Біженці з України: отримання захисту за кордоном

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Біженці з України: отримання захисту за кордоном © Fabrizio Bensch/Reuters
Все про статус біженця і не тільки

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), з України за дні війни виїхало близько 875 тисяч осіб. Більшість українців попрямувало до Польщі (454 тисяч осіб), Угорщини (116 тисяч), Словаччини (67 тисяч), Румунії (45 тисяч), Молдови (79 тисяч осіб). Ситуацію в Україні охарактеризовано як потенційно найбільшу міграційну кризу у Європі за останнє століття.

За загальним правилом, громадянам України дозволено перебувати на території країн Євросоюзу до 90 днів протягом 180 днів без необхідності отримувати візу для перетину кордону. Однак наразі постало питання перебування у цих країнах з 91-го дня. Враховуючи ситуацію в Україні, 3 березня 2022 року Єврокомісія планує ввести в дію Директиву щодо тимчасового захисту. Механізм тимчасового захисту є більш ефективним у ситуації масового прибуття біженців, аніж розгляд кожної справи індивідуально для вирішення питання про надання статусу біженця.

Тимчасовому захисту підлягають як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства, які перебували на законних підставах в Україні та не могли повернутися до країни свого походження (зокрема, особи, яким було надано статус біженця в Україні). Іноземці та особи без громадянства, які законно перебували на території України до початку війни та які мають можливість без перешкод повернутися до країни свого походження, не користуватимуться тимчасовим захистом у ЄС, але матимуть право транзитного проїзду його територію для безпечного прибуття до країни свого походження.

У разі ухвалення відповідного рішення компетентним органом ЄС тимчасовий захист надаватиметься спочатку на рік, а за неможливості повернутися до України — може бути подовжений. Загальний строк захисту не перевищує трьох років.

На час надання тимчасового захисту особам видаватиметься посвідка на тимчасове перебування з метою підтвердити законність їхнього перебування на території країни ЄС.

Запровадження тимчасового захисту покладає на країни обов’язок надавати особам доступ до працевлаштування, житла, медичної допомоги. Для дітей має бути забезпечений безперешкодний доступ до освіти. Між країнами також буде активовано систему обміну інформацією щодо кількості осіб, які прибувають, і можливостей конкретної країни їх прийняти. Обов’язок із прийняття біженців буде розподілено пропорційно між країнами.

За умови активування тимчасового захисту запроваджується спрощений прикордонний контроль. Перетнути кордон можна за наявності не лише закордонного паспорта, а й будь-якого іншого документа, що посвідчує особу. Додаткові перевірки на кордоні можуть бути застосовані до осіб, чию особистість не вдалося встановити (зокрема шляхом збору біометричних даних). Ввезення особистих речей дозволяється без сплати будь-яких додаткових митних платежів. Спрощується ввезення домашніх тварин. Також скасовуються обмеження при перетині кордону, запроваджені у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції.

Водночас надання тимчасового захисту слід відрізняти від отримання статусу біженця.

Особа, яка автоматично отримає тимчасовий захист, може подати заявку на отримання статусу біженця до компетентних органів відповідної держави. Протягом трьох днів така особа отримує карту-посвідчення, що підтверджує звернення за наданням статусу біженця та надає право перебувати на території держави, де подано заявку, протягом строку дії заявки. У разі, якщо особі буде відмовлено у наданні статусу біженця, вона продовжує користуватися тимчасовим захистом, якщо такий буде запроваджено.

Критеріями для отримання статусу біженця є наявність обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, громадянства, належності до певної соціальної групи чи політичних поглядів, а також неможливість або небажання скористатися захистом країни громадянської належності. Особа отримує статус біженця у країні, до якої прибула вперше (правило «третьої безпечної країни»), за винятком випадків транзитного проїзду територією такої країни та необхідності возз’єднання із сім’єю, що перебуває в іншій країні.

Наразі у країнах, що приймають осіб з України, облаштовані спеціальні центри розміщення для проживання, надається гуманітарна допомога. Кожна з країн уже запровадила свої міграційні умови для біженців.

Приміром, у Чеській Республіці особа має протягом трьох днів зареєструватися в одному з центрів для біженців або у місцевій поліції. Реєстрація одразу надає право на отримання медичної допомоги. Надалі протягом трьох місяців особа має право звернутися за наданням візи строком дії упродовж 12 місяців і дозволу на працевлаштування у Чехії.

В Угорщині вже запроваджено тимчасовий захист для осіб, що прибувають з України. Такий захист надається строком до 1 червня 2022 року, як визначено компетентними органами Угорщини. Надання захисту передбачає надання житла, харчування та медичної допомоги. Умови працевлаштування не були спрощені: необхідно отримати дозвіл на працевлаштування. Дозвіл не потрібен у разі роботи у місцях розміщення біженців і віддаленої роботи у компаніях, зареєстрованих поза межами Угорщини.

Деякі країни вже скасували або планують скасувати візи для українських біженців. Так, скасовано візи для українців в Ірландії, проєкт щодо скасування віз для українців у Канаді має бути найближчим часом проголосований у канадському парламенті.

Увесь світ спрямовує свої зусилля на допомогу біженцям з України та забезпечення основоположних прав і свобод кожної людини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі