Верховна Рада у п’ятницю розглянула законопроект про визначення парламентом основ внутрішньої і зовнішньої політики України, що пропонує закріпити цю процедуру на законодавчому рівні.
Законопроект внесений лідером фракції Соцпартії Олександром Морозом.
Відповідно до документа, повідомляє «Інтерфакс-Україна», Верховна Рада нового скликання зазвичай у перший рік терміну своїх повноважень приймає рішення, яким визначає основи внутрішньої і зовнішньої політики. Новообраний парламент може підтвердити прийняті парламентом попереднього скликання основи внутрішньої і зовнішньої політики, змінити їхні окремі положення або визначити нові положення основ внутрішньої і зовнішньої політики.
Відповідно до законопроекту, основи внутрішньої і зовнішньої політики є актом Верховної Ради, що визначає найвищі державні пріоритети і включає систему вихідних положень, принципів, на яких засновується внутрішня і зовнішня політика України, а також загальні способи і методи їхньої реалізації всіма органами і посадовими особами державної влади і місцевого самоврядування.
Автор законопроекту пропонує, аби основи зовнішньої і внутрішньої політики охоплювали економічну політику, соціальну політику, державне будівництво і місцеве самоврядування, правову, національну, гуманітарну й екологічну політику, а також зовнішню політику держави.
Основи зовнішньої і внутрішньої політики приймаються, підтверджуються і змінюються постановами Верховної Ради України за процедурою, встановленою регламентом парламенту.
Відповідно до законопроекту, рішення парламенту, яким визначаються основи внутрішньої і зовнішньої політики, не може бути предметом розгляду в Конституційному суді і судах загальної юрисдикції.
Законопроект також визначає, що основи зовнішньої і внутрішньої політики є обов’язковими при формуванні правової системи, визначенні концепції законів, державної програми економічного і соціального розвитку, загальнодержавних програм при прийнятті рішень про схвалення програми діяльності Кабінету міністрів, при затвердженні держбюджету, а також під час підписання міжнародних договорів.
У законопроекті також пропонується встановити, що невідповідність цих актів основам зовнішньої і внутрішньої політики може бути підставою для їхнього відхилення під час розгляду Верховною Радою.