Україні варто скликати міжнародну конференцію для підготовки договору про гарантії безпеки, який має замінити Будапештський меморандум, а також розглянути можливість почати процес демілітаризації Чорного моря, заявили у статті для «Дзеркала тижня» екс-секретар Ради національної безпеки і оборони України Володимир Горбулін і доктор політичних наук Олександр Литвиненко.
«Слід ініціювати скликання міжнародної конференції для підготовки договору про безпекові гарантії Україні, що має замінити Будапештський меморандум грудня 1994 року», — переконані експерти.
На думку Горбуліна та Литвиненка, Україні варто залучити до проведення конференції не тільки держави, які гарантували її безпеку за умовами Будапештського меморандуму 1994 року, але й інших ключових геополітичних гравців.
«До участі у конференції варто запросити всі держави-гаранти, а саме — США, РФ, КНР, Францію, Великобританію, а також інші впливові держави, насамперед Німеччину», — зазначають фахівці.
Крім того, Горбулін і Литвиненко пропонують скликати міжнародний форум, який розглянув би можливість повної демілітаризації Чорного моря.
«Варто розглянути можливість оголошення Чорного моря демілітаризованою зоною, скликавши для цього відповідний міжнародний форум із запрошенням країн — учасниць конвенції Монтрьо (міжнародний договір 1936 року, яким суверенітет над чорноморськими протоками було передано Туреччині, — ред.) про статус чорноморських проток. Скликанню такої конференції має передувати потужна пропагандистська кампанія», — зазначають експерти.
Детальніше читайте у статті Володимира Горбуліна та Олександра Литвиненка «Великий сусід визначився. Що Україні робити далі?» у свіжому номері «ДТ».