Забезпечення безперебійних поставок газу в Європу стане одним із пріоритетних завдань для керівництва Євросоюзу, починаючи з 1 січня, коли ЄС очолить Австрія, пише газета Financial Times із посиланням на заяву міністра економіки Австрії Мартіна Бартенштайна.
«Європа потребує великих інвестицій і ширшої диверсифікації енергоресурсів», — заявив М.Бартенштайн. На його думку, ситуація, що склалася, свідчить про необхідність будівництва нових газопроводів, таких як проектований газопровід Nabucco між Австрією й Туреччиною.
У Євросоюзі побоюються, що розбіжності між Росією і Україною в газовому питанні можуть призвести до зменшення обсягів експорту російського газу, відзначає FT.
На думку французько-бельгійської енергетичної групи Suez, суперечка Москви і Києва для європейських політиків є сигналом, що Європа ризикує стати надто залежною від імпорту російського газу. «Концентрація поставок в одному джерелі на тлі зростання нашої залежності від нього не сприяє створенню умов для зниження цін, які зросли протягом останніх місяців», — заявив глава Suez Жерар Местралє.
Водночас багато політиків підкреслюють: хоча між Росією й Україною час від часу виникали розбіжності, це ніколи не призводило до серйозних перебоїв із поставками.
Міністерство економіки Угорщини заявило, що в середу російські й угорські дипломати спільними зусиллями переконували українську сторону не переривати транзит газу через територію України.
Як повідомляє FT, угорський уряд готує пакет законодавчих актів, спрямованих на обмеження споживання газу в країні. Однак ці заходи буде запроваджено лише у разі серйозних перебоїв із поставками. Понад 75% газу Угорщина одержує з Росії через Україну.
Своєю чергою, польський газовий монополіст PGNiG заявив: навіть у разі припинення поставок російського газу Україні в Польщі перебоїв не буде. Польща імпортує з РФ 42% необхідного їй газу, і лише незначна його частина надходить через територію України.