко й дуже радикально змінити стосунки з певними людьми в керівництві консорціуму. І це свідчить про відсутність необхідної підготовки при реалізації таких маневрів.

За даними джерел "ДТ", близьких до керівництва уряду, Кабмін не ставить мети замінити ЄДАПС як виробника, проте хотів би поміняти формат стосунків. Заблокувавши перерахування коштів Держказначейством і змістивши директора "України", уряд серйозно ускладнив роботу ЄДАПС і свідомо спровокував конфліктну ситуацію для заміни керівництва поліграфкомбінату. Очевидно, консорціуму доведеться або переоформляти свої стосунки з владою, або чекати перемоги Януковича і відновлення статус-кво. Судячи з тієї шаленої і грубої критики, якій керівництво більш ніж наполовину державного консорціуму піддає Тимошенко і Турчинова, група, яка керує ЄДАПС і близька до Грицака, орієнтується на другий варіант розвитку подій.

У разі перемоги Тимошенко ЄДАПС не зникне з ринку, проте, скоріш за все, консорціум очікуватимуть серйозні зміни в менеджменті та інший формат стосунків з урядом. Можливо, консорціум буде роздроблено, і держава як замовник сама виступатиме системним інтегратором паспортизації і напряму, минаючи консорціум, видаватиме замовлення підприємствам, які входять нині до складу ЄДАПС.

Судячи з дій Кабміну та міністра внутрішніх справ (тепер уже в.о.), Олександр Турчинов і Юрій Луценко вирішили побудувати суто державну систему управління базами даних паспортів у рамках новоствореної Державної міграційної служби. І ДМС, яка повністю складається з колишніх співробітників МВС, лояльних до Луценка, претендує нині на роль нового системного інтегратора автоматизованої паспортної системи. І цілком імовірно, що ця схема буде не менш ефективною, ніж та, яка існує нині.

Таким чином, акцією на комбінаті "Україна" уряд не стільки має на меті радикально змінити ситуацію на комбінаті перед другим туром, скільки продовжує послідовну боротьбу за зміну правил гри на ринку. Зрозуміло, ці плани становлять смертельну загрозу для групи Грицака та становища нинішнього керівництва ЄДАПС. Їхнє місце можуть зайняти люди Луценка, чиї позиції є сильними завдяки опорі на спеціалізовану державну структуру (утім, президент В.Ющенко підіграв Грицаку та ЄДАПС, заблокувавши своїми указами повноцінну роботу міграційної служби).

Станом на сьогоднішній день, Кабмін ухвалив рішення про призначення на посаду в.о. директора поліграфкомбінату вже не Хомка, а першого заступника директора Р.Середу, який відомий лояльністю до відставленого Кабміном В.Музики і працює на комбінаті вже багато років. Друк бюлетенів для другого туру розпочався, керує комбінатом цілком компромісна в нинішній момент фігура, а свого кандидата уряд відкликав. Кабінет міністрів вирішив підвищити керованість процесами на комбінаті й у структурі ЄДАПС для вирішення вузького тактичного завдання. І причина тут не стільки в політиці, скільки в грошах. Інакше можна було б спокійно почекати результатів другого туру. Джерела "ДТ" у Мінфіні кажуть, що міністерство не підтримувало ідеї змінити Музику до виборів, що рішення їм спустили згори. Можливо, за тиждень устигнуть надійти й нові команди в цій справі. Повноцінного керівника Мінфін зможе призначити тільки після проведення тендера на заміщення цієї посади, і тендер відбудеться вже після 7 лютого. Громадяни ж навряд чи можуть сподіватися, що випуск закордонних паспортів поновиться до початку березня. Якщо вам потрібен закордонний паспорт, починайте домовлятися з чиновниками МВС заздалегідь - дешевше обійдеться.

Доля "України" і паспортизації залежить від результатів голосування. Чи було рейдерське захоплення комбінату, чи була корупція, хто винен у бійці, яка доля ЄДАПС і хто зніматиме вершки з діючої схеми - про все це можна буде довідатися тільки 7 лютого, після того як Україна зробить свій вибір…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі