Черкаський дубль

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Черкаський дубль © Прочерк
Анатолій Бондаренко знову мер, і знову без очевидної більшості в раді. Куди цього разу поверне норовливий градоначальник?

У проєкті «Країна по поличках» ZN.UA докладно описувало передвиборну ситуацію в Черкасах і всі «здобутки» чинного мера Анатолія Бондаренка за попередню каденцію. Як відомо, у 2018 році Бондаренко остаточно вирішив проблему більшості в міськраді руками «Національного корпусу» на «чорній сесії». Так, власне, і правив під захистом хлопців, витіснивши із влади ЄС та довколишній криміналітет.

Спираючись на передвиборні результати соціології, Бондаренко виключав зі своєї новітньої біографії другий тур. Проте він відбувся. Згідно з результатами екзит-полу, проведеного Liberty Report на замовлення студії Савіка Шустера, Бондаренко (54,25%) таки виграв у айтішника Віктора Євпака (45,75%).

Заодно, на жаль, і в жителів міста. Питання не в тому, що Євпак кращий. А в тому, що Бондаренко — той самий. Мер піднатужився й забезпечив явку своїх прибічників (серед них, за свідченнями очевидців, було багато комунальників і працівників міськради). Залишилося попрацювати на ниві створення більшості. І тут він — вправний гравець і в шахи, і в «Чапаєва».

Якщо в першому турі практично вся передвиборна кампанія очікувано була спрямована на пониження рейтингу Бондаренка (опоненти дружно збивали чинного мера), то в другому — перепало на горіхи і Євпаку.

Людям швидко нагадали про основи успішного бізнесу кандидата від «Голосу». Медіа разом із Бондаренком предметно обговорювали ухиляння Євпака від сплати податків і наявність офшорів. «Безумовно, можна було б кинути камінь із цього приводу в бік лояльних до чинного мера журналістів, однак питання 500 працівників Євпака і ФОПівські мінімальні податки залишається відкритим. Якось дивно говорити про нові Черкаси, а самому жити, м'яко кажучи, по-старому», — коментує ситуацію обізнаний місцевий житель.

Гостро критикували Євпака за те, що він нібито усіляко сприятиме будівництву небезпечного сміттєпереробного заводу в місті. Перепадало й родині політика. Опонент і його команда вдавалися до цькування дружини Євпака, британки Керолайн. На її підтримку у Фейсбуці черкащанки запустили флешмоб із хештегом #no_make_up.

Анатолія Бондаренка у другому турі переслідували скандально відома в місті «Управлінська компанія «Нова Якість «Благоустрій», з якою він неодноразово наче б то розривав договір, проте платіжки за послуги черкасці отримують і досі; корупційні зловживання та неефективне витрачання бюджетних коштів; відсутність стратегії розвитку міста і зв'язок із олігархом Ігорем Коломойським.

Крім того, в місцевих ЗМІ поширювалася інформація про підкуп виборців у Черкасах.

У другому турі кандидати зустрілися на дебатах, майданчик для проведення яких надав телеканал UA: Черкаси. Аргументи сторін так само будувалися на озвученій критиці.

Прочерк

Показово, що проти Бондаренка (читай — Коломойського) в Черкасах об'єдналися всі політичні сили, в тому числі й ті, котрі ворогують на національному рівні.

Віктора Євпака у другому турі підтримали «Слуга народу» та «Європейська солідарність», «ДемАльянс», «Самопоміч», «Народний рух України», «Пропозиція».

Однак, доки всі одне одному аплодували й тиснули руки, в головах виборців пазли не склалися. Тому вся передвиборна історія об'єднання навколо молодого та перспективного кандидата Євпака зовсім не свідчить про більшість за ним у міській раді. Як це може здатися, судячи з партійних розкладів у Черкасах.

Європейська Солідарність

За результатами виборів, політичний розклад у міській раді буде такий:

  • «За майбутнє» — 8 депутатів,
  • «Слуга народу» — 8 депутатів,
  • «Європейська солідарність» — 7 депутатів,
  • «Голос» — 6 депутатів,
  • ВО «Черкащани» — 5 депутатів,
  • ВО «Батьківщина» — 4 депутати,
  • «Опозиційна платформа — За життя» — 4 депутати.

Рушивши в самостійне плавання з новою політичною силою «За майбутнє», Бондаренко розраховував на формування більшості в новій раді з представників цієї партії, ексрідної «Батьківщини» та лояльного «Національного корпусу».

До речі, покинута Бондаренком «Батьківщина», яка 2015 року мала 14,29% підтримки черкасців, нинішнього року ледь дотягнула до мінімуму, здобувши лише 6,19% голосів виборців на виборах депутатів Черкаської міської ради.

Тим часом «Національному корпусу», незважаючи на агресивну виборчу кампанію, не вистачило всього 0,5% для отримання депутатських мандатів. Партія намагалася в ТВК відстояти свій результат і вимагала перерахунку голосів, проте її заяви та клопотання комісія відхилила. Судові позови теж не дали позитивного результату.

Отже, всього в Бондаренка зараз 12 чистих мандатів, включно з мандатами партій «За майбутнє» та ВО «Батьківщина». А треба 22. Тобто — ще десять.

Тут доречно нагадати, що місцевий осередок «Європейської солідарності» (7 мандатів), незважаючи на заяви столичних партійних керівників, публічно не демонстрував прихильності до Віктора Євпака у другому турі. Ні новообрані депутати міської ради від ЄС, ні їхній кандидат у мери не зробили публічної заяви про це. В той же час «Європейська солідарність», яку в Черкасах пов’язують із напівкримінальним бізнес-угрупованням на чолі з Андрієм Бородаєм, має давній конфлікт із чинним мером, і про його залагодження досі не йшлося.

Але, за нашою інформацією, місцевий ЄС, який давно скучив за владою, таки веде переговори з Бондаренком. Незважаючи на те, що Петро Порошенко лютує, пояснюючи, що ЄС не може об'єднуватися з мером Коломойського.

Партія «Черкащани» (5 мандатів) теж не озвучила публічної підтримки кандидатів, котрі вийшли у другий тур. Оскільки в партії декілька центрів впливу і головні бенефіціари приймають рішення колегіально, єдиної позиції щодо кандидатів у мери Черкас дійти не вдалося. Частина партійців неофіційно підтримала Віктора Євпака, тоді як інша — Анатолія Бондаренка. Але тепер вдасться. Тому що «Черкащани» (а це переважно Косюк і певною мірою «Азот» Льовочкіна /Фірташа), що отримали перемогу на виборах до Черкаської обласної ради, — досить тимчасове й лабільне об'єднання. За рахунок зацікавлених та впливових осіб із аграрного та будівельного лобі.

«Опозиційна платформа — За життя» (4 мандати) в Черкасах зробила публічну заяву, що партія не розглядає своєї участі в підтримці кандидатів на посаду голови міста Черкас. Однак генетичний прибічник «конструктивного діалогу» ОПЗЖ завжди співпрацює з місцевою владою в радах.

Далі перелічуємо чи вже ні? Безумовно, це може бути, швидше, ситуативна, ніж стабільна більшість. Однак хіба є щось більш постійне, ніж тимчасове? Тим паче що міська рада повністю оновилася. З колишніх — п'ять депутатів. Решта — затиснуті в рамки імперативного мандата, мають розуміти і приймати рішення швидко.

У той же час Віктор Євпак розраховує на вагому роль його ГОЛОСу в міській раді та підтримку лояльних партій, які публічно підтримали його в другому турі.

Youtube/Віктор Євпак

«Сьогодні у мене день народження як національного політика, — прокоментував він ZN.UA свій результат на цих виборах. — Ми провели колосальну роботу і отримали неймовірну підтримку партії «Голос». Якщо ті партії, які висловлювали нам свою підтримку, дотримають слова, то у нас вже є більшість. І ми претендуватимемо на посаду секретаря міської ради. Я вірю, що ми сформуємо потужну більшість з «Європейською солідарністю», «Слугою народу» та ще деякими депутатами від інших партій. Я думаю, що є нормальні люди і в інших партіях, і вони також ситуативно голосуватимуть з нами за правильні, хороші речі для міста».

На жаль, навіть «слуги народу» не можуть гарантувати реальну підтримку Євпаку. Верхівка «Слуги народу», як відомо, вела переговори з Євпаком про кандидатство від партії влади. Зокрема, Євпак добре знайомий з головою СН Олександром Корнієнком. Однак місцеві сильні не тільки в державі, а й у партіях. «Слуги» в результаті висунули непрохідного Ільченка, підігравши по суті Бондаренку. А потім красиво потисли руку Євпаку. Так що про те, як будуть розгортатися події далі, більше інших знає переможець — Анатолій Бондаренко.

Однак мова не про нову якість політики, звичайно. А про банальний розподіл шматків пирога за результатами переговорів, що вже почалися. Про їх результативність перший сигнал подасть прізвище нового секретаря ради.

Поділитися
Дивіться спецтему: Місцеві вибори 2020
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі