Експерт: Зволікання із незалежним статусом регулятора енергоринку унеможливлює успішну приватизацію енергокомпаній

Поділитися
Забезпечення незалежного статусу регулятора енергоринку лише на другому етапі реформи енергосек...

Забезпечення незалежного статусу регулятора енергоринку лише на другому етапі реформи енергосектору затягує проведення успішної приватизації енергокомпаній, коментує «Дзеркалу тижня» запропоновану президентом Програму реформ президент Енергетичної асоціації України Василь Котко.

Забезпечення подібного статусу регулятора лише наприкінці 2012 року відкладає приватизацію підприємств енергетики, переконаний експерт.

«Адже виконання саме цього пункту програми є визначальним для інвестиційної привабливості енергосектору, без чого годі сподіватися на успішну приватизацію енергокомпаній, - пише Котко. – Оскільки підготовка до приватизації як розподільчих, так і генеруючих компаній вимагає значного часу (від півроку до восьми місяців), було б доцільно забезпечити виконання цього пункту Програми принаймні на півтора року раніше».

Важливим є також впровадження нової моделі ринку — перехід від моделі єдиного покупця до прямих договорів і балансуючого ринку.

«Проект такого переходу та необхідну нормативну базу напрацьовано. Єдине, що гальмує впровадження нової моделі ринку, — це гіпертрофоване перехресне субсидування населення через тарифи на електроенергію, незавершеність приватизації та система єдиних цін. Навіть згідно з Програмою вирішення зазначених питань планується завершити у 2012 році. З огляду на це та майже десятирічну затримку з початком реформи ОРЕ, її можна було б завершити в більш короткі строки — у 2013 році», - вважає експерт.

Крім того, зауважує Котко, інша мета програми реформ – підвищення ефективності управління державними енергетичним компаніями – неможлива без усунення державних компаній від політичного впливу.

«Зазначимо, що у держвласності залишаються атомна та гідрогенерація, магістральні мережі електропередачі та диспетчеризація об’єднаної енергосистеми. Загалом це приблизно половина всього енергосектору, а тому проблема поліпшення управління цими підприємствами є справді важливою. Як шлях досягнення цієї мети Програма визначає корпоратизацію та підвищення прозорості роботи зазначених підприємств», - пише експерт.

Проте доки не припиниться зміна керівників великих державних компаній і підприємств після приходу кожного нового уряду, якість управління підприємствами не поліпшиться, впевнений Котко.

«Кар’єра нинішніх керівників державних підприємств абсолютно не залежить від результатів їхньої роботи, а повністю пов’язана з лояльністю тим політичним силам, які при владі. І якщо цю хибну практику не зламати, ніяка корпоратизація не допоможе, та й прозорості досягти буде важко», - додав експерт.

Детальніше про це читайте в коментарі Василя Котко в свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі