Експерт: Збільшувати потужність української ГТС не має сенсу

Поділитися
У новій Енергетичній стратегії Росії, прийнятій в 2009 році, західний напрям розвитку газотранспорт...

У новій Енергетичній стратегії Росії, прийнятій в 2009 році, західний напрям розвитку газотранспортної інфраструктури не визнаний пріоритетним для Росії, тому збільшувати потужність української ГТС не має сенсу, заявив в своєму коментарі для «ДТ» директор енергетичних програм центру «НОМОС» Михайло Гончар.

«Проблема полягає в тім, що за всі ці роки російська сторона так і не змогла надати гарантій додаткових обсягів транзиту російського газу через ГТС України, потужність якої передбачалося збільшити на 20 млрд. кубометрів за рахунок будівництва трубопроводу Богородчани—Ужгород», - заявив експерт.

Гончар відзначив, що в новій Енергетичній стратегії РФ (прийнятій в листопаді 2009 року розпорядженням уряду) наведені пріоритетні напрями для розвитку газотранспортної інфраструктури – схід, південь, північний захід і північ Росії.

«Там нема заходу. Тобто нема ні України, ні Білорусі, нема західного напрямку, - підкреслив експерт. - Також варто звернути увагу на обхід території транзитних країн. Знову-таки, це Білорусь і Україна. Чітко прописано, що російська трубопровідна інфраструктура стане складовою частиною енергомосту між Європою й Азією, а Росія — ключовим центром із її управління».

При цьому аналітик констатує, що і з боку Європи бажання збільшити споживання російського газу в даний момент відсутнє.

«Газові кризи 2006-го і 2009 року спричинили тектонічні зсуви на газовому ринку Європи. У цьому контексті газ від «Газпрому» із його політичним навантаженням і негнучкими цінами цікавить споживачів у Європі в останню чергу, - підкреслив експерт. - Тому можна збільшувати потужність ГТС — це не матиме жодного значення. Бо не Україна визначатиме, піде цей газ у тихоокеанському чи європейському напрямку»

Гончар також відзначив, що Росія створює диверсифіковану систему маніпулювання об'ємами, напрямами і цінами газових потоків.

«Це може стати політичним інструментом, бо як плата за політичну лояльність до Росії може розглядатися варіант «подяки» шляхом тимчасового збільшення обсягів транзиту у тому чи іншому напрямку. Коли якась із країн поведеться, як порахують у Москві, «невдячно» стосовно Росії, то обсяг транзиту може бути скорочений», - сказав експерт.

Докладніше про це читайте у сттаі Алли Єрьоменко «Чи озброївся Янукович протигазом?» в свіжому номері «ДТ»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі