Бакпосів

Поділитися
Лабораторна кадрова робота, яку влада центральна то тотально, то точково проводить і на місцевому рівні, дедалі більше нагадує жорстокі дитячі ігри...

Лабораторна кадрова робота, яку влада центральна то тотально, то точково проводить і на місцевому рівні, дедалі більше нагадує жорстокі дитячі ігри. Деякі юннати намагаються зрозуміти суть речей шляхом емпіричним: там лапки обірвуть, там — крильця, а тут коників у сірниковій коробці зачинять — може, в темноті розмножаться зі швидкістю мухи-дрозофіли. Але особливо здібні зважилися на найскладніший експеримент. Бакпосів, звичайно, не для аматорів. Тут для виявлення агентів матеріал потрібно занурити виключно в сприятливе середовище, щоб усе негативно-патогенне якомога комфортніше розвивалося, а попутно можна було визначити — до чого воно чутливе.

Уже не знаю, хто там гасає Банковою з пробірочками, але випари з них у Криму першим вдихне президент. Не тому, що він нині працює з документами на дачі, а тому що його виставили на передній план.

Бульдозерна зачистка кадрів і зміна їх на регіоналів (бажано — донецьких, а для Криму — макіївських) уже, схоже, нікого не дивує недоцільністю і якістю замінників. Але в Криму техніка з задраним ковшем зупинилася. Підписавши указ про відставку голови Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умерова, президент уже десять днів не призначає нового главу знакового для кримських татар регіону. При тому, що й до цього АП уже тримала паузу при виборі нових глав адміністрацій «татарських» регіонів півострова — крім Бахчисарайського, це Кіровський, у якому кількість репатріантів уже перейшла за чверть населення.

Пауза пояснювалася просто — до 18 травня, Дня депортації, влада центральна й кримська не зважувалася вступати в конфлікт із меджлісом. Лунали обіцянки (щоправда, в переказі членів меджлісу) зберегти статус-кво в Бахчисарайському та Кіровському районах, де посади голів адміністрацій займали відповідно Ільмі Умеров і Кадир Османов. Меджліс зберіг практично всі місця в уряді Криму, хоча в коаліцію після переформатування влади фракція «Рух-курултай» не ввійшла. Наснажені цим лідери меджлісу висловлювали побажання й щодо третього густонаселеного кримськими татарами району — Білогірська. Але туди Василь Джарти «репатріював» відставного главу рескомітету з земельних ресурсів О.Русецького, звільнивши крісло для довіреної людини. Невдовзі відставили й голову РДА Кіровського району — його місце зайняв регіонал. Проте прем’єр В.Джарти і постпред президента С.Куніцин, згідно з процедурою, дали погодження на повторне призначення главою Бахчисарайської РДА саме Ільмі Умерова. Він пройшов всі етапи погодження і в столиці, але продовжувати його повноваження президент усе ж таки не став.

Несподівано з’явився змінник. Голова Генічеської райради і член Партії регіонів Сейтумер Німетуллаєв заявив херсонському інтернет-виданню «Площа Свободи», що президент підписав указ про його призначення главою Бахчисарайської РДА. Відвідуваність і «прогортуваність» президентського сайта, здається, різко збільшилася, але указу досі немає. Меджліс же запідозрив Банкову в уже відомій для кримської політики грі в «хороших» і «поганих» татар. Яка, втім, завжди для влади та окремих політсил, що намагалися залучити у свої лави «правильних» кримських татар і знизити рівень впливу меджлісу, завжди закінчувалася нічим. Той самий результат спостерігається й нині, хоча цього разу Бахчисарай явив Україні безпрецедентну ситуацію.

Те, що меджліс різко реагуватиме на відставку Ільмі Умерова, було очікуваним. Проте на сьогодні Міллі-меджліс рішення не приймає — чекають призначення нового глави РДА, публічно сподіваючись, що ним знову стане Умеров. Жодних рішень меджлісу про повний вихід висуванців курултаю з органів влади АРК у природі немає. Тому Микола Азаров зовсім даремно гнівно реагував на «ультиматум» меджлісу, заявивши на прес-конференції: «Ні президент, ні уряд не бояться і не боятимуться жодних ультиматумів і бойкотів... Хочете виходити — виходите, які проблеми? Влада стійка, має у своєму розпорядженні достатній резерв фахівців. Хтось вийде, значить, замінимо». Водночас меджліс регіональний — Бахчисарайський — закликав місцевих депутатів — кримських татар скласти з себе повноваження. І такі заяви вже написані, але чекають часу Х.

Тепер трохи цікавої арифметики. У Бахчисарайському районі 17 сільських рад і трохи більше ніж 400 депутатів сільських, міської та районної рад. Заяви про складання повноважень підписали 99 депутатів — кримських татар. Якщо їм дадуть хід, діяльність чотирьох рад буде зупинена, ще в трьох-чотирьох — з’являться проблеми з кворумом.

Та головне в цій історії те, що до депутатів — кримських татар почали приєднуватися й слов’яни. На сьогодні відомо, що такі ж заяви підписали депутат міськради директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Євген Петров, депутати райради Леонід Целіщев та Ігор Заїка. А голова районної ради Олександр Таряник (Партія регіонів) і зовсім заявив журналістам, що в разі непризначення Ільмі Умерова теж подасть у відставку. «Ми разом із ним ділимо відповідальність за все, що відбувається в районі. Як можна йому іти, а мені залишатися? Ми підемо разом», — сказав О.Таряник газеті «Перша кримська», додавши також, що Умерова підтримують ветеранська організація, 17 сільрад, представники Компартії та Російської общини Криму. До речі, комуністів у цьому випадку представляє мер Бахчисарая Дмитро Кретов.

Погодьтеся, ситуація для країни загалом неординарна, але для Криму — і поготів знакова. Такого ще не було, щоб за представника влади — кримського татарина, члена меджлісу, висуванця блоку «Рух-курултай», людину з табору помаранчевих, а в минулому одного з найактивніших організаторів акцій протесту репатріантів стояли горою від своїх до комуністів. Для повного апофеозу залишилося тільки організувати виступ одною колоною кримських татар і козаків, сутички яких ще в зовсім недалекому минулому рідко обходилися без крові.

Але в роки керівництва районом О.Таряника та І.Умерова конфлікти не просто гасяться — вирішуються проблеми, що їх викликають. Нині в районі практично немає самозахоплень і проблем із землею для репатріантів! Керівництво району зазиває людей з інших регіонів — відроджувати занедбані старі кримськотатарські села (у деяких іще збереглися руїни мечеті і медресе). Кілька населених пунктів репатріантів, завдяки держпрограмі та міжнародним організаціям, просто виросли на порожньому місці.

Так, Бахчисараю, можна сказати, пощастило. І Олександр Таряник, і Ільмі Умеров — керівники не районного масштабу. Таряник тривалий час був міністром курортів і туризму Криму (і всі визнають — найкращим за всі роки існування автономії). У послужному списку Умерова — посади віце-прем’єра та віце-спікера автономії. І нині обидва, попри величезну підтримку місцевого населення, можуть опинитися не при справі.

Навіщо це потрібно, кому й заради чого? Ну, вже точно не через «правильного» кримського татарина С.Німетуллаєва, якого передчасно оголосили призначеним на Бахчисарай. Інакше він би вже правив у древній столиці Кримського ханства. Кулуарна версія в кримських кабінетах узагалі говорить, що кандидатура Німетуллаєва з’явилася після того, як у глави Генічеської райради, якому приписують чималий бізнес як у місті, так і на Чонгарі, виник конфлікт з іншим «кримським» — екс-спікером Анатолієм Гриценком, засланим губернатором у Херсонську область. Нібито Анатолій Павлович занадто завзято заходився наводити свої порядки, активізувалися правоохоронці — і спливла і земля, і пісок, і ринки, і старі кримінальні справи. Так, кажуть, і виникла ідея розвести товаришів по партії на сотні кілометрів, а заодно дотепно закрити заклякле питання щодо Бахчисарая. Так, призначено нового главу, але ж він теж кримський татарин!

Тут дуже доречна російська приказка «Федот, да не тот», хоча зв’язок із сучасним Кримом у Сейтумера Німетуллаєва кровний. Він — сват досить відомої й у минулому впливової в Криму особи. Дочка Німетуллаєва — дружина сина Лентуна Безазієва, колишнього віце-прем’єра Криму і колишнього найближчого соратника лідера комуністів Леоніда Грача, який потім перебував у вільному політичному плаванні, час од часу причалюючи до бютівських берегів. Ще два сини претендента на Бахчисарай теж живуть і займаються ринковим бізнесом у Криму. Проте на полі боротьби народу за відновлення прав, як кажуть, «їх не стояло». Тому захоплення крісла в співвітчизника загрожує Німетуллаєву головним болем, причому в прямому значенні слова. Деякі бахчисарайські активісти вже пообіцяли, що витягнуть його з кабінету буквально за ноги, і щодня муситиме прориватися на роботу в супроводі ЗМОПу.

У незручній ситуації опинився і кримський прем’єр Василь Джарти. Як уже йшлося, він подавав у Київ кандидатуру Умерова, але потім із Банкової прийшли документи і на погодження Німетуллаєва. По суті, це перше кадрове питання, в якому думку «залізного» Джарти було проігноровано. Пауза ж, що затяглася довше за театральну, і геть підриває імідж кримських керівників, які не стомлюються розповідати, що з президентом у них повне порозуміння, а команда монолітна, й усі вони за мир і спокій у Криму — «перлині України».

Президент останнім часом теж часто вживає цю метафору й усіляко сприяє просуванню кримської ініціативи про створення спеціального інвестиційного режиму. Справді. Проте, напевно, всі розсудливі люди розуміють: жодні проекти в Криму неможливі, якщо їх не підтримає все населення півострова. Без поділу на «своїх» і «чужих» Партії регіонів, не кажучи вже про національні та релігійні відмінності. Все багатство Криму — саме в його розмаїтті, у генетичній толерантності різноманітних груп, які живуть тут і породили своєрідний етнічний та культурний казан-базар. Саме тому Гераї, вирушаючи в похід, ставили свічку в грецькому православному храмі. Саме тому повернення в Крим цілого народу і цілої релігії відбулося без великих конфліктів, попри найстрашніші прогнози та сценарії. Чи комусь хочеться, щоб вони збулися, і ми спостерігаємо посів бактерій ворожнечі, недовіри і радикалізації? Ні, меджліс залізниці не перекриватиме. Просто на перші ролі, особливо в період місцевих виборів, вийдуть гарячі голови, що їх не завжди й Мустафа Джемілєв зупинити може. У цілої плеяди «релігійної» опозиції з’являться нові аргументи проти влади й муфтіяту. І річ тут не в Ільмі Умерові. Незамінних людей не буває. Вся проблема в методах і принципах, які нинішня влада України уніфіковано застосовує на всій території. Для Криму ці лекала не підходять.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі