Битва ресурсів і технологій замість змагання ідей та принципів

Поділитися
Місцеві вибори-2015 навіюють враження, що, всупереч задекларованій демократичності, виборчий процес в Україні не прогресує, а, навпаки, відкочується назад. Замість руху до більшої прозорості та відкритості, законодавство, яке змінюється перед кожними виборами, звужує простір для усвідомленого волевиявлення.

Місцеві вибори-2015 навіюють враження, що, всупереч задекларованій демократичності, виборчий процес в Україні не прогресує, а, навпаки, відкочується назад. Замість руху до більшої прозорості та відкритості, законодавство, яке змінюється перед кожними виборами, звужує простір для усвідомленого волевиявлення.

Фактично, закриті виборчі списки партій, відсутність адекватної інформації про партії та кандидатів не залишають місця змаганню програм та ідеологій. Бал править агресивна реклама, яку хаотично розповсюджують. Додайте суди та слабку підготовленість членів виборчих комісій. Тож технічні порушення виборчого законодавства, яких було чимало під час цих виборів в Україні і, зокрема, на Тернопіллі, виглядають дитячою іграшкою, порівняно з величезною маніпулятивною машиною, яку влада не зупинила, а, навпаки, прискорила швидкість її руху.

На цих місцевих виборах у невеликій Тернопільській області було зафіксовано скромну, зате найвищу серед регіонів України явку виборців, - 56,5%. Люди щоразу розчаровуються місцевою владою, але щоразу збираються на останніх силах і йдуть голосувати з надією, що майбутня влада краще вирішуватиме проблеми громади.

Досвід позачергових виборів до Тернопільської облради у 2009 р. показав, як в умовах низької явки виборців - 55% - можна активізувати симпатиків регіональної виконавчої влади і забезпечити бажаний для голови облдержадміністрації результат. Нинішнє керівництво області використало апробований метод впливу на виборців, запропонувавши голосувати не так за потрібну партію, як за авторитетну особистість, котру вони добре знають. Бо закладена в законі "Про місцеві вибори" система нібито відкритих партійних списків до міських, районних та обласних рад із закріпленням кандидатів в округах, по суті, є закритою система, коли виборець не бачить партійного списку, а помічає лише місцевого партійного лідера і знайомого кандидата в окрузі.

Авторитетних аграріїв, керівників переробних підприємств, енергетиків, медиків виконавча влада використовує для результату на виборах уже друге десятиліття. На місцевих виборах 2002 р. їх загнали в партії, які увійшли в президентсько-урядовий блок "За єдину Україну". У 2006 р., за президентства Ющенка, чимало відомих в області людей, які ще вчора служили кучмівській владі, були легко "поміщені" у списки "Нашої України" - якщо не облради, то до райрад. Під час позачергових виборів до облради у 2009 р. тодішній губернатор Юрій Чижмарь нашвидкуруч укомплектував з відомих постатей партійний список маловідомого в області "Єдиного центру", що дозволило здобути понад 14 % підтримки й отримати в облраді 20 мандатів. У 2010 р. ті ж самі люди додавали авторитету Партії регіонів, очолюючи їхні списки до райрад. Принципу "нагинання і заганяння" відомих персон, так чи інакше залежних від влади, ніхто не скасував і нині. Теперішнє керівництво облдержадміністрації наказало їм балотуватися від Блоку Петра Порошенка "Солідарність". Для влади - це ефективний ресурс. Питання тільки, чому навіть після Революції Гідності люди дають так легко дають себе використовувати в ролі ресурсу…

Успіх нікому не відомої партії "Добрий самарянин" - зайвий наочний приклад того, що для успіху необов'язково мати потужні осередки та тяглу політичну історію. Достатньо впізнаваних імен і активної реклами. Авторитет очільника партії, знаного аграрія Володимира Кравця, включення у виборчий список місцевих фермерів і підприємців та потужна зовнішня реклама - все це спрацювало так, що на виборах до Збаразької районної ради новостворена партія здобула 25% голосів - приблизно стільки ж, як розкручений провладний Блок Петра Порошенка "Солідарність". Отримавши по 10 мандатів, дві згадані партії можуть (якщо домовляться) сміливо сформувати більшість у райраді, що складається із 37 обранців.

А в найбільшому райцентрі - Чорткові - досвідчених господарників і підприємців ефектно здолав молодий та енергійний голова приміського села, який воював на Сході, - Володимир Шматько. Очоливши список "Сили Людей", він привів у міськраду орієнтовно 10 депутатів від цієї політсили.

На час написання статті обласна виборча комісія ще не підбила підсумків голосування. Системи електронної передачі даних з дільниць у районні та міські виборчі комісії, а від них - в обласну, що дозволило б оперативно відображати результати, не впроваджено досі.

Місцеві вибори часів незалежності відбуваються уже вшосте. За результатами опрацювання протоколів 36 із 64 округів, на виборах до представницького органу області Блок Петра Порошенка "Солідарність" отримав найкращий результат - 24% голосів (орієнтовно 19 із 64 мандатів). "Свобода" здобула відчутно менше голосів, ніж на виборах 2009 р. Але, експлуатуючи тезу про переслідування партії після подій під Верховною Радою, політсила загальмували падіння свого рейтингу на Тернопіллі. Отож в активі "Свободи" - 20% голосів і 14 мандатів. "Батьківщина", багато в чому "завдяки" малоавторитетному обласному керівництву, матиме 12% (9 мандатів). Об'єднання "Самопоміч", яке заявило про себе під час торішніх парламентських виборів, трохи втратило популярність, можливо через брак запитаної в регіоні націоналістичної риторики. Торік список цієї партії в області підтримало понад 11% виборців. Але поки що 9% голосів до облради, які конвертуються у 8 мандатів, - це ще не найгірше.

Зовнішня реклама, яка з'явилася майже за два місяці до законодавчо визначеного терміну початку передвиборної агітації, та, власне, приваблива ідея контролю за владою - вплинули на рішення частини виборців проголосувати за "Громадський рух "Народний контроль". Він отримав понад 6% підтримки і 4 місця в облраді. Подолала п'ятивідсотковий бар'єр "Громадянська позиція", яка матиме 4 депутати.

Переможцеві перегонів - БПП "Солідарність" доведеться домовлятися з іншими політичними силами, щоб утворити в обласному "парламенті" більшість і обрати керівні органи.

На виборах до Тернопільської міської ради, за попередніми даними міської виборчої комісії, 34% голосів, або відносну більшість місць у міськраді (13 із 42), отримала ВО "Свобода". У 2010 р. вона здобула майже половину місць у раді. Але відтоді її рейтинги знизилися, тож довелося в аварійному порядку зміцнювати партійний список відомими в місті керівниками, волонтерами та бійцями, які воювали на Донбасі.

Блок Петра Порошенка "Солідарність" отримав майже 13% голосів (7 мандатів). Провладній силі трохи завадила партія-двійник - "Солідарність правих сил". Клон таки впорався зі своїм завданням, відібравши від президентської мега-партії майже 5% голосів, і тепер перебуває на межі проходження в міськраду. До семи мандатів наближається "Самопоміч", по чотири матимуть "Батьківщина", "Громадянська позиція", "Народний контроль".

Чинний міський голова Тернополя Сергій Надал, як і мер Харкова Кернес, за попередньою інформацією міськвиборчкому, переконливо перемагає в першому турі виборів, здобувши 60% голосів. Його конкуренти відстали безнадійно - найближчий переслідувач Тарас Пастух ("Самопоміч" ) отримав близько 12% голосів. Надал прогнозовано зробив ставку на "соціалку" - ремонти доріг, облаштування дитячих майданчиків, відкриття парків, оновлення стадіону тощо. За низької явки виборців, яка становила по місту Тернополю лише 47%, цього виявилося достатньо для переконливої перемоги.

Вибори-2015 завершилися. Якщо офіси низки партій, створених із коліс, для участі в цих виборах, незабаром поміняють вивіски, це нікого не здивує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі