"Батя, я стараюся"... або Хроніки Сімейно-державного партнерства

Поділитися
"Батя, я стараюся"...  або Хроніки Сімейно-державного партнерства
Олександр Янукович справді придбав нерухомість площею 147,1 м² для особистого використання в смт. Відрадне та одержав дозвіл на розробку проекту землевпорядкування для відведення в оренду ділянки площею 0,3929 га.

Ми багато разів передбачали саме такий фінал сумної і ганебної історії знищення "Магарача" в його історичному місці, в однойменному урочищі в смт. Відрадне (Массандра), звідки він рівно 185 років тому й починався. Разом із ученими й громадськими активістами ми боялися, що після закриття Південнобережного відділення агрофірми "Магарач", після варварської евакуації національного надбання - наукової енотеки, територію (незважаючи на історичну цінність підвалів, наукову - дослідні майданчики селекціонерів та економічну - виноградники і завод) безжально зачистять. Лише з однією метою: щоб позбутися тісного сусідства й розширити володіння хазяїв так званого "Чайного будиночка" або "дачі Януковича" - розкішної вілли на березі моря, яка виросла на місці ампелографічної колекції НІВіВ "Магарач" та оформленої на пов'язані з бізнесом Сім'ї структури. Але коли громадські активісти з Ялти повідомили минулої середи, що Олександр Янукович оформляє ділянку землі поруч із "Чайним будиночком" на себе, - не повірила вухам своїм. Бо за вікном - Майдан, від якого "батя" - президент Віктор Янукович - утік у плановий робочий візит до Китаю просити кредити для затикання дірок у бортах потопаючої економіки країни та підгодовування бунтівного електорату. А в поштовій скриньці - серпневі запевняння піар-департаменту групи "МАКО" про те, що ні її компанії, ні єдиний акціонер Олександр Янукович жодного стосунку до "Чайного будиночка" і фірм, які орендують землю й пляжі, не має.

У листопаді, щоправда, було ще одне повідомлення від "МАКО" - про початок корпоративної реструктуризації, метою якої є "консолідація й структурування активів, поліпшення корпоративного управління й підвищення інвестиційної привабливості групи". А крім того, йшлося в повідомленні, реструктуризація "дозволить підвищити рівень прозорості й відкритості інформації про активи та діяльність групи".

Невже почалося?! У сенсі, переоформлення на себе особисто записаних на бозна-кого й де активів, слідом за яким станеться довгоочікуване оприлюднення переліку всіх бізнес-структур, які входять до все ще умовної групи компаній "МАКО"? Зауважимо, що ще в серпні, відповідаючи на моє прохання-запит надати весь список компаній групи, департамент зв'язків із громадськістю "МАКО" обіцяв, що незабаром розпочне роботу офіційний сайт холдингу, "на якому буде подано інформацію про підприємства групи й результати їхньої діяльності".

Не розпочав. Але, здається, у подібних випадках до офіційного оприлюднення переліку всього непосильно швидко нажитого просто необхідна така ось реструктуризація, з одночасною легалізацією. Як повідомлялося, до проекту реструктуризації "МАКО" будуть залучені "міжнародні консалтингові компанії, які мають великий досвід проведення подібних проектів, - PricewaterhouseCoopers та Ernst & Young". Це ж треба, який збіг: якщо не помиляємося, саме ці представники "великої четвірки" допомагали Рінату Ахметову структурувати його бізнеси на початку нульових, а колишні аудитори PwC та EY - вгамувати кадровий голод, у тому числі й очоливши провідні структури. Досвід олігарха №1 переймає молода талановита команда: у квітні, як відомо, наглядова рада "МАКО Холдинг" призначила генеральним директором підприємства Адріана Опаіця, який раніше обіймав посади в PwC в Україні. Ця сама компанія проводила зовнішній аудит "МАКО" за минулі роки, а в 2013-му перемогла в тендері на проект корпоративної реструктуризації холдингу, залишивши позаду Baker&McKenzie, Deloitte, KPMG та BDO... У цілому, з огляду на внутрішньо- і геополітичний моменти, не помилюся, якщо скажу, що не тільки народ України з нетерпінням очікує інформацію про консолідовані активи Олександра Януковича та групи компаній, що належать йому. А поки що зупинимося на кримських активах Сім'ї.

Як відомо, згідно із законом збереження матерії, якщо в одному місці убуває, то в іншому - обов'язково прибуває. У нашій країні цей закон якраз застосовується невибірково, і як доказ простежимо хронологію даного зразка державно-приватного партнерства, описаного DT.UA не в одній публікації, тому викладаємо коротко.

"Дачу Януковича" збудовано, як уже йшлося, на місці старої ампелографічної колекції "Магарача" - президія Академії аграрних наук за часів М.Зубця дала згоду на вилучення цієї ділянки з передачею в оренду під будівництво пансіонату сімейного типу. У 2003 р. РМ Криму передала її в оренду на 49 років "Міжрегіональному промисловому союзу" (МПС) Антона Пригодського, який був на той час правою рукою Віктора Януковича й куратором Криму. Корпорація вже тоді була сусідом "Магарача" - фірма "Дельфін-2001" (де МПС був партнером від Фонду держмайна України) управляла колишнім віп-санаторієм "Чорноморський", а напередодні президентських виборів-2004 повністю його приватизувала. Потім до 1,2 га додався ще майже гектар земель "Магарача" - "під комплекс протизсувних і протиерозійних споруд для обслуговування пансіонату сімейного типу".

20 травня 2008 р. Рада міністрів Криму задовольнила звернення МПС про розірвання договорів оренди на обидві ділянки й передалата їх на 49 років ТОВ "Пансіонат сімейного типу", заснованому від початку "Лемтрансом" і ТОВ "Донбаське промислово-транспортне підприємство". Але зірка Пригодського закотилася, і засновники "Пансіонату сімейного типу" змінилися. Ними стали фізособа з часткою в 286 гривень і ТОВ Будівельна компанія "Київтехнопромбуд", чия розкрита матрьошка приводила нас до знаменитого ТОВ "Будинок лісника".

У вересні 2007 р. прем'єр-міністр України Віктор Янукович підписав розпорядження (№ 746-р) "Про узгодження пропозиції щодо створення Музею виноробства "Магарач", який передбачав досить оригінальний спосіб створення музейного закладу - державно-приватного підприємства. Для цього планувалося перевести винзавод і знамениту колекцію вин з ПБК у с. Віліне Бахчисарайського району. Народ зробив висновок: звільнена територія відійде до "дачі Януковича".

Після публікації DT.UA про цю ситуацію Кабмін з ініціативи іншого прем'єра - Юлії Тимошенко - розпорядження скасував.

Проте 21 червня 2010 р. уже Кабмін Азарова скасовує розпорядження Кабміну Тимошенко і поновляє дію розпорядження Кабміну Януковича.

Весь 2012 рік тривають маневри з виселення агрофірми "Магарач" з Відрадного. 13 листопада остання партія пляшок знаменитої енотеки залишає історичні підвали, і дотепер колекція закрита навіть для вчених, бо перебуває в непристосованому для зберігання напівпідвалі ДП "Лівадія".

У серпні цього року "Центр журналістських розслідувань", завершуючи цикл матеріалів "Хазяї кримських пляжів", опублікував ТОП-10 найбільших користувачів пляжних зон узбережжя Криму, в якому сім'я президента посіла перший рядок рейтингу (за сумою площ і карт пляжів "Пансіонату" й "Дельфіна"). Реакція була оперативною: "МАКО" в офіційній заяві відмежувалося від активів у Відрадному. "Офіційно повідомляємо, що згадані в тексті статті компанії "Пансіонат сімейного типу" та "Дельфін" не належать Олександру Януковичу та групі "МАКО" і не пов'язані з ними відносинами контролю. Нагадуємо, що єдиним активом, яким володіє група на території Криму, є готельно-розважальний комплекс на набережній Назукіна в Балаклаві", - йшлося в листі піар-департаменту ПАТ "МАКО Холдинг".

"Центр журналістських розслідувань" у відповідь звернувся з інформзапитом, нагадавши родовід згаданих фірм, афілійованість засновників яких зі структурами, пов'язаними з О.Януковичем, неодноразово були предметом журналістських розслідувань і жодного разу ним не спростовувалися. У 2012 р. засновники згаданих ТОВ змінилися: у серпні 2012 р. 100% СФ "Пансіонату сімейного типу" було перереєстровано з ТОВ "Київтехнопромбуд" (ліквідоване у квітні 2012 р.) на ПАТ "Рінсдейл інвестментс Лімітед" (Тортола, БВО). У листопаді 2012 р. засновниками ТОВ "Дельфін-2001" (замість того самого "Київтехнопромбуд", "Укркиївресурс" і М.Гончарова) стали п'ять компаній, також зареєстрованих на Тортолі - "Амерідж трейдинг Лімітед", "Лексінгтон холдингс Лімітед", "Мілберг холдингс Лімітед", "Тіллберг холдингс Лімітед" та "Ханселтон інвестментс Лімітед". Що це означає: активи просто виведено в офшор чи їх продано? Якщо так, то хто тепер бенефиціар власності громади - орендованої землі та пляжів у Відрадному? На це запитання "МАКО" відповіло майже слово в слово: ні О.Янукович, ні холдинг стосунку до цих активів не має, і взагалі в них в офшорах компаній немає.

Отже, фінал історії. Рік 2013-й: у травні всі будівлі винзаводу й дослідні майданчики, історичний підвал у Відрадному зрівняли з землею, а в листопаді викорчували й усі виноградники, включаючи останні гектари мускату білого Магарач.

Одночасно Массандрівська сільська рада ухвалює рішення щодо виставляння на торги великих масивів (до 9 га) землі сільгосппризначення. Таке багатство дісталося Массандрі після того, як у листопаді 2012 р. ВР Криму затвердила нові межі Відрадного, збільшивши його площу в 2,5 разу!

І нарешті 3 грудня 2013 р. Массандрівська сільська рада дає дозвіл Олександру Вікторовичу Януковичу на розробку проекту землевпорядкування для відведення в оренду ділянки площею 0,3929 га "для обслуговування нежилої будівлі за адресою: смт. Відрадне, вул. Янтарна (вул. Виноградна), будинок №11а". Для довідки: вулиця Янтарна, спускаючись до моря, проходить унизу колишньої території винзаводу "Магарач" і впирається в шлагбаум пропускного пункту т.зв. дачі Януковича.

Цим самим рішенням Массандрівська сільська рада дала дозвіл на розробку проекту землевпорядкування ТОВ "Пансіонат сімейного типу", на яке, нагадаємо, оформлено "Чайний будиночок" і оренда землі. Ділянка орієнтовною площею 0,30 га передається для будівництва та експлуатації протизсувних споруд за адресою: смт. Відрадне, вул. Дніпровська, у районі будинку №5а (в оренду). Наберіть у пошуку "пансіонат Чорноморський-Дельфін" і ви довідаєтеся, що він розташований за адресою: Дніпровська, 5. Там само, за даними єдиного держреєстру, і зареєстровано ТОВ "Дельфін-2001", яке володіє приватизованим держсанаторієм.

Місцеві жителі та співробітники інституту "Магарач" припускають, що ділянка на вул. Янтарній, що готується до передачі в оренду Олександру Януковичу, примикає до паркана "Чайного будиночка". А нежиле приміщення, для обслуговування якого треба майже 40 соток, - це, цілком можливо, триповерховий котедж, розташований праворуч і нижче вілли (якщо дивитися на море).

Знову ж версія: оскільки земля передається фізособі для обслуговування будівлі, то сама будівля має належати йому на правах власності. Якщо це так, то очевидне повне повторення "межигірської схеми". Розкішна нерухомість - "Чайний будиночок" і пансіонат "Чорноморський" (статутний фонд "Дельфіна-2001" за рік із невеликим виріс удвічі - до 200 млн грн) - і близько 10 гектарів прибережної землі в довгостроковій оренді (вважай довічної) оформлено на фірми, виведені в офшори - Британські Віргінські острови. А Олександру Януковичу належить скромний об'єкт, якийсь котеджик, який стоїть за парканом абсолютно чужої "дачі Януковича", що належить фірмі з тортольською пропискою та по сусідству з віп-пансіонатом, який належить іще п'яти "іноземним компаніям". Ну, може, вони потім дозволять Олександру Вікторовичу орендувати "дачу Януковича"...

Так ми розмірковували, очікуючи офіційний коментар Олександра Януковича, по який звернулися в департамент зв'язків із громадськістю "МАКО Холдинг".

Текст відповіді на інформзапит DT.UA наводимо дослівно:

"У відповідь на Ваш інформаційний запит повідомляємо, що Олександр Янукович справді придбав нерухомість площею 147,1 м² для особистого використання в смт. Відрадне та одержав дозвіл на розробку проекту землевпорядкування для відведення в оренду ділянки площею 0,3929 га.

Нагадуємо, що компанії "Пансіонат сімейного типу" та "Дельфін" не належать Олександру Януковичу та Групі МАКО і не пов'язані з ними відносинами контролю. Окремо хочемо підкреслити, що нерухомість була придбана не в даних компаній. З повагою, Департамент зв'язків із громадськістю ПАТ "МАКО Холдинг".

Керівник департаменту Володимир Кузнєцов також люб'язно погодився уточнити, по який бік паркана "Чайного будиночка" розташована придбана О.Януковичем нерухомість. Виявилося, що за межами ділянок, орендованих згаданими вище компаніями. Але адреса відома - це по сусідству. Що й треба було довести. А от що там збирається робити Олександр Вікторович, довідаємося з відповіді на письмовий інформзапит DT.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі