Стаття Д.Менделєєва «Державо, кругом! Чи повернуться обличчям до армії ті, хто за неї відповідає» («ДТ», №17(745) за 16—22 травня 2009 р.) викликала значний резонанс у суспільстві й досить нервову реакцію з боку згаданих у ній установ та комерційних структур у вигляді листів, вимог про спостування, на їхню думку, недостовірної інформації і навіть однієї позовної заяви до суду про захист ділової репутації.
Міністерство економіки України також вважає, що його інтереси та ділова репутація постраждали від слів автора, що під час закупівлі Міністерством оборони бензину та дизпалива для потреб армії в одного учасника «неабияк «попотіло» на цьому полі діяльності» Мінекономіки.
В результаті редакцією було отримано листа за підписом міністра економіки Б.Данилишина, який, на нашу думку, має бути опублікований.
«З метою уточнення наведеної у статті інформації необхідно зазначити, що договори на закупівлю нафтопродуктів з товариствами з обмеженою відповідальністю «Гепард», «Фінанс менеджмент», «Інтертрейд Ойл» та «Торговий дім «Слов’янська група» укладені на підставі позитивних висновків Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель, про що, за результатами перевірки Міноборони, зазначено в листі ГоловКРУ від 19.09.2008 р. №31/12-361.
Міжвідомча комісія з питань державних закупівель діяла відповідно до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти», який 20.03.2008 р. Верховною Радою України визнано таким, що втратив чинність.
Чинним законодавством у сфері державних закупівель не передбачено, що Мінекономіки є правонаступником Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель.
Водночас Мінекономіки в листі від 29.10.2008 р. №3306-23/5364-04, на виконання доручення прем’єр-міністра України від 30.09.2008 р.№31995/6/1-08 до вищезазначеного листа ГоловКРУ, інформувало Кабінет міністрів України, що Міністерством економіки України як спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань координації державних закупівель, функції якого визначаються Положенням про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2008 р. №921 (із змінами), та попередньо визначалися Тимчасовим положенням про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 28.03.2008 рю №274, не надавалися погодження на застосування Міноборони процедури закупівлі нафтопродуктів в одного учасника у 2008 р.»
Вдячні Мінекономіки за те, що таке шановне відомство після публікації в «Дзеркалі тижні» звернуло увагу на проблему використання Міноборони процедури державних закупівель в одного учасника.
Дійсно, договори, згадані в статті, підписувалися на підставі позитивних висновків Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 31 березня та 24 квітня 2008 року, коли Закон України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» втратив свою силу.
Відповідну постанову Кабінету міністрів, яка визначила Мінекономіки спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань координації державних закупівель, було затверджено 28 березня 2008 року. До речі, ця сама постанова визначала, що всі процедури державних закупівель, розпочаті раніше, завершуються за алгоритмом, установленим цим актом.
А тепер запитання до Мінекономіки: скільки підписано подібних договорів за висновками Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель, яка канула в Лету, в період «безвладдя» у цій сфері?
Ну якщо за 31 березня 2008 року Міноборони ще якось може виправдатися, то 24 квітня 2008 року постанова Кабінету міністрів №274 від 28 березня того самого року чинності вже набрала.
І друге запитання: а чим закінчилося службове розслідування, яке відомство мало провести з даних питань за дорученням прем’єр-міністра №31995/6/1-08 від 30.09.2008 року?
Можливо, мені краще звернути увагу прем’єр-міністра на «легке ставлення» Мінекономіки до питань контрольної та регуляторної функцій у сфері держзакупівель, яке призвело до підписання Міноборони на підставі висновків неіснуючої Міжвідомчої комісії «вигідних» договорів на закупівлю палива для армії?
Інформація до роздумів...