Переорієнтація зовнішньополітичного курсу на позаблоковість не дає Україні надійних гарантій незалежності, суверенітету, територіальної цілісності, по суті перетворюючи країну на буферну зону. До такого висновку прийшли експерти з консорціуму незалежних аналітичних центрів, які провели моніторинг перших 100 днів діяльності нової влади.
«Зміцнюється ситуація обмеженості простору політико-дипломатичного маневру, невизначеності щодо забезпечення національної безпеки; по суті країна перетворюється на буферну зону, об'єкт зовнішніх впливів», — зазначають вони.
Експерти також вважають, що зовнішня політика перейшла в «ручний», закритий режим, їй вистачає стратегічних підходів. Аналітики також констатують, що за 100 днів президентства Януковича не було встановлено контактів з громадськістю, експертами.
До того ж експерти підкреслили, що новій владі в зовнішній політиці вдалося уникнути протистояннь між державними інституціями, що дуже послабляло позиції країни на світовій арені.
При цьому аналітики називають небезпечною асиметрію міжнародних контактів керівництва країни. «Перевага надається розвитку відносин з Росією, — відзначають вони. – Перегляд на користь Росії деяких спірних питань, беззастережне приєднання до російського бачення моделі забезпечення європейської безпеки укріплюють проросійську складову зовнішньої і внутрішньої політики України».
Все це, підкреслюють експерти, загрожує країні втратою самостійності в ухваленні важливих зовнішньополітичних рішень.
Дослідження, опубліковане в «Дзеркалі тижня», було проведене 40 провідними українськими експертами з Інституту цивільного суспільства, Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, Інституту євроатлантичної співробітництва, Центру політико-правових реформ, Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, багатьох громадських організацій.
Дослідження здійснено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Детальніше читайте в матеріалі «100 днів нової влади: яка модель управління формується?» у свіжому номері «ДТ».