Стратегічною ціллю зовнішньої політики Російської Федерації є встановлення «протекторату» над Україною з можливим подальшим поділом країни, заявили у статті для «Дзеркала тижня» екс-секретар Ради національної безпеки і оборони України Володимир Горбулін і доктор політичних наук Олександр Литвиненко.
На думку експертів, нові плани щодо України були озвучені у серпневій заяві російського президента Дмитра Медведєва і у близькому за змістом розгорнутому виступі депутата Державної думи РФ Костянтина Затуліна у травні 2009 року.
«Йдеться фактично про ультиматум, що збереження територіальної цілісності України зумовлюється її переходом до «особливих відносин» з РФ, а фактично — до російського протекторату над слабкою Україною», — зазначають Горбулін і Литвиненко.
При тому, на думку фахівців, у Кремля поки відсутній детальний план досягнення цієї мети, і Росія готова діяти ситуативно.
«Мова не про розроблений план дій, а саме про стратегічні цілі та завдання, напрями і пріоритети. Поточні конкретні дії Москви визначатимуться перебігом ситуації і насамперед реакцією України», — наголошують експерти.
Горбулін і Литвиненко не виключають, що протекторат над Україною не є кінцевою зовнішньополітичною ціллю Російської Федерації.
«Не виключено, що встановлення протекторату може розглядатися лише як перехідний етап для подальшого територіального розділу України, ймовірно на три частини, за моделлю, оприлюдненою, швидше за все, російською розвідкою в італійському геополітичному журналі Limes», — припускають фахівці.
У зазначеній моделі, за словами Горбуліна і Литвиненка, йдеться про пряме включення Півдня і Сходу України до складу РФ, створення маріонеткового уряду на теренах Центральної України та відмежування від Західної як основного «порушника спокою».
Детальніше читайте у статті Володимира Горбуліна та Олександра Литвиненка «Великий сусід визначився. Що Україні робити далі?» у свіжому номері «ДТ».