Дивовижно, в яку халепу може вскочити чиновник через кинуту невлад репліку! Навіть, якщо ця репліка складається з одного слова, сказаного, здавалося б,
на підтримку шефа…
Розширене засідання Кабінету міністрів за участі президента, голови Верховної Ради та губернаторів цієї середи проходило цілком у радянському дусі — нудні довгі промови, читання з листка, пісні обличчя високопосадовців… Єдине пожвавлення сталося на 90-й хвилині, і причиною його став, на свою біду, закарпатський губернатор Олександр Ледида. У заключній промові В.Янукович узявся критикувати співпрацю уряду з областями:
— Мої неодноразові поїздки в регіони переконали мене, що наші чиновники їздять у регіони, як у гості, і їдуть часто в той день, коли й президент чи прем’єр, — заявив В.Янукович. Після чого звернувся до залу з риторичним запитанням: «Правильно це чи ні?» І тут О.Ледида, не зорієнтувавшись у ситуації, вирішив підтримати шефа й вигукнув із місця: «Правильно!» Залом пробіг легкий смішок, однак президент був не в гуморі.
— Хто це сказав? Підведіться! — наказав В.Янукович тоном, що не віщував нічого доброго. У залі одразу запала тиша. О.Ледида з ніяковою посмішкою, піднятою вгору рукою і словом: «Закарпаття» підвівся зі свого місця.
— Я тобі поясню, — пообіцяв В.Янукович, пильно дивлячись на губернатора. — Зайдеш до мене окремо. Поясню… Тихе життя там на Закарпатті у вас. Я це знаю… Міністри повинні їхати в регіони й відпрацьовувати питання в робочому порядку, показати механізм реалізації спільних дій. Як працюють комітети з економічних реформ, як працюють програми галузеві… Скільки інвестиційних проектів, які створені механізми. Я впевнений, що на Закарпатті цього немає. І я з вас спитаю скоро, чому немає. Хто закріплений за Закарпаттям із міністрів? Встаньте. Як ваше прізвище?.. Держкомзем. Ясно… Ось разом із головою закарпатської адміністрації й готуйтеся до звіту. Наступна моя поїздка буде на Закарпаття. Подивимося, як ви працюєте…
Після закінчення засідання закарпатський губернатор, проходячи повз журналістів, намагався триматися впевнено і навіть відповів на одне із запитань, що завжди готовий до візиту президента. Однак був блідий…
Таким чином, за результатами розширеного засідання кабміну на Закарпатті очікують приїзду головного ревізора, через що одразу виникли чутки про скору заміну губернатора. Точніше, не виникли, а знову активізувалися, оскільки вперше з’явилися вже через кілька тижнів після призначення О.Ледиди. Для Закарпаття такі чутки давно стали традицією, яка супроводжує кожного нового голову ОДА, тому зважати на них не дуже й варто. Проте нині ситуація трохи інша. На тому ж засіданні кабміну глава адміністрації президента С.Льовочкін заявив журналістам, що не виключає, що за результатами робочих поїздок у регіони В.Янукович прийме рішення стосовно окремих губернаторів, хоча це питання й не сьогоднішнього дня. А підстави для невдоволення закарпатським губернатором справді є. Звісно, О.Ледиді рано закидати незадовільні економічні показники чи катастрофічний стан деяких стратегічних для області об’єктів, питання щодо яких не вирішувалися десятиліттями (наприклад, Солотвинський солерудник). Однак деякі речі він, як губернатор, просто зобов’язаний був зробити, і найголовніша з них — це здобуття контролю над обласною радою. Минулого місяця «ДТ» розповідало, що через пасивність О.Ледиди та його команди в облраді де-факто утворилася нова більшість із «Нашої України» (а якщо правильніше, то «ЄЦу») та БЮТу, яка одразу переграла на свою користь кадрові питання, урізала повноваження адміністрації й забрала у своє підпорядкування управління майном. Цього тижня поки що не оформлена юридично коаліція завдала ще одного удару — у вівторок на позачерговій сесії 46 голосами (депкорпус налічує 90 чоловік) відправила у відставку голову обласної територіальної виборчої комісії В.Прохорчука. За іронією долі В.Прохорчук протягом чотирьох років віддано служив В.Балозі, виконуючи його вказівки, зокрема й з недопущення в депкорпус облради 14 нових бютівців замість відкликаних міжпартійним з’їздом «зрадників, котрі ввійшли в коаліцію з «НУ» та ПР». Але щойно виникла політична доцільність, В.Балога у звичному для себе стилі відправив голову ТВК «на звалище історії». Причина цього — теоретична можливість повернення через ТВК в облраду кількох позбавлених мандатів депутатів, щодо яких виникли серйозні питання, які вивчає прокуратура. Щоправда, обрати нового голову ТВК «коаліціанти» не змогли, для створення відповідної комісії їм забракло двох голосів, однак навіть сам факт недієздатності тервиборчкому для них уже є плюсом. А ось обласні регіонали в цій ситуації знову опинилися в ролі статистів, яким залишилося хіба що заявляти через ЗМІ про нелегітимність позачергової сесії і звертатися з цього приводу в прокуратуру.
Таким чином, В.Балога вкотре намагається продемонструвати, що контролює обласну раду (правда, зі скрипом і не завжди вдало, доказ цього — брак голосів для обрання нового голови ТВК), БЮТ задовольняється роллю другої скрипки у грі, яку веде «ЄЦ», а губернатор замість того, щоб спробувати переламати ситуацію на свою користь, встряє в халепу з недоречними репліками. І головне — на рівному місці, ніхто ж за язика не тягнув…