Як президентський, так і урядовий проекти змін до Конституції України містять положення, які не зустрічаються в жодній іншій конституції країн Євросоюзу, відзначає експерт з конституційного права, доктор юридичних наук Василь Лемак. На його думку, ці положення підлягають беззаперечному вилученню з Основного закону.
На думку експерта, неприпустимою є теза про президента як «гаранта» додержання Конституції України, прав і свобод людини та громадянина. «Гарантують Конституцію суди, а не глава держави», — зазначає Василь Лемак.
Також шкідливою вважає експерт наявність конкуруючих повноважень президента й уряду у сфері здійснення виконавчої влади, обов’язковість актів глави держави для уряду з конкуруючих повноважень «та іншу організаційно-юридичну можливість глави держави впливати на визначення політичного курсу уряду, що спирається на парламентську більшість».
Недемократичним вважає експерт партійно-імперативний характер депутатського мандату члена парламенту, отримання повноважень членами уряду за різними процедурами, статус судді, який передбачає дворазове призначення та можливість кримінального переслідування у загальному порядку, та цілий ряд інших норм і положень конкурентних конституційних проектів.
«Підкреслимо ще раз: наведених чи схожих конституційних зразків у європейських державах немає, частина з них — категорично заборонені основними законами», — наголошує експерт.
Детальніше читайте у статті Василя Лемака «Конституційна реформа: окреслити предмет дискусії» у свіжому номері «ДТ».