Заступник голови Національного банку України Олександр Савченко подав у відставку, протестуючи проти втручання в діяльність Нацбанку і неефективної політики керівництва НБУ.
«Я написав заяву про відставку. Просто тихо сидіти і вичікувати було б нечесно і неправильно. Нацбанк не є незалежним, він утягнений у політику, а іноді грає через певні схеми в комерцію».
За його словами, в Україні відбувається безпрецедентне втручання в діяльність НБУ з боку президента і його секретаріату, а також інших структур — партій, угруповань, різних комісій, які розслідують діяльність Нацбанку.
О.Савченко обвинуватив керівництво Національного банку в спекуляціях на валютному ринку, здійсненні такого рефінансування комерційних банків, за якого окремі банки одержували непропорційно великі суми і спрямовували їх на валютний ринок. Він також розкритикував кредитну політику НБУ як таку, що не заохочує кредитування, а навпаки, призводить до згортання кредитної активності.
Як вважає О.Савченко, неадекватна емісія, яку проводив Нацбанк, рефінансуючи комерційні банки, «перетворюється на крадіжку», тоді як вона мала здійснюватися чесно, пропорційно і з тотальним контролем.
Коментуючи обвинувачення у валютних спекуляціях, заступник голови пояснив, що Нацбанк продавав валюту на аукціонах за заниженим на 5—6% порівняно з ринковим курсом.
«Це означає, що хтось без зусиль щодня одержує 5—6 млн. дол., — сказав він «Українській правді». — Усе це веде до девальвації, інфляції, зневіри в національній грошовій одиниці».
Як повідомлялося, у січні цього року група депутатів Блоку Юлії Тимошенко на чолі з лідером фракції Іваном Кириленком внесла до парламенту проект постанови про відсторонення голови Національного банку Володимира Стельмаха і його першого заступника Анатолія Шаповалова від посади і призначення в.о. голови НБУ О.Савченка.
Проте президент Віктор Ющенко відмовився вносити подання на звільнення голови НБУ, п’ятирічний термін повноважень якого закінчується в середині грудня цього року.
У свою чергу, Нацбанк у березні 2009 року позбавив О.Савченка основних функціональних повноважень, передаючи загальне керівництво і контроль над діяльністю департаменту валютного контролю і ліцензування, управління контролю ризиків і групи управління проектами міжнародних кредитних ліній другому заступнику голови — Володимиру Кротюку.
Крім того, В.Кротюк став здійснювати організацію роботи і контроль над діяльністю виконавчого директора з питань готівково-грошового обігу, що раніше також входило до обов’язків О.Савченка.
Конфлікт навколо керівництва НБУ загострився на початку вересня. Зокрема, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко цього тижня обвинуватив керівництво НБУ в причетності до кримінальних злочинів, а 10 вересня МВС ви-кликало на допит А.Шаповалова.