Експерт: Підготований ПР проект нового закону про мови протирічить відповідній Європейській хартії

Поділитися
Підготований Партією регіонів проект базового закону «Про мови України», який незабаром надійде до Верховної Ради, протирічить Європейській хартії регіональних мов...

Підготовлений Партією регіонів проект базового закону «Про мови України», який незабаром надійде до Верховної Ради, протирічить Європейській хартії регіональних мов. Про це заявляє Денис Ковриженко, директор з правових питань Лабораторії законодавчих ініціатив.

За його словами, в преамбулі хартії чітко вказано, що «охорона і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні зашкоджувати офіційним мовам і необхідності вивчати їх».

Ковриженко відзначає, що, наприклад, у Словаччині, яка також ратифікувала хартію, державна мова має пріоритет у застосуванні перед усіма іншими. При цьому законодавчо закріплені сфери виключного застосування словацької мови. Зокрема, державна мова підлягає обов’язковому використанню у взаємовідносинах державних і самоврядних органів між собою, у відносинах між органами влади і громадянами, у сфері початкової та вищої освіти, у сфері телерадіомовлення (з певними винятками), у військових формуваннях, під час судових та адміністративних процедур, для маркування імпортованих товарів тощо.

Аналогічна концепція покладена в основу законів про державну мову й інших держав — Естонії, Латвії, Литви, Польщі й інших, нагадав експерт.

При цьому, як відзначив Ковриженко, згідно з текстом підготовленого законопроекту, обов’язковість застосування державної мови чи сприяння її використанню у тій чи іншій сфері суспільного життя не повинні тлумачитись як заперечення або применшення права на користування регіональними мовами у цій сфері.

«Отже, підхід «регіоналів» до визначення ролі української мови у суспільному житті, м’яко кажучи, дещо відрізняється від підходів законодавців згаданих вище країн, а також від ідей, закріплених у Європейській хартії регіональних мов», — відзначає він.

За словами експерта, регіональним мовам фактично надається пріоритет у використанні в суспільному житті.

«Будь-які спроби розширити сферу застосування державної мови можуть тлумачитись як «применшення права на користування регіональними мовами», тоді як за Європейською хартією розвиток регіональних мов не повинен заважати розвитку офіційної мови держави», — пояснив він.

Докладніше читайте в статті Дениса Ковриженка «До деяких питань мовознавства» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі