«Відкладання процесу реформування Конституції за наявності чітко видимих ознак її недосконалості не запобігає, а поглиблює і загострює політичні конфлікти», — вважає директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан. На його думку, чинна політична система також позбавляє громадян їхніх базових прав.
Директор Національного інституту стратегічних досліджень вважає, що довготривалий політичний конфлікт в Україні призводить до розчарування населення в демократичних цінностях.
«В умовах нерозв’язного конфлікту неможливо досягти реалізації стратегічних цілей і національних завдань. Протистояння призводить лише до девальвації демократичних цінностей», — стверджує експерт.
На думку Юрія Рубана, прийняття нової редакції Конституції не призведе до суспільного напруження, а навпаки, дозволить вирішити наявну політичну кризу: «Процес вдосконалення Конституції називають причиною зростання напруженості в суспільстві. Насправді ухвалення Конституції і змін до неї вже двічі дозволило розв’язувати політичні кризи».
Однією з основних ознак недосконалості чинного Основного закону є, за його словами, ослаблення безпосереднього впливу громадян на владні структури. «Останніми роками дедалі помітнішою стає недемократична тенденція: громадян потроху усувають від права безпосередньо вирішувати свою долю», — відзначив експерт.
На думку Рубана, ухвалення закону про пропорційні вибори за партійними «закритим списками» знищило пасивне виборче право громадянина бути обраним. Крім того, виборці фактично не можуть впливати на персональний склад Верховної Ради.
Також директор Національного інституту стратегічних досліджень вважає, що завдяки закону про вибори партії та їхні парламентські фракції «демонструють тенденцію до перетворення у замкнені, непрозорі системи, що слухняно виконують волю своїх лідерів».
Детальніше читайте у статті Юрія Рубана «Конституція для України, а не Україна для Конституції» у свіжому номері «ДТ».