Із-поміж десятка голів Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін протримався на посаді не найдовше, але запам'ятається, певно, найбільше. І не дивно. Адже він - "політтехнолог номер один в Україні", не беручи до уваги, звісно, Юрія Левенця. Справді - пилу в очі пущено багато. Найбільша - прямо пилова буря - програма "Центральний регіон - 2015", куди вписували все до цурки. Почало працювати нове приватне підприємство, відремонтували дах у спальному мікрорайоні, поставили нові вікна у сільському дитсадку, виграла баскетбольна збірна - все це, вияляється, стало можливим тільки завдяки програмі! Доходило до смішного: хрестоматія творів письменників рідного краю, яку почали готувати ще півтора десятка років тому, виявляється, побачила світ, як писали місцеві видання, у рамках чергової ініціативи Ларіна! Роботу зі ЗМІ він зумів організувати так, що масовий читач і глядач неодмінно отримував інформацію, супроводжувану виключно виграшними для влади і першої особи області акцентами.
Голова ОДА встигав з'являтися на всіх хрестинах і іменинах. То він у вишиванці, то у футболці, то в робітничій касці. То співає із філармонійної сцени, то танцює на "Майдансі", то грає в баскетбол, то у футбол, то пробує юшку на ярмарку, то приміряє іграшкові дитячі окуляри. Проте за
всією цією метушнею були й справи, адже статус політтехнолога передбачає чималі організаторські здібності. І вони у Сергія Миколайовича, певна річ, є.
Не без імпульсів із його боку відкрито або відроджено кілька підприємств у глибинці, де катастрофічно не вистачає робочих місць. Незаперечним успіхом вважається будівництво і пуск гірничо-збагачувального комбінату з видобутку та переробки ільменітового концентрату ВКФ "Велта". Однак виявилося, що підприємство не настільки високотехнологічне, як очікувалось. Неоднозначний (з погляду стратегії та екології) результат може дати майбутнє будівництво заводу з виробництва ядерного палива у Смоліному, що теж подається як великий здобуток Ларіна. Як і те, що у медичні заклади області останнім часом закуплено набагато більше медичного обладнання, ніж його надходило раніше. А ще в нас практично на тисячу відсотків зросла соціальна відповідальність бізнесу: бюджетних коштів не вистачає, а треба ж за рахунок чогось рухати вже згадану програму.
Тепер усі ці енергія й піар (невеличку частину яких вдалося згадати) опинилися в адміністрації президента. Віднині Сергій Ларін - заступник Сергія Льовочкіна. Багато хто вважає, що це підвищення по службі, насправді ж Сергій Миколайович певний час вперто ухилявся від цього призначення. Проте партія казала "Треба!", і колишній комсомольський лідер Ларін врешті змушений був відповісти: "Єсть!" Бути першим хлопцем у провінції в Ларіна виходило класно, тепер потрібно доводити, що йому до снаги на загубитися в столиці.
Тим більше коли забере з собою свою праву руку - Олександра Шаталова, яку він свого часу нав'язав голові обласної ради Миколі Ковальчуку, пролобіювавши обрання цього хлопчини його першим заступником. Юний улюбленець колишнього голови ОДА, один із моторів піару досить часто креативив, доводячи інколи пенсіонера за віком Миколу Михайловича мало не до передінфарктного стану. Як дехто жартує, тепер Шаталов стане головою секретаріату Ларіна в адміністрації президента. А Микола Ковальчук уже на першій без колишнього голови ОДА апаратній нараді наголосив, що його ініціативи і програми слід ретельно проаналізувати.
Кого ж Ларін залишив замість себе? До речі, у тому, що новопризначений голова облдержадміністраці - його креатура, ніхто не сумнівається. Жодна інша група впливу не змогла достукатись до серця й розуму особи, котра підписує укази. 33-річний Андрій Ніколаєнко тепер - наймолодший очільник області в Україні. Чи не тому президент наставляв його досить довго, аж настільки, що офіційне представлення нового голови ОДА почалося на кілька годин пізніше, ніж було оголошено напередодні?
А наставляти причини були, - в новоспеченого керівника досвіду таки небагато: дипломат за освітою, він кілька років працював у посольстві України в Республіці Корея, був помічником консультантом народного депутата, певний час трудився в секретаріаті Кабміну, радячи щось на громадських засадах тодішньому прем'єрові Юлії Тимошенко, а два з половиною роки тому на запрошення Ларіна прибув до Кіровограда і став його заступником. Тоді Андрія Івановича представляли як майбутнього зубра у залученні інвестицій, бо ж він, мовляв, знає кілька іноземних мов, отож, на відміну від багатьох інших чиновників, зможе легко домовитися з іноземними інвесторами.
Результатів цих гіпотетичних домовленостей не видно й досі, але вже трохи більше як через півроку Ніколаєнко став першим заступником. І це призначення показове, бо, скажімо, Богдан Андрющенко, теж молодий та перспективний, справді чудовий фахівець, який так само прибув на посаду заступника на запрошення Ларіна, але дозволяв собі мати власну думку й відстоювати її, - змушений був піти з облдержадміністрації. У цьому - вся показна демократичність і відкритість Ларіна. Але в умовах нинішньої системи влади, при нинішньому батькові-президенті, інша модель поведінки, мабуть, неможлива. Андрій же Ніколаєнко, очевидно, виявився дипломатом не лише за фахом. До речі, у своїй презентаційній промові він наголосив, що не робитиме різких кроків, всіляко гаситиме будь-які конфлікти, не збирається замахуватись на великі проекти, а займатиметься вирішенням повсякденних проблем життя області.
Прикметно, що Андрій Ніколаєнко - не донецький, а з Київщини, його батько, кажуть, займав не останню сходинку у компартійній ієрархії столичної області. Натомість молодий голова ОДА в обласній організації Партії регіонів (на відміну від Ларіна, який її очолював) практично ніхто. Та й у останніх парламентських виборах участі не брав, виконуючи тільки посадові обов'язки. Свого часу він був членом партії "Сильна Україна", що, як відомо, злилася з ПР. До речі, Ларін, очевидно, повернеться до партійного кураторства, яке син президента Віктор Янукович здійснював без особливого фанатизму.
Зрозуміло одне: галасу в області буде набагато менше, а ось чи буде більше діла - велике питання. Два найважливіших вузли в економіці краю -Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд та колишній вугільний комплекс Олександрії - Ларін, хоч і обіцяв, не розв'язав. Практично фантастика, що це вдасться зробити Ніколаєнку. А ще ж є маса дрібніших проблем, які з погіршенням економічної ситуації в країні, що спостерігається вже тепер, наростатимуть, як снігова куля. Дехто з експертів вважає, що Ларін вчасно зіскочив з коня, який галопує в глибоку яму. Оскільки він займався більше піаром, а не добором компетентних якісних кадрів, то й спертися молодому очільникові області буде особливо ні на кого. Але в нього, певна річ, є свої амбіції. Як саме і в якому напрямі він їх проявить - покаже час.
Представлення нового голови облдержадміністрації відбувалося у відновленому приміщенні обласного академічного музично-драматичного театру імені Кропивницького. Та, зійшовши по закінченні дійства зі сцени, він фактично тільки на неї сходить. Привчений до ларінської феєрії народ чекає…