Україна зацікавлена у створенні євразійської системи безпеки, яка б унеможливила конфлікт між ключовими державами та блоками континенту, заявив у статті для «Дзеркала тижня» голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж.
«У сфері міжнародної безпеки в концептуальному плані ключовим завданням України є забезпечення довгострокової стабільності європейської регіональної системи. При цьому зовнішньополітична стратегія України повинна розглядати Європу як широкий простір, невід’ємною частиною якого є Росія та ряд пострадянських країн, а не обмежуватися уявленням про неї як про самі ЄС або НАТО», — зазначив керівник розвідувального відомства.
На його думку, це можливо здійснити, запропонувавши ряд багатосторонніх проектів у політичній, економічній та інфраструктурній сферах, виконання яких зробило б взаємозалежними навіть недружньо настроєні держави.
«Україна може запропонувати підхід, який, по суті, об’єднає ключові держави Євразії, маючи у своїй основі багатосторонні проекти зі сфер політики, безпеки, економіки, розвитку інфраструктури з великим позитивним ефектом для всіх учасників», — зазначив Маломуж.
У якості прикладу подібних проектів він наводить інфраструктурну програму, спрямовану на створення транспортних коридорів Європа — Азія.
«Україні доцільно запропонувати координацію транспортних потоків усією системою транзитних коридорів і необхідність запровадження спільного управління вантажопотоками по трансконтинентальній транспортній системі, а також розширення вже наявних ініціатив за рахунок спільного фінансування розвитку інфраструктури на територіях окремих держав», — стверджує Маломуж.
Ще одним проектом багатостороннього співробітництва, на його думку, може стати створення відповідної зони вільної торгівлі.
«Така ЗВТ здатна виконувати одночасно функцію лібералізації торговельного режиму між ЄС і партнерами в Азії, доповнити зону вільної торгівлі між Росією та Україною, сприяти вступу РФ у СОТ», — заявив керівник розвідувального відомства.
Важливим елементом системи континентальної безпеки має стати широке енергетичне партнерство, переконаний Маломуж.
«У рамках цього напряму Україна може запропонувати розвивати спільну інфраструктуру з розробки та транспортування нафти і газу з Каспійського, Чорного й Азовського морів, країн Центральної Азії в Західну Європу та Азійсько-Тихоокеанський регіон. До створення альтернативних наявним маршрутів транспортування енергоносіїв доцільно залучати всі зацікавлені сторони, у тому числі й Росію», — зазначив він.
Детальніше читайте в статті Миколи Маломужа «Про стратегію подолання загроз національній безпеці України на початку ХХІ століття» у свіжому номері «ДТ».