З підписанням Угоди про принципи довгострокової співпраці в газовій сфері між НАК «Нафтогаз України» і компанією «Газпром» Україні наданий останній шанс для реформування газової галузі, переконаний Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін.
«Україна хоч і повільно, але рухається вперед у вирішенні газового питання, і при цьому поки що превалює позитив. Водночас «чорт криється в деталях», тобто в цьому разі — у контрактах, які ще потрібно буде підписати. Очікується, що ціна цього позитиву — високий рівень цін на газ», — сказав експерт у коментарі «Дзеркалу тижня».
Разом з тим він відзначив, що нові ціни на газ за адекватної роботи уряду й парламенту не повинні значно погіршити економіку держави.
«Наприклад, Молдова, котра не має хоч скількись серйозної промисловості, уже зараз може платити майже 279 дол. за 1000 кубометрів газу», — підкреслив Саприкін.
«Загалом, Україні надано останній шанс — за три роки реформувати газовий сектор», — переконаний експерт.
Для цього, на його думку, необхідно реорганізувати «Нафтогаз», повністю відділивши від нього ряд дочірніх компаній, а також зменшити кількість пільговиків і змінити механізм їхнього дотування — не через низьку ціну на газ, а із допомогою адресних субсидій із бюджету. При цьому на на першому етапі цін на газ має бути дві, пропонує експерт: відносно низька — для населення і вища — для решти споживачів.
Крім того, він вважає за необхідне розробити й ухвалити закон України «Про засади функціонування ринку газу», адаптувавши газові Директиви Євросоюзу до національних особливостей.
«Якщо ми цього не зробимо, то втратимо спочатку власний видобуток газу, потім «Нафтогаз», згодом — усю промисловість…» — застеріг Володимир Саприкін.
Водночас експерт висловив упевненість в тому, що рівень цін на газ у поєднанні з масштабами нинішньої економічної кризи в Україні змусять президента, уряд і парламент спільно здійснити необхідні фундаментальні реформи в газовому секторі.
Докладніше читайте у статті Алли Єрьоменко «Новий рік під офісом «Газпрому» скасовується?» у свіжому номері «ДТ».