Якби референдум про вступ України до Європейського Союзу і НАТО відбувся найближчим часом, за вступ до ЄС проголосувало б 54%, проти — 14%, за приєднання до НАТО — 28% при 35% «проти».
Про це свідчать результати всеукраїнського опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» і компанією «Тейлор Нельсон Софрез Україна» 2—9 червня 2003 року серед дорослого населення в усіх регіонах України. Було опитано 1,2 тис. респондентів. Похибки репрезентативності не перевищують 3%.
Результати опитування оприлюднив у п’ятницю на «круглому столі» у Києві директор фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів.
За словами І.Кучеріва, відповідно до даних опитування, «чим далі на захід, тим більше громадяни України підтримують вступ як до ЄС, так і до НАТО». Вступ до обох структур підтримують здебільшого жителі великих міст.
У негативному ставленні до НАТО, за його словами, «спрацьовують стереотипи часів комуністичної пропаганди і «холодної війни». Про це свідчать проведені спеціальні фокус-групи із противниками вступу до НАТО. Вони свою позицію в основному аргументують тим, що НАТО — агресивний військовий блок, який «сам провокує воєнні конфлікти», що Україна не має достатніх засобів для вступу до НАТО, що вступ України до альянсу зіпсує відносини з Росією, повідомив І.Кучерів.
«Проблема полягає в тому, що громадяни України досить мало поінформовані про те, що таке НАТО і ЄС», — наголосив він, відзначаючи, що, відповідно до опитування, 20,4% українських громадян усе ще вагаються з відповіддю, «за» вони чи «проти» вступу України до Євросоюзу, 23,8% не можуть відповісти на це запитання стосовно вступу до НАТО.