Експерт: Реформи в енергетичному секторі неможливі без вирішення тарифних перекосів

Поділитися
Перетворення в електроенергетиці не матимуть сенсу без вирішення проблеми ліквідації перекосів ...

Перетворення в електроенергетиці не матимуть сенсу без вирішення проблеми ліквідації перекосів у системі ціноутворення, коментує «Дзеркалу тижня» запропоновану президентом Програму реформ президент Енергетичної асоціації України Василь Котко.

В цілому експерт схвально ставиться до задекларованих цілей енергетичної реформи та кроків на шляху їх досягнення. Зокрема, до ліквідації перехресного субсидування, включаючи скасування єдиних цін; завершення приватизаційних процесів; реформи оптового ринку електроенергії (ОРЕ); підвищення енергоефективності економіки тощо.

Проте, на його думку, приведення тарифів для населення до економічно обґрунтовано рівня лише на другому етапі реформ (тобто до кінця 2012 року) зведе нанівець всі зміни.

«Вирішення таких ключових для економіки країни проблем, як енергозбереження, створення привабливого інвестклімату та поліпшення фінансово-економічного стану енергопідприємств іще два з половиною роки залишиться декларацією, якщо невідкладно не вирішити проблему ліквідації перекосів у системі ціноутворення. Саме тарифна реформа є запорукою успішності всіх інших перетворень в електроенергетиці», - вважає експерт.

«Перехресне субсидування через тарифи на електроенергію одних споживачів електроенергії іншими набуло в Україні небачених у світовій практиці масштабів і повністю спотворило систему ціноутворення, - переконаний Котко. – Ця ракова пухлина стала непереборним гальмом, як реформування оптового ринку електроенергії, так і реалізації програм енергозбереження. Вона зводить нанівець усі зусилля, спрямовані на розвиток енергетики на здорових засадах».

Співвідношення тарифів для промислових і побутових споживачів не має аналогів в інших країнах світу, зауважує експерт. «В Україні для промисловості електроенергія втричі дорожча, хоча енергозабезпечення населення потребує значно більших витрат. Завищені на 25—30% тарифи на електроенергію для промисловості знижують її конкурентоспроможність як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках», - зазначив Котко.

Експерт зауважує, що всі розвинені країни відмовилися від тарифного субсидування населення, віддавши перевагу адресній підтримці бідних. «Якщо в 2000 році розмір дотацій в Україні становив 1,3 млрд. грн., то у 2009-му вже 18 млрд. грн., що збільшило оптову ціну на 30%. Цього року прогнозується подальше зростання дотацій до 24 млрд. грн. Тому не сприймається відтермінування у Програмі ліквідації системи перехресного субсидування ще на два з половиною роки, за які абсолютно безглуздо буде витрачено на дотації платоспроможним і відверто багатим громадянам не менше 30 млрд. грн.», - підсумовує експерт.

Детальніше про це читайте в коментарі Василя Котко у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі