Бюджетні гроші для "сєпарів"

Поділитися
Україна продовжує фінансувати окуповані території. Незважаючи на заяви про страшенний дефіцит коштів, у так звані "ЛНР" і "ДНР" регулярно йдуть величезні суми. Частина цього фінансування викликає двозначне ставлення. Мова насамперед про пенсії для людей похилого віку, що залишилися по той бік лінії розмежування вогню.

Україна продовжує фінансувати окуповані території. Незважаючи на заяви про страшенний дефіцит коштів, у так звані "ЛНР" і "ДНР" регулярно йдуть величезні суми.

Частина цього фінансування викликає двозначне ставлення. Мова насамперед про пенсії для людей похилого віку, що залишилися по той бік лінії розмежування вогню. За законодавством, для отримання пенсії мешканець самозваної республіки має не тільки перереєструватися на контрольованій Україною території, а й постійно проживати там. Представники центральної влади неодноразово заявляли, що жодних виплат у містах та селах, непідконтрольних урядові, бути не може. Насправді ж існують схеми, за якими заборони виплат із легкістю обходять.

У самозваних народних республіках, де народ нічим годувати, виник так званий пенсійний туризм, завдяки якому пенсіонери оформлюють і регулярно отримують із України пенсії, часто навіть не виїжджаючи за межі своїх населених пунктів. З юридичної та логічної точок зору, такі виплати не тільки незаконні, а й неприпустимі, тим більше що певний відсоток від отриманих грошей пенсіонери віддають організаторам схем, які, як правило, задіяні у владних структурах "ЛНР" та "ДНР". Тобто з Пенсійного фонду України йде непряме фінансування тероризму. Але з моральної точки зору - перекривати літнім людям доступ до грошей, які вони заслужили багаторічною працею і які, з огляду на дорожнечу продуктів та відсутність іншого доходу на окупованих територіях, є єдиним засобом до існування, якось неправильно. Як бути з цією дилемою, не визначилася й сама держава, тому на "пенсійні схеми" влада поки що просто заплющує очі.

Інші схеми далеко не такі двозначні. Відомі факти, коли Київ фінансував структури, які не тільки залишилися на окупованій території, а й відверто служать сепаратистам. Найгучніший приклад - із Луганською філією РРТ. Працівники якої відключили українські телеканали, налагодили трансляцію "ЛНР"-івського "Луганськ-24" (а також ряду російських ТРК з числа найбільш пропагандистських) і кілька місяців отримували з Києва зарплату (очевидно, як бонус до "преміальних" від "ЛНР"). Коли ці факти спливли на поверхню і зчинився скандал, фінансування перекрили, - втім, більшість працівників Луганської філії РРТ так і залишилися на службі в сепаратистів.

Порядок фінансування бюджетних установ, які опинилися під окупацією, прописаний у постанові Кабміну України від 7 листопада минулого року. Там чітко зазначено - щоб зберегти фінансування, установа мала до 1 грудня 2014 р. переміститися із самозваних республік і зареєструватися на контрольованій Україною території (не обов'язково в Луганській чи Донецькій областях). Чимало таких установ справді переїхали й перереєструвалися, серед них інститути та університети, лікарні та диспансери, заклади культури тощо. На новому місці їм довелося починати роботу з нуля, оскільки приміщення і обладнання залишилися в "ЛНР" чи "ДНР". Водночас заявки на переміщення подали й деякі установи, які в принципі не могли переїхати з окупації. Доходило до абсурду - зареєструватися на контрольованій Україною території захотіли, наприклад, сільські ради та районні держадміністрації. І деякі з них справді були зареєстровані тут! Наведемо лише кілька промовистих прикладів. У грудні минулого року реєстраційна служба Біловодського району Луганської області (контрольована Україною територія) зареєструвала в себе Софіївську селищну раду, що міститься поблизу м.Красний Луч (територія, окупована бойовиками). Після чого Держказначейство виділило селищній раді на заробітну плату, благоустрій селища(!), утримання дитсадка та клубу 404 тис. 956 грн! Зрозуміло, що насправді ніхто із селищної ради Софіївки в Біловодський район не переїжджав, усі так і залишилися на окупованій території. Та ж Біловодська реєстраційна служба, за аналогічним зразком, зареєструвала й управління держземагентства з Антрацитівського району (територія Луганщини, окупована бойовиками). Після чого Держказначейство виплатило "переміщеній" установі піврічну заборгованість із зарплати на суму 245 тис. 371 грн. Що ніхто з держземагенства насправді не переїжджав на контрольовану Україною територію (та й як можна переїхати, якщо земля залишилася в "ЛНР"!), пояснювати зайве. І ще один приклад із тієї ж серії. У грудні минулого року в Біловодську було зареєстроване управління держземагентства з Красного Луча (місто, окуповане "ЛНР"), якому держказначейство одразу виплатило заборгованість із зарплати на суму 346 тис.
697 грн. Як і в попередніх випадках, установа так і залишилася на місці своєї природної дислокації - в Красному Лучі, ніхто переїжджати за лінію розмежування не збирався. Таким чином, держказначейство, яке на контрольованій Україною території дозволяє фінансувати тільки захищені статті, виділило на зарплату, благоустрій, клуб і т.д. на окупованій території мільйон гривень!

За аналогічною схемою була зареєстрована також Слов'яносербська районна державна адміністрація (нагадаємо, що Слов'яносербськ окупований так званими козаками всевеликого войска донского, які прямо з райцентру обстрілюють села на контрольованій Україною території). Чиновники з РДА визнали "нову владу"; незважаючи на неодноразові звернення, не зробили абсолютно нічого для відновлення систем життєзабезпечення, які ведуть із окупованої частини в села Слов'яносербського району, що залишилися за лінією розмежування на українському боці, - однак зажадали від України погасити заборгованість із зарплати! Виплати їм заблокували тільки після втручання обласної влади.

За першими трьома фактами відкрито кримінальні провадження, йде слідство, хоча зрозуміло, що повернути в бюджет виділені гроші вже не вдасться...

Наведені приклади - далеко не поодинокі. Їх так багато, що в першій половині березня Кабмін вимушений був внести кілька уточнень до постанови про переміщення установ із окупованих територій. Згідно з якими, відтепер на контрольованій Україною території реєструватимуть і фінансуватимуть тільки ті бюджетні установи, які переміщуються разом із працівниками і зможуть забезпечити на новому місці повноцінне виконання своїх функціональних обов'язків. Решта державних структур фінансуватимуться з бюджету вже після визволення окупованих територій.

Якщо нових правил буде дотримано, це не тільки зекономить бюджетові масу коштів, а й заблокує надходження українських грошей на території самозваних республік, які Верховна Рада України визнала терористичними організаціями. Принаймні доки по той бік лінії розмежування не придумають нових схем…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі